Reklama

Akademia Przyszłości otwiera podwoje w Gostyniu. Zostań jej wolontariuszem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Akademia Przyszłości otwiera podwoje w Gostyniu. Zostań jej wolontariuszem - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Akademia Przyszłości „otwiera się” w Gostyniu. Wolontariusze będą działać przy Szkole Podstawowej nr 1 i pomagać dzieciom, które „potrzebują uwagi, rozmowy czy wsparcia w odkrywaniu swoich mocnych stron”. – Przeważnie są to dzieci, które mają problemy z rówieśnikami, nie mają rodziców, bądź rodzice nie mają czasu, żeby go im poświęcić – mówi Adrian Węglarz, lider Akademii Przyszłości w Gostyniu. Jeżeli masz powyżej 17 lat i chęć do pomagania, dołącz do gostyńskich wolontariuszy.

– To bezpieczna, twórcza przestrzeń, w której Dziecko spotyka się z drugim człowiekiem, dorosłym, który chce mu poświęcić swój czas i uwagę, być dla niego mądrym towarzyszem. Akademia wyposaża Dziecko w zasoby i doświadczenia, dzięki którym może pokonać dotychczasowe przeszkody i poradzić sobie w dorosłym życiu – przede wszystkim buduje w dziecku poczucie własnej wartości – czytamy na stronie akademiaprzyszlosci.org.pl.

Jak Akademia pomaga dzieciom?

Akademia Przyszłości działa na linii Dziecko-Wolontariusz-Darczyńca.

  1. We współpracy ze szkołami dociera do dzieci, które mają trudności z niską samooceną, z relacjami czy z nauką.
  2. Każde dziecko otrzymuje wsparcie swojego osobistego tutora-wolontariusza, z którym spotyka się na indywidualnych zajęciach raz w tygodniu.
  3. Celem tutora jest dotarcie do prawdziwych przyczyn trudności dziecka, zrozumienie ich, wspólne znalezienie rozwiązania, a następnie rozwijanie mocnych stron dziecka.
  4. Dziecko ma zapewnione indywidualne podejście, a praca odbywa się według sprawdzonej, bezpiecznej dla niego metodologii wypracowanej w Akademii Przyszłości.
  5. Osiągnięcia dziecka – te małe i duże – wpisywane są do Indeksu Sukcesów fundowanego konkretnemu dziecku przez darczyńcę.

„Można w dziecku rozwijać pasje i talenty”

W Gostyniu do udziału w Akademii Przyszłości wybrano Szkołę Podstawową Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Czarnego Legionu w Gostyniu. Wolontariusze spotykają się z dzieckiem w szkole raz w tygodniu na jedną godzinę.

– W dużej mierze jest to rozmowa, której dzieci potrzebują najbardziej i tego im brakuje. Ale też mogą nauczyć się i poznać różne nowe rzeczy. Generalnie chodzi o to, żeby wyszukiwać w dziecku, w czym są mocne, a nie do końca zdają sobie sprawę, że to jest ich przewaga - znajdować te punkty, które są dobre, a nie skupiać się na tym, czego nie umieją. Tylko na tym co potrafią i żeby to pielęgnować. Też można w dziecku rozwijać pasje i talenty. Ja w zeszłym roku byłem wolontariuszem w Lesznie i mój podopieczny nauczył się dzięki mojej pomocy żonglowania – tłumaczy Adrian Węglarz.

Program Akademii Przyszłości jest skierowany dla dzieci z klas 1-6. W wyborze uczennic i uczniów pomaga koordynator, najczęściej jest to pedagog szkolny. W Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyniu tę rolę pełni nauczycielka języka polskiego.

– Wychodzimy z założenia, że dzieci po tym okresie żyją swoim życiem, często nie przychodzą na zajęcia, dlatego jesteśmy bardziej ukierunkowani na młodszych – dodaje gostyński lider. 

Indeks Sukcesów dla każdego dziecka

Rok „szkolny” w Akademii Przyszłości rozpoczyna się zazwyczaj w październiku/listopadzie, kończy w czerwcu Galą Sukcesów w Poznaniu, na którą zjeżdżają się wszystkie kolegia z Wielkopolski i odbywa się uroczyste podsumowanie całorocznej pracy. Dzieci w trakcie roku otrzymują także tzw. Indeks Sukcesów, gdzie może zapisywać swoje osiągnięcia.

Z zasady dziecko bierze udział w Akademii Przyszłości przez rok. Stan i postępy podopiecznego wolontariusz kontroluje poprzez rozmowę z koordynatorem szkolnym, ale też nauczycielami. Jeżeli jednak dziecko tego wymaga może kontynuować naukę (oczywiście, jeżeli cały czas mieści się w okresie wiekowym klas 1-6), może nadal brać udział w programie. Z tym samym wolontariuszem lub nową osobą. 

Ponadto dzięki finansowaniu ze strony Darczyńcy wolontariusz otrzymuje środki finansowe np. na materiały biurowe: kredki czy inne gadżety używane podczas spotkań z dziećmi. Także na bowling i wyjścia, żeby umilić uczestnikom Akademii Przyszłości czas.

Kto może zostać wolontariuszem Akademii Przyszłości?

Obecnie w Gostyniu tworzy się kolegium, czyli zespół wolontariuszy, którzy będą współpracować z dziećmi w czasie spotkań 1 na 1, bo taka jest idea całego programu, czyli tutoringu. Będą odbywać się też tzw. spotkania kolegialnie, gdzie wszyscy wolontariusze z dziećmi przygotowują na przykład wspólne wydarzenia w szkole, w głównej mierze gry i zabawy.

Aby zostać wolontariuszem Akademii Przyszłości wystarczy chęć do działania i ukończone 17 lat. Wolontariusz nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego ani doświadczenia w pracy z dziećmi.

– To my, jako stowarzyszenie zajmujemy się takim jednodniowym wdrożeniem do roli. Jest seria e-learningów do wykonania i przykładowe scenariusze zajęć czy kart pracy. Oczywiście wolontariusze mogą iść swoim tokiem „nauczania” i wymyślać własne ćwiczenia oraz zadania z dzieckiem – dodaje A. Węglarz.

Osoby chętne do zostania wolontariuszem Akademii Przyszłości w Gostyniu mogą zgłosić się do lidera Adriana Węglarza, tel. 519-057-030 lub poprzez stronę: www.superw.pl.

Co daje dziecku udział w Akademii Przyszłości?

Z ankiet przeprowadzanych przez Akademię Przeszłości wynika, że: 

  • 94% dzieci dostrzega zmiany dzięki pracy z wolontariuszem
  • 80% dzieci wierzy w swoje możliwości po udziale w programie
  • 70% dzieci jest bardziej pewna siebie i osiąga lepsze wyniki w nauce
 

KLIKNIJ w GRAFIKĘ, żeby ZOBACZYĆ ARTYKUŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy