Reklama

Kolorowe trasy biegowe, urządzenia treningowe, grill. Skwer eko-sportowy w Gostyniu kosztował niemało

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Zwolennicy aktywnego spędzania wolnego czasu z pewnością się ucieszą. Na mapie Gostynia powstało nowe miejsce dla biegaczy, ale nie tylko dla nich. Miłośnicy spacerów czy nordic walkingu również są tam mile widziani.

Reklama

Pomysł podsunął partner OSiR w Gostyniu

Niewielki, zielony skwer, który funkcjonuje od kilku tygodni, znajduje się na gostyńskim stadionie miejskim (w pobliżu wejścia od ul. Starogostyńskiej), między płytą główną boiska a boiskiem ze sztuczną nawierzchnią. Ozdobiła go biegowa mapa miasta. Wszystko dzięki współpracy gminnego samorządu i OSiR w Gostyniu z firmą Convert PL.

- Partner wyszedł z propozycją i od tego wszystko się zaczęło, na tej bazie zbudowaliśmy - mówi Zbigniew Kordus, dyrektor OSiR w Gostyniu.

Prace nad projektem rozpoczęły się już jesienią 2021 roku. Ze względu na dostępność urządzeń i konieczność przygotowania szaty roślinnej, realizację przeniesiono na 2022 rok.

 Biegowa mapa Gostynia na stadionie OSiR

Miejsce pomyślane zostało jako swoisty start dla biegaczy na 7 wytyczonych tras biegowych. Każda z nich, oznaczona innym kolorem, znalazła się na tablicy informacyjnej wraz ze wskazaniem jej długości. Z większości tras mogą korzystać również miłośnicy spacerów czy nordic walkingu, a także rowerzyści.

Zwolennicy aktywnego spędzania wolnego czasu pewnie pokonują również inne trasy. Sporo osób biega jednak z GPS, a my oferujemy im zmierzone trasy. To również zachęca do spacerowania wyznaczonymi szlakami, szczególnie osoby, które nie znają naszego terenu, zaczynają przygodę z bieganiem. W ten sposób mogą zapoznać się z trasą - wyjaśnia Zbigniew Kordus, dyrektor OSiR w Gostyniu.

Szlaki biegowe na mapie zostały wyznaczone na podstawie tych, jakie OSiR i współorganizatorzy wykorzystywali do organizowania sportowych imprez, typu „Nasza Dycha”, Bieg Niepodległości czy maraton - drużynowy bieg łączony. Jest też trasa leśna, a także do Goli i Kunowa z wykorzystaniem ścieżek rowerowych. Przy każdej podano dystans, jaki trzeba pokonać.

Dla kogo nowe urządzenia treningowe w Gostyniu? 

Na samym skwerku, w otoczeniu nowo posadzonej zieleni m.in. drzew, krzewów róż i ozdobnych traw pampasowych, zamontowano urządzenia treningowe - rowerki i orbitreki, stanęła też ławeczka z „rowerkiem”. Sprzęt na stadionie różni się jednak od tego, zamontowanego w siłowniach zewnętrznych. 

Skwer łączy funkcję sportową z ekologiczną. Poszliśmy nieco dalej, z duchem czasu, gdyż można sobie do urządzeń podłączyć telefon komórkowy i przy pomocy siły mięśni podładować. Przyjemne z pożytecznym. Trzeba mieć swój kabelek - tłumaczy Zbigniew Kordus. 

W zacisznym miejscu na stadionie postawiono także ławki, jest grill (który można zamienić na ognisko), nie zabrakło też zdroju z „gostyńską kranówką”. Dyrektor Krodus zaznacza, że skwer nie musi być miejscem, gdzie rozpoczyna się trasa biegowa.

To może być również koniec trasy rowerowej, biegowej, spacerowej z grillem jako finał, ale równie dobrze może to być miejsce pośrednie. Ktoś, kto robi pętlę, może u nas chwilę odpocząć, rozciągnąć mięśnie, wykorzystując chociażby nasz niewielki parking dla rowerów przy mapie z trasami biegowymi. Zamontowane tam barierki mogą służyć także jako urządzenia do rozgrzewki. Na ławce, przy której znajduje się rowerek można czytać książkę, jednocześnie ćwicząc mięśnie nóg - dodaje dyrektor OSiR w Gostyniu.

"Stówa" poszła na cały projekt

Realizacja przedsięwzięcia w całości kosztowała blisko 100 tys. zł. To niemała kwota. Część dofinansowała firma Convert PL, część pokryły pieniądze z  budżetu gminy Gostyń. 

Sama ławka znajdująca się przy grillu, murowana - jej pierwotna wersja kosztowała 30 tysięcy. Znaleźliśmy tańszą. urządzenia, na których można ćwiczyć i jednocześnie doładować telefony komórkowe są dwa razy droższe niż sprzęt, który znajdujemy na siłowniach zewnętrznych - tłumaczy dyrektor Kordus.

 

Nie otwieraliśmy skweru uroczyście, z fanfarami. Trzeba powiedzieć jednak, że w ciągu kilku tygodni od udostępnienia dla mieszkańców, można obserwować, że jest zainteresowanie. Są osoby, które korzystają z tego miejsca. Sam dystrybutor wody przydaje się bardzo. Dzięki temu bidon można uzupełnić lub schłodzić twarz - dodaje szef OSiR w Gostyniu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy