Reklama

Auto Muzeum, Święta Góra, ale głównie - zasady współpracy Muzeum w Gostyniu i Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poszerzenie współpracy w zakresie badań historycznych, w których ciągle mamy niedobór źródeł historycznych - taki jest efekt wstępnych uzgodnień między Robertem Czubem, dyrektorem Muzeum w Gostyniu, a Sebastianem Szajkiem, członkiem zarządu Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii.

21 października, w obchodach 83. rocznicy rozstrzelania 30 obywateli ziemi gostyńskiej przez Niemców, uczestniczyła delegacja z Drezna. Podczas uroczystej manifestacji, goście złożyli kwiaty pod pomnikiem. w miejscu stracenia Polaków na gostyńskim rynku - WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Goście z Saksonii zwiedzili Gostyń i rozmawiali z prezesem SWPPG

Przedstawiciele Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii oraz Zrzeszenia Antyfaszystów Saksonii przybyli do Gostynia z dwudniową wizytą. Pobyt rozpoczął się od udziału we wszystkich punktach rocznicowego programu. Ponieważ dla większości członków delegacji był to pierwszy pobyt w Gostyniu, nawet wieczorny deszcz nie zniechęcił gości do spaceru po mieście.

Natomiast w sobotę, w sali konferencyjnej Muzeum w Gostyniu miało miejsce spotkanie z Krzysztofem Marcem, prezesem zarządu Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego. Przedstawił on kluczowe branże lokalnej gospodarki. Dokonano też roboczych ustaleń w związku z gotowością Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii do pomocy w realizacji planowanej na listopad br. wizyty studyjnej grupy gostyńskich przedsiębiorców w Lipsku, Dreźnie i Budziszynie. Prezes Marzec poinformował także o innych bieżących działaniach stowarzyszenia.

Współpraca z Muzeum w Gostyniu wejdzie na wyższy poziom 

W najbliższym czasie poszerzona ma zostać także współpraca w zakresie badania przeszłości w obszarach, w których ciągle obie strony cierpią na niedostatek źródeł historycznych. Taki jest efekt wstępnych uzgodnień między Robertem Czubem, dyrektorem Muzeum w Gostyniu, a Sebastianem Szajkiem, członkiem zarządu Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii.

Dotychczasowa współpraca pomiędzy stronami, która odbywała się na zasadzie wzajemnych wizyt, wymiany kurtuazji, miałaby przejść na wyższy poziom.

- Na początek pomoc w sprawie, dotyczącej głównie wydarzeń w Małachowie, niedaleko Kunowa. 3 i 4 września 1939 roku Wojska Obrony Narodowej z regionu gostyńskiego rozstrzeliwały Niemców. Chodzi o to, że myśmy przejrzeli wszystkie możliwe polskie archiwa i prawie nic nie ma. Jeden z tych gości, którzy odwiedzili Gostyń też się tym interesuje, sprawdzał w niemieckich archiwach, jakie były fakty. Możemy dostać pomoc w ustaleniu, w których archiwach w Niemczech moglibyśmy szukać informacji na ten temat. Zlecenie kwerendy kosztuje bardzo dużo, a jeśli chodzi o digitalizację Niemcy są daleko za nami, dopiero ją rozpoczynają - wyjaśnia Robert Czub, dyrektor Muzeum w Gostyniu. 

Strona polska z kolei miałaby dostarczyć niemieckim partnerom materiały z naszych archiwów.

- Podzielimy się. Od tego chcielibyśmy zacząć współpracę przy badaniu przeszłości - od takich drobiazgów, lokalnych historii - dodaje Robert Czub.

Auto Muzeum i Święta Góra w programie wizyty

W sobotę niemiecka delegacja odwiedziła jeszcze Auto Muzeum, po którym oprowadził gości właściciel Maciej Peda oraz zawitała na Świętą Górę, gdzie przewodnikiem po barokowej bazylice i jej podziemiach był ks. Dawid Majda COr.

Gospodarzami wizyty delegacji byli: Muzeum w Gostyniu oraz Urząd Miejski w Gostyniu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy