Reklama

3 Maja w Gostyniu. „Polska znów staje się wspólnym domem, swoistym azylem”. Burmistrz Gostynia jest wdzięczny mieszkańcom za udzieloną pomoc

Opublikowano: wt, 3 maj 2022 15:01
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja społeczność gminy Gostyń uczciła mszą św. w intencji ojczyzny, która odbyła się w kościele farnym. Pod pomnikiem Serca Jezusowego przygotowano II część obchodów jednego z najważniejszych świąt narodowych. Uczestników z kościoła na rynek prowadziła Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń w towarzystwie mażoretek.

Święto Narodowe 3 Maja obchodzone jest w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku, która była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a drugą – po amerykańskiej – na świecie. Konstytucja została ustanowiona przez Sejm Czteroletni zwołany w październiku 1788 roku. Jako Święto Narodowe dzień 3 maja obchodzony był w latach 1919-1939, przywrócenie nastąpiło w 1990 roku.

W samo południe na rynku w Gostyniu zebrani mieszkańcy, w tym delegacje jednostek samorządowych, instytucji i organizacji z gminy Gostyń wysłuchali wystąpienia burmistrza Jerzego Kulaka. Włodarz dobitnie podkreślił, że w nowoczesnych rozwiązaniach ustrojowych, w zapewnianiu obywatelom swobód, w kształtowaniu procesu republikańskiego, w tworzeniu państwa prawa, przed dwoma wiekami Polska była liderem. 

- Każdy długi majowy weekend powinien napawać nas poczuciem dumy z wielkości dokonań naszych przodków, którzy ponad dwa wieki temu podjęli próbę ratowania chylącego się do upadku kraju, nie szukając wzorców u sąsiadów, nie ucząc się na rozwiązaniach dawno minionych, nie zadowalając się półśrodkami. Postanowili stworzyć nowoczesne państwo w jakości i skali, której wcześniej nikt nie widział. To zdumiewające doświadczenie. Byliśmy kreatorem oryginalnych rozwiązań, obejmujących swym zasięgiem obszar od Bałtyku po Morze Czarne - mówił Jerzy Kulak, burmistrz gminy Gostyń.

Nawiązał do obecnej sytuacji politycznej, kiedy to świat stoi nad krawędzią, ponieważ widmo wojny światowej powraca. Wszystko przez to, że „agresor ze Wschodu zakwestionował wszystkie wartości cywilizacji Zachodu: wolność, demokrację, prawa człowieka.

 - Uświadamiamy sobie, jak ważne jest sięganie do dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej. Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że Polska znów staje się wspólnym domem, swoistym azylem, bezpiecznym miejscem dla uchodźców, którzy - podobnie jak my - wyrośli z pnia wielkiej Rzeczypospolitej, jej umiłowania wolności i praw - zwrócił uwagę gostyński włodarz.

Burmistrz Jerzy Kulak jest wdzięczny i dumny ze wszystkich postaw obywatelskich, którym społeczeństwo miasta i gminy Gostyń dało wyraz w ostatnich tygodniach przez niesienie pomocy gościom z Ukrainy. 

- Te wszystkie gesty i działania (...) są żywym dowodem na realizację idei Trzeciego Maja w praktyce, wobec potrzeb codzienności i teraźniejszości - powiedział burmistrz gminy Gostyń.

 Po przemówieniu i wspólnej modlitwie, którą poprowadził ks. prałat Artur Przybył, pod pomnikiem Serca Jezusowego złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów przez przedstawicieli władz, stowarzyszeń, jednostek i placówek oświatowych oraz związków kombatanckich.

Kto z uczestników uroczystości został na rynku dłużej, został nagrodzony - mażoretki pokazały świetny i barwny (jak zawsze) występ, przy akompaniamencie gostyńskiej orkiestry dętej - PATRZ FILM

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy