Reklama

Reklama

Nowy klub piłkarski w miejsce Lwa?

Opublikowano: pt, 16 lip 2021 07:48
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż: M. Mostowy

Nowy klub piłkarski w miejsce Lwa? - Zdjęcie główne

Seniorzy KS Pogorzela już trenują | foto fotomontaż: M. Mostowy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport W Pogorzeli szykują się zmiany. W miejsce zawieszonego Lwa Pogorzela wchodzą w nowym rozdaniu działacze KS Pogorzela, z Damianem Przykotą na czele. Mają papiery, mają chęci, mają poparcie władz miasta.

Reklama

Przypomnijmy, dotychczasowy sztandarowy klub miasta - Lew Pogorzela - zawiesił swoją działalność w marcu tego roku o czy można przeczytać TUTAJ

- W sprawie klubu mogę tylko się wypowiedzieć o sytuacji pomiędzy klubem a nami, Urzędem Miejskim w Pogorzeli – tłumaczy Piotr Curyk, burmistrz miasta. - My przyznaliśmy dotację, oni dostarczyli rozliczenie, są faktury, podobno popłacone - mamy to potwierdzone przez prezesa - Wojciecha Zygnera. Natomiast Lew pozyskiwał fundusze z innych źródeł i miał inne zobowiązania, o których słyszymy, ale nie mamy realnego wpływu na zarząd klubu czy jego skarbnika, by je uregulował. Ja za działalność niezależnego stowarzyszenia nie mogę odpowiadać – dodaje.

Zdaniem włodarza Pogorzeli „szkoda tego Lwa, tej historii - klub obchodziłby teraz 75 - lecie powstania”

-  Sam kiedyś w nim grałem – wspomina.

Jakie były przyczyny upadku klubu? Może za duże ambicje, oraz przesunięcie Pogorzeli do innej grupy rozgrywkowej w lidze konińsko-kaliskiej, a nie leszczyńskiej, były przyczyną kłopotów. Zwiększyła się liczba drużyn, czas i odległość dojazdów na mecze, logistyczne ułożenie treningów dla zawodników z różnych miejsc zamieszkania - wszystko to z pewnością wpłynęło na finanse klubu i morale piłkarzy.

 

KS Pogorzela. Idzie nowe

- Teraz niestety, licencja pogorzelskiego Lwa została zawieszona i stwierdziliśmy, że trzeba uratować piłkę nożną w naszym mieście – wyjaśniał w czerwcu Damian Przykota, prezes i trener w KS Pogorzela.

Nowy klub powstaje na bazie Akademii Talentów. Zmianie uległ skład zarządu oraz nazwa. Dokumenty są już  podpisane.

- Chcę podziękować ludziom zaangażowanym w ten projekt, ja byłem inicjatorem zmian ale sam niczego nie był tym w stanie zrobić - dodaje trener.

Zdaniem prezesa, niewątpliwie swój wkład w klub ma nowo powstały zarząd oraz wiele innych życzliwych osób, „a przede wszystkim chłopacy, którzy nam zaufali, uczestniczą w treningach i chcą być częścią KS Pogorzela”. 

- Mamy potwierdzenie, że klub ma zarejestrowane zgłoszenie u starosty i 5 lipca ogłosiliśmy nabór wniosków o dofinansowanie, by mogli pozyskać dotacje z gminy – potwierdził burmistrz Pogorzeli, Piotr Curyk.

Jest to konkurs ofert na zajęcia z piłki nożnej w gminie Pogorzela.

- Pieniądze są na sport w naszym budżecie, niewykorzystane – zaznacza urzędnik.

Jak sam mówi, woli dawać pieniądze na klub, w którym będą grali lokalni zawodnicy i ta idea KS Pogorzela bardzo mu się podoba.

- Jeszcze jak jest piłkarz z naszego powiatu, z sąsiedniej gminy to w porządku, ale klub na takim poziomie rozgrywek nie może być zlepkiem „spadochroniarzy” z połowy województwa, a tak niestety było w Lwie – przypomina P. Curyk.

 

KS Pogorzela. Współpraca z Akademią

- Jeżeli chodzi o dzieci, to chcemy połączyć siły z Akademią Reissa i spróbować wystawić jedną czy dwie drużyny w lidze – tłumaczy Damian Przykota, prezes nowego klubu.

Na razie mowa jest o orlikach i młodzikach, może też żakach.

- My, jako Akademia Piłkarska Reissa mamy szkolić młodych piłkarzy w Pogorzeli - mówi koordynator APR, Rafał Twardy. - Będziemy występować pod szyldem nowego klubu: Młodzieżowy APR KS Pogorzela w rozgrywkach ligowych WZPN już od września w kategorii młodzik (rocznik 2009-10), a myślimy też o starcie grup młodszych (żaki 2013-14) – dodaje. 

Zdaniem burmistrza miasta to dobrze, że oba kluby chcą współdziałać, a nie tworzyć sztucznej rywalizacji na poziomie dzieci szkolnych.

- Mamy niż demograficzny, rodzi się rocznie około 50 dzieci w gminie, o połowę mniej niż 20-30 lat temu – wylicza włodarz.

Jeśli więc przyjąć, że połowa to dziewczynki mało interesujące się tym rodzajem sportu, a w dodatku część chłopców także nie zajmuje piłka, to pozostaje garstka zawodników. Pandemia też wyłączyła wielu z nich z aktywności fizycznej, pozaszkolnej.

- Jeśli połączyć 2-3 roczniki, to jest szansa stworzyć drużynę – mówi z nadzieją Piotr Curyk.

Wszystkim zainteresowanym zależy, by sport w gminie nie umarł, żeby coś się działo. Mają realną szansę aktywować młodzież, dać im alternatywę do spędzania czasu wolnego. Zwłaszcza teraz, w covidowej rzeczywistości.

 

KS Pogorzela. Co z seniorami?

Nowy klub chce powołać drużynę seniorów, która będzie grała w B klasie - głównie złożoną z zawodników występujących wcześniej w Pogorzeli, mieszkających w mieście czy gminie. Odbyło się już kilka treningów.

- Zaczynamy od integracji pomiędzy zawodnikami, by mogli się poznać i zgrać. Ale myślę, że spokojnie zbierzemy drużynę na rozgrywki w B klasie – wyjaśnia prezes i jednocześnie trener KS Pogorzela.

 

KS. Pogorzela. Od przedszkola do... klubu piłkarskiego

KS Pogorzela chce też nawiązać współpracę z lokalnymi szkołami. Mają już za sobą wspólną imprezę z lokalnym przedszkolem.

- Z panem Damianem współpracujemy od lat – mówi Ewa Fiłyk, dyrektor „Raju Psotników”, miejscowego przedszkola samorządowego. - Natomiast nasza współpraca z klubem rozpoczęła się wspólnym piknikiem. Celem tego i kolejnych przedsięwzięć jest przede wszystkim zintegrowanie rodzin oraz  społeczności lokalnej.

Podkreśla, że w ten sposób chą zaproponować mieszkańcom różne możliwości aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. 

- Miejmy nadzieje, że to nie ostatnie takie wydarzenie i będziemy mogli wkrótce zaprosić na kolejne festyny - dodaje Damian Przykota, współorganizator imprezy. 

 

KS Pogorzela. Nowy herb

Herb nowo powstałego klubu nawiązuje do miasta i gminy Pogorzela.

- Nie zarzekamy się, że nie wrócimy do nazwy „Lew”, bo to jednak 75 lat tradycji w Pogorzeli i szkoda, by odszedł w niepamięć, jednak na razie organizujemy się pod nowym szyldem – deklaruje Damian Przykota.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (19)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  kibic z daleka

  Brawo Damianie! Brawo Pani Burmistrzu. Piękna lokalna inicjatywa, Trzymam mocno kciuki. Jest zaplecze, jest wsparcie Miasta i Gminy ! Tak trzymać, życzę wam zdrowia, żebyście szybko "uciekli z B-klasy". Mam też nadzieje, że w swoim czasie koledzy grający np. w Pępowie wrócą do swojego macierzystego klubu bo doświadczenie jest zawsze w cenie. Powodzenia !!!

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -0

  Rty

  Prezes z nowa dupa na wakacjach a klub w długach tonie. Brawo ludzie kontrolujący

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -0

  Lew

  Myśle ze ktoś powinien się z odpowiedniej instytucji przyjrzeć działalności lwa Pogorzela. Długi, obietnice finansowe, kłamstwa. Dodatkowo zadłużenie w związku, sprawa sądowa trenera za brak zapłaty należności, poprzedni trener tez nie opłacony. Naprawdę można wiele wypisywać ale dlaczego nikt się tym nie zainteresuje, w końcu jak może osoba prywatna doprowadzić do takiego stanu i nie ponieść konsekwencji?? Czy jest głębsze dno?

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  ede

  Czyli historyczny klub LEW POGORZELA istniał sobie prawie 75 lat aż ktoś go wykończył? Ktoś nie myślał do przodu jakie będą konsekwencje awansu do wyższej ligi? Czy to brak wyobraźni? Bujanie w chmurach? Wybujałe ambicje? Huraoptymizm? Szkoda, że nikt o tym nie napisał, nie wyjaśnił szczegółów dlaczego tak się to skończyło i gdzie leży wina. Tak, żeby się to już więcej nie powtórzyło. Zresztą nie wiem po co pchano się wyżej skoro możliwość pogrania dla chłopaków z Pogorzeli lub bliskiej okolicy tak jak mówi burmistrz by tu spokojnie wystarczyła.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -1

  Rte

  Dno dno i jeszcze raz dno powinni teraz rozliczyć zarząd za upadek LwaPogorzela!

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -1

  Sheid

  No tak, prezes Lwa zamiast spłacać długi woli po wakacjach jeździć

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -6

   Majdanowie

   Zazdrościsz mu? Niech korzysta z życia, zresztą są wakacje a wypoczynek każdemu się należy.

   • 3 miesiące temu | ocena +5 / -0

    Sheid

    Nikt mu nie zadrości, tylko czy jemu nie jest wstyd że doprowadził do czegoś takiego ??? Kłamał każdego. I Tu nie ma wytłumaczenia. Jaki Klub z naszego Powiatu doprowadził do czegoś takiego ??? Wstyd wstyd wstyd! Taka historia Klubu. Trener z daleka? To chyba świadczy o klubie jak już nikt z.okolicy nie chciał się pchać w ten piach. To Powinno dać do zrozumienia pewnym osobom jak tyle negatywnych komentarzy tutaj się znajduje

   • 3 miesiące temu | ocena +5 / -0

    Jelly

    Wypoczynek należy się każdemu tak jak wynagrodzenie za mecze piłkarzom i wypłata trenerowi....

  • 3 miesiące temu | ocena +5 / -2

   Dżon

   Ma za co to jedzie :-D długi długami,odpocząć trzeba ;-)

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

  Tgk

  A co ma do tego że prześlij do kaliskiej grupy żeby zespół wycofać po prostu za wysokie progi i kasa za dużo obiecane co nie którym zawodnikom a szkoda po całkiem dobry zespół byl

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

   Dawid

   Jak co ma do tego kaliska grupa? Zdecydowanie dłuższe wyjazdy po 130-150km. Pieniędzy za to nie dostawalismy a poswiecalismy większość swojego czasu. Przypomnę jeszcze że na codzień normalnie pracujemy.

   • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

    Hyk

    W drugiej grupie były wyjazdy po 20 km Przyprostynia Pniewy Buk Chorzemin 140 120