Reklama

Na mistrzostwach Polski w Raszynie wystąpili doświadczeni zawodnicy i zawodniczki klubu Sportatut Krobia, jak również debiutujący na pomoście

Opublikowano: śr, 18 maj 2022 15:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Dwanaście medali - 10 złotych i 2 srebrne przywiozły z niedawnych Mistrzostw Polski w Wyciskaniu Leżąc w sprzęcie w Radomiu (14 maja) trójboistki i trójboiści siłowi klubu Sportatut Krobia. - Jestem bardzo zadowolony, gdyż byliśmy najlepszą drużyną kobiecą na całych mistrzostwach Polski. Pierwszy raz nam się to udało, wcześniej zawsze kończyliśmy na drugim czy trzecim miejscu. Tym razem dziewczyny naprawdę pokazały na co jest stać - komentuje Mariusz Fórmanowski, trener sekcji kobiet klubu Sportatut Krobia. Oprócz worka medali krobskie siłaczki i siłacze przywieźli z zawodów także kilka rekordów Polski.

- Wyciskanie leżąc to jest najgorszy bój dla kobiet, spośród całego trójboju siłowego najbardziej „męska” dyscyplina. Tym bardziej cieszy sukces naszych dziewczyn, które wspięły się na wyżyny swoich możliwości i pokazały, że nie dość, że są silnie fizycznie, to także mentalnie - przyznaje trener Mariusz Fórmanowski.

Dla niektórych był to debiut na krajowym czempionacie

Na mistrzostwa do podwarszawskiego Raszyna (miejsca urodzenia Igi Świątek) krobski trener zabrał zarówno swoją najbardziej utytułowaną zawodniczkę - aktualną mistrzynię świata Adę Borowczyk (kat. Junior do lat 20 - do 57 kg), ale także debiutujące w niektórych przypadkach:

 • Nataszę Rajewską (kat. Juniorka młodsza do lat 16 - do 47 kg),
 • Nadię Sudolską (kat. Juniorka młodsza do lat 18 - do 69 kg)
 • Karinę Pieśniak (kat. Juniorka młodsza do lat 18 - do 84 kg).
 

Poza kadrą do występu na pomoście krajowego czempionatu przygotowywali się trójboiści:

 • Kacper Linowski (kat. Junior do lat 23 - do 93 kg)
 • Mateusz Andrzejewski (kat. Junior do lat 23 - powyżej 105 kg).
 

- Ada, Natasza i Karina zdobyły złote medale w swoich kategoriach wagowych, Nadia srebrno, które też mnie bardzo cieszy, bo to są jej drugie zawody. Jednak najbardziej jest zadowolony z rekordów Polski tam uzyskanych. Przykładowo Natasza jaka debiutantka do 16 lat w kategorii 47 kg trzykrotnie poprawiała rekord Polski na jednych zawodach, co jest fantastyczny wynik. Trenujemy razem zaledwie 4 miesiące i to też są dopiero jej drugiej zawody, więc uważam, że jest to mega prognostyk na przyszłość - opowiada trener Sportatut Krobia.

Zdaniem trenera skrzywdzono jego trójboistkę

Równie udane mistrzostwa zaliczyła Karina Pieśniak, choć trójboistka z pewnością czuje pewien niedosyt.

- Podjęła próbę pobicia „dużego” rekordu Polski  wyciskaniu w swojej kategorii - 108 kg. W ostatnim podejściu sędziowie niejednogłośnie - 2 do 1 nie zaliczyli jej podejścia, z ego jest bardzo zaskoczony, zaskoczony, zdziwiony i trochę rozżalony. Jeden z sędziów dopatrzył się jakiegoś skręconego nadgarstka przy wyciskaniu. Nie zgadzam się z tym werdyktem, moim zdaniem skrzywdzono zawodniczkę. Jednak nie ma co dyskutować, sędziowie są bogami na zawodach i ich decyzja jest ostateczna - zdradza M. Fórmanowski.

Ale na tym cała sprawa się nie kończy.

Trener krobski trójboistek zapowiada, że kolejną próbę pobicia tegoż rekordu jego podopieczna podejmie na zbliżających się Mistrzostwach Polski w Trójboju siłowym w Radomiu (18 czerwca), które są jednocześnie eliminacjami do mistrzostw świata.

W Raszynie dominację na arenie krajowej potwierdziła najlepsza zawodniczka globu w swojej kategorii Ada Borowczyk. Jendocześnie mistrzyni z Domachowa została w kat. OPEN najlepszą Juniorką do lat 20. 

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD OBRAZKIEM - KLIKNIJ w grafikę

Panowie też swoje wycisnęli

Zdobycze medalowe mają na swoim koncie również krobscy trójboiści.

Kacper Linkowski (kat. wagowa do 93 kg) stanął na najwyższym stopniu podium zaliczająca wszystkie trzy podejścia w wyciskaniu w ostatnim bijąc rekord życiowy - 212,5 kg. Zawodnik zajął również II miejsce w kat. OPEN Juniorów do lat 23.

Z kolei Mateusz Andrzejewski w kategorii 105+ zdobył srebrny medal zajmując II miejsce w kat. Junior do lat 23.

Tylko mistrzyni ma pewne miejsce

Za cztery tygodnie wspomniane mistrzostwa w całym trójboju siłowym w Radomiu.

- Myślę, że dziewczyny są na takim etapie przygotowań, że liczę znowu na duży sukces. Jeszcze nie wiem dokładnie kogo wezmę na zawody, decyzję podejmę na trzy tygodnie przed zawodami biorąc pod uwagę dyspozycję. To są bardzo ważne mistrzostwa, chciałbym wystawić 6 zawodniczek. Ada Borowczyk jako członek kadry Polski wchodzi „z automatu”, ale reszta dziewczyny musi powalczyć - podkreśla M. Fórmanowski, który dzięki sukcesowi drużynowemu swoich zawodniczek został wybrany najlepszym trenerem mistrzostwa w Raszynie.

Wyniki zawodniczek i zawodników klubu Sportatut Krobia na Mistrzostwach Polski w wyciskaniu leżąc w sprzęcie w Raszynie (14 maja 2022 r.):

Natasza Rajewska - I miejsce w kat. Juniorka młodsza do lat 16 - do 47 kg oraz najlepsza Juniorką do lat 16 w kat. OPEN - podejścia:

 • I – 47,5 kg,
 • II – 50 kg,
 • III – 55 kg
 

Ada Borowczyk - I miejsce  w kat. Juniorka do lat 20 - do 57 kg oraz najlepsza Juniorka do lat 20 w kat. OPEN - podejścia:

 • I – 62,5kg,
 • II – 70kg,
 • III – 75kg (próba spalona)
 

Karina Pieśniak - I miejsce w kat. Juniorka młodsza do lat 18 - do 84 kg oraz III miejsce w kat. OPEN Juniorek do lat 18 - podejścia:

 • I – 100kg (rekord życiowy),
 • II – 108kg (próba pobicia rekordu Polski - próba spalona),
 • III – 108kg (próba niezaliczona niejednogłośnie – błąd techniczny).
 

Nadia Sudolska - II miejsce w kat. Juniorka młodsza do lat 18 - do 69 kg - podejścia:

 • I – 57,5kg (próba spalona),
 • II – 57,5kg (próba spalona),
 • III – 57,5kg.
 

Kacper Linkowski - I miejsce w kat. Junior do lat 23 - do 93 kg oraz II miejsce w kat. OPEN Juniorów do lat 23 - podejścia:

 • I – 190kg,
 • II – 200kg,
 • III – 212,5kg (rekord życiowy).
 

Mateusz Andrzejewski - II miejsce w kat. Junior do lat 23 - 105kg+

 • I – 160kg,
 • II – 165kg (próba spalona),
 • III – 175kg (próba spalona).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy