Ta impreza miała wiele matek i wielu ojców twierdzą organizatorzy I Smogorzewskiego Sikozlotu. 17 sierpnia na pola w okolicy tamtejszego remizy strażackiej zgodnie z założeniem imprezy zjechały się jednostki OSP posiadające w swoich zasobach zabytkowe sikawki konne.
– Pewnego razu byliśmy na takim pokazie, gdyż jeździmy po całym województwie z naszą sikawką. No i zrodził się pomysł, że u nas w powiecie coś takiego zrobić. Tylko nie widzieliśmy skąd wziąć fundusze? – mówi Monika Siekierkowska, pomysłodawczyni imprezy.
Dlatego złożono projekt do Programu Grantów Społecznych Powiatu Gostyńskiego, który znalazł uznanie oceniających i przyznano środki.
Choć w nazwie imprezy pojawiło się słowo „powiatowy” zlot, to do Smogorzewa dotarli strażacy-ochotnicy także spoza naszego regionu. Oprócz gospodarzy gotowość do zmierzenia się na specjalnie przygotowanym torze przeszkód i zaprezentowania swojej sikawki zgłosiły również: OSP Śmiłowo, Bodzewo, Stankowo, Wymysłowo, Małachowo, Żelazno i Grupa rekonstrukcyjna OSP Żabno-Śrem. Najstarszą sikawkę przywieźli ze sobą strażacy z OSP Stankowo. Wyprodukowano ją w roku 1873.
Zabawa polegała na jak najszybszym pokonaniu kilku utrudnień, które wymagał nie tylko siły i szybkości, ale i koordynacji członków OSP. Na samym końcu przy pomocy swojej sikawki każda drużyna musiała wypełnić specjalny zbiornik na wodę. Była to jednak bardziej zabawa niż prawdziwe konkurowanie o palmę pierwszeństwa, wywołująca nieraz salwy śmiechu wśród publiczności.
Ostatecznie najszybciej tor pokonali ochotnicy z OSP Małachowo (1 min 33 s), przed drużyną OSP Stankowo (1 min 45 s) i OSP Bodzewo (1 min 54 s). Każda jednostka dostała dyplom uczestnictwa. Dodatkowo w trakcie zawodów OSP Śmiłowo zaprezentowało pokaz zręczności w prowadzeniu sikawek zaprzęgniętej w konie oraz grupa rekonstrukcyjna z Żabna zaprezentowała swoje stroje i historię. Ubiór był także centralnym punktem pokazu strażackiego.
Obok konkurencji sprawnościowych przygotowano także inne atrakcje: występ taneczny i musztra w wykonaniu dziewczyn z MDP Smogorzewo (w czasie imprezy przyjęto także ślubowanie i wręczono legitymacje najmłodszym strażakom) oraz rozwiązano konkursy na najlepszą nazwę imprezy oraz strażacki konkurs plastyczny.
Po zlocie wszystkich zaproszono na odbywające się w tym samym dniu dożynki.
Najlepsza nazwa zlotu sikawek konnych - Smogorzewski Sikozlot - Agnieszka Janowska, Piotr Wojtkowiak
Konkurs strażacki dla dzieci i młodzieży z wioski, z sołectwa pt. „Zapobiegamy pożarom”
I miejsce - Dawid Siekierkowski
II miejsce - Lena Olejniczak
III miejsc - Wojciech Gierszyński
Za udział: Szymon Siekierkowski, Kaja Gubańska, Paweł Bonawenturczyk, Krzysztof Gierszyński
Czytaj także: skakali i powozili przy leśniczówce