Reklama

Adam Nowicki powinien jeszcze poczekać na tytuł „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego"? Są różne zdania na ten temat.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. prywatne Adama Nowickiego

Adam Nowicki powinien jeszcze poczekać na tytuł „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego"? Są różne zdania na ten temat. - Zdjęcie główne

Podczas igrzysk w Tokio gostyniak Adam Nowicki na metę w maratonie przybiegł jako 38. zawodnik. To sukces | foto arch. prywatne Adama Nowickiego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po tym, jak starosta Robert Marcinkowski publicznie poinformował, że zamierza wystąpić z wnioskiem do rady powiatu o uhonorowanie Adama Nowickiego tytułem „Zasłużony dla powiatu gostyńskiego”, rozgorzała dyskusja. Zdania radnych w tym temacie są podzielone...

Adam Nowicki - sportowiec, pochodzący z Gostynia biegacz długodystansowy, który w tym roku, będąc w kadrze narodowej, wystartował w maratonie podczas igrzyskach olimpijskich w Tokio, powinien otrzymać tytuł „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego”? Starosta gostyński Robert Marcinkowski uważa, że tak. Niektórzy radni powiatowi „kręcą nosem”. Proszą o więcej obiektywizmu w przyznawaniu tego wyróżnia. A inni sugerują zmianę regulaminu, żeby tytuł przyznany był wcześniej.

 

Po tym, jak starosta Robert Marcinkowski publicznie, na portalu społecznościowym poinformował, że zamierza wystąpić z wnioskiem do Rady Powiatu Gostyńskiego o uhonorowanie Adama Nowickiego tytułem „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego”, odbyła się sesja, na której rozgorzała dyskusja. 

 

Jeden komunikat o Adamie Nowickim i debata gotowa

- Występ Adama Nowickiego na igrzyskach olimpijskich jest wielkim wydarzeniem i powodem do dumy dla nas, jako mieszkańców powiatu gostyńskiego. Możemy szczycić się, ze z naszego terenu pochodzi tak utalentowany człowiek, który już wcześniej był wspierany przez powiat gostyński - mówi Robert Marcinkowski, uzasadniając swoją decyzję.

W poście na fanpage’u starosta przypomniał, że długodystansowiec z Gostynia już kilka lat temu był stypendystą samorządu powiatowego. Teraz olimpijczyk otrzymał wsparcie w wysokości 3 tys. zł na zakup sprzętu sportowego.

- Takich ludzi warto wspierać i promować. Adam zresztą swoją pracą, determinacją i sukcesami najlepiej promuje naszą małą ojczyznę - argumentował starosta w poście.

- W najbliższych dniach wystąpię także do zarządu i rady z wnioskiem o nadanie tytułu "Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego" - zapowiedział.

I ten komunikat wywołał debatę na sesji, która odbyła się kilka dni później.

 

Dlaczego olimpijczyk Adam Nowicki musi poczekać?

Jako pierwszy do wpisu starosty w mediach społecznościowych nawiązał Marcin Krawiec, który chciał wiedzieć, czy już trwają prace nad zmianą uchwały czy zasad, dotyczących przyznawania wyróżnienia. Zwrócił uwagę, że termin składania wniosków o nadanie tytułu „Zasłużony dla powiatu” już minął - z końcem maja.

- Czy do rady wpłynęła jakaś inicjatywa uchwałodawcza w sprawie zmiany uchwały. Czy pan przewodniczący ma wiedzę na ten temat? Jak ta inicjatywa będzie zrealizowana? Przyznam, że bardzo trafny pomysł starosty i myślę, że nie powinniśmy pozwolić, aby pan Nowicki czekał aż do przyszłego roku, skoro zapowiedź padła już w sierpniu. Warto byłoby kontynuować deklarację pana starosty i ten postulat spełnić. Jako klub radnych bardzo chcemy zaangażować się w tę inicjatywę, pomóc zmienić uchwałę, abyśmy mogli przyznać zasłużony tytuł - proponował radny Krawiec.

 

Mieszanie uczucia przewodniczącego rady

Przewodniczący Alfred Siama przyznał, że popiera inicjatywę uhonorowania Adama Nowickiego. Ale do zmian w zasadach przyznawania wyróżnienia podszedł z dystansem i mieszanymi uczuciami. Miał wątpliwości. Przypomniał obecnym radnym, że jakiś czas temu sam proponował zmiany w regulaminie, ale jego propozycje nie spotkały się z akceptacją klubów radnych.

- Mamy uchwałę, cały czas obowiązuje w niezmienionej formule. Musi być spełniony warunek terminowy. Wniosek może być złożony wcześniej, nawet teraz, ale tytuł będzie przyznany w 2022 roku. Czy jego wręczenie wymaga szczególnego pośpiechu? - zastanawiał się przewodniczący Siama.

W podobnym kierunku w dyskusji poszła radna Mirosława Bigaj. Stwierdziła, że lepiej będzie zostawić zasady, a pewien poślizg czasowy z przyznaniem wyróżnienia może działać jedynie na korzyść sportowca.

- Będziemy przypominać, dłużej będziemy się cieszyć jego sukcesem. Natomiast ingerowanie w tryb przyznawania tego tytułu dla jednej wyjątkowej sytuacji nie jest właściwe - argumentowała radna Bigaj, zaznaczając że w pełni akceptuje kandydaturę Adama Nowickiego.

 

Oprócz Adama Nowickiego są inni sportowcy z sukcesami

Dyskusja prowadzona była w czasie, kiedy żaden wniosek do zarządu powiatu o przyznanie tytułu "Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego" nie wpłynął, ale jak zauważył radny Damian Walczak - Adam Nowicki to nie jedyny olimpijczyk w powiecie gostyńskim. Spojrzał na temat szerzej, przypominając sylwetkę jeszcze jednego olimpijczyka - piłkarza Andrzeja Juskowiaka, który w 1992 roku był srebrnym medalistą olimpijskim, był królem strzelców w turnieju.

- Nigdy nie otrzymał tytułu „Zasłużony dla powiatu”, a sukces był wtedy wyjątkowy - powiedział. - Pośpiech nie jest najlepszym doradcą - dodał.

Znaleźli się też inni radni, którzy zwracali uwagę, na pozostałe osoby z powiatu gostyńskiego osiągające sportowe sukcesy.

- Kwestia wyróżniania jakichkolwiek osób, które osiągają sukcesy sportowe w powiecie wymaga trochę głębszej refleksji - mówił Sebastian Czwojda.

Prosząc o obiektywne podejście do nadawania tytułu przypomniał, że w ostatnich dniach ogromne sukcesy mieszkańcy powiatu gostyńskiego odnieśli m.in.podczas mistrzostw Europy w trójboju siłowym (o Adzie Borowczyk WIĘCEJ TUTAJ)
czy kręglach podczas mistrzostw świata - o osiągnięciach kręglarzy KS START GOSTYŃ - PISZEMY O TYM TUTAJ.

- Te dyscypliny nie mają tego szczęścia, że są prezentowane na olimpiadzie, ale mamy ludzi z ogromnymi sukcesami. Kwestia podejścia do tematu wyróżniania osób w określonych dziedzinach powinna być w pewnym stopniu zobiektywizowana i obarczona określonymi kryteriami, żeby nie tworzyć sytuacji, w której efekt może być wręcz odwrotny, czyli wywołane poczucie niesprawiedliwości w momencie przyznawania takich tytułów - mówił radny Czwojda. 

 

Radni powinni pomóc

Skoro padła deklaracja powinna być reakcja? Tego domaga się radny Marcin Krawiec, który na sesji rozpoczął dyskusję.

- Chyba warto byłoby pomóc staroście zrealizować ten pomysł. (...) Chyba byłoby nie w porządku z naszej strony, gdybyśmy cenną inicjatywę zaprzepaścili. Publicznie padło pewne zobowiązanie. Dlatego pytałem o tryb przyznania tego tytułu, gdyż wskazano, że w ciągu kilku dni ma być skierowany wniosek, a teraz słyszę, że oczekiwanie (na przyznanie wyróżnienia - przyp. red.) będzie trwało cały rok. Nie do końca mi się to podoba - skomentował radny Krawiec.

 

Z ostatniej chwili

Starosta Robert Marcinkowski, który nie był obecny na ostatnim posiedzeniu rady, poinformował nas 10 września, że ogłoszonej publicznie obietnicy dotrzymał. Przygotował wniosek o uhonorowanie Adama Nowickiego tytułem „Zasłużony dla powiatu gostyńskiego”. Dokument został już przyjęty przez zarząd powiatu gostyńskiego. Obecnie został on skierowany do Rady Powiatu Gostyńskiego, według dotychczas obowiązującej procedury - czyli teoretycznie wniosek powinien być rozpatrywany w przyszłym roku. Nie złożono natomiast żadnego wniosku o zmianę regulaminu w przyznawaniu wyróżnienia.

- Słyszałem o dyskusji podczas sesji Rady Powiatu Gostyńskiego. Zakładam, że w gronie radnych będziemy jeszcze ją rozwijać. Jeśli radni uznają, że należy zmienić procedurę przyznawania wyróżnienia „Zasłużony dla powiatu gostyńskiego” to jesteśmy otwarci. Jeśli chcą przedstawić konkretny projekt uchwały w tym zakresie, chętnie się spotkam i jestem otwarty na rozmowę. Nie przesądzam o tym, w jakim kierunku pójdziemy (...) - mówi gostyński starosta.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy