Pomysł podsunął partner OSiR w Gostyniu
Niewielki, zielony skwer, który funkcjonuje od kilku tygodni, znajduje się na gostyńskim stadionie miejskim (w pobliżu wejścia od ul. Starogostyńskiej), między płytą główną boiska a boiskiem ze sztuczną nawierzchnią. Ozdobiła go biegowa mapa miasta. Wszystko dzięki współpracy gminnego samorządu i OSiR w Gostyniu z firmą Convert PL.
- Partner wyszedł z propozycją i od tego wszystko się zaczęło, na tej bazie zbudowaliśmy - mówi Zbigniew Kordus, dyrektor OSiR w Gostyniu.
Prace nad projektem rozpoczęły się już jesienią 2021 roku. Ze względu na dostępność urządzeń i konieczność przygotowania szaty roślinnej, realizację przeniesiono na 2022 rok.
Biegowa mapa Gostynia na stadionie OSiR
Miejsce pomyślane zostało jako swoisty start dla biegaczy na 7 wytyczonych tras biegowych. Każda z nich, oznaczona innym kolorem, znalazła się na tablicy informacyjnej wraz ze wskazaniem jej długości. Z większości tras mogą korzystać również miłośnicy spacerów czy nordic walkingu, a także rowerzyści.
Zwolennicy aktywnego spędzania wolnego czasu pewnie pokonują również inne trasy. Sporo osób biega jednak z GPS, a my oferujemy im zmierzone trasy. To również zachęca do spacerowania wyznaczonymi szlakami, szczególnie osoby, które nie znają naszego terenu, zaczynają przygodę z bieganiem. W ten sposób mogą zapoznać się z trasą - wyjaśnia Zbigniew Kordus, dyrektor OSiR w Gostyniu.
Szlaki biegowe na mapie zostały wyznaczone na podstawie tych, jakie OSiR i współorganizatorzy wykorzystywali do organizowania sportowych imprez, typu „Nasza Dycha”, Bieg Niepodległości czy maraton - drużynowy bieg łączony. Jest też trasa leśna, a także do Goli i Kunowa z wykorzystaniem ścieżek rowerowych. Przy każdej podano dystans, jaki trzeba pokonać.
Dla kogo nowe urządzenia treningowe w Gostyniu?
Na samym skwerku, w otoczeniu nowo posadzonej zieleni m.in. drzew, krzewów róż i ozdobnych traw pampasowych, zamontowano urządzenia treningowe - rowerki i orbitreki, stanęła też ławeczka z „rowerkiem”. Sprzęt na stadionie różni się jednak od tego, zamontowanego w siłowniach zewnętrznych.
Skwer łączy funkcję sportową z ekologiczną. Poszliśmy nieco dalej, z duchem czasu, gdyż można sobie do urządzeń podłączyć telefon komórkowy i przy pomocy siły mięśni podładować. Przyjemne z pożytecznym. Trzeba mieć swój kabelek - tłumaczy Zbigniew Kordus.
W zacisznym miejscu na stadionie postawiono także ławki, jest grill (który można zamienić na ognisko), nie zabrakło też zdroju z „gostyńską kranówką”. Dyrektor Krodus zaznacza, że skwer nie musi być miejscem, gdzie rozpoczyna się trasa biegowa.
To może być również koniec trasy rowerowej, biegowej, spacerowej z grillem jako finał, ale równie dobrze może to być miejsce pośrednie. Ktoś, kto robi pętlę, może u nas chwilę odpocząć, rozciągnąć mięśnie, wykorzystując chociażby nasz niewielki parking dla rowerów przy mapie z trasami biegowymi. Zamontowane tam barierki mogą służyć także jako urządzenia do rozgrzewki. Na ławce, przy której znajduje się rowerek można czytać książkę, jednocześnie ćwicząc mięśnie nóg - dodaje dyrektor OSiR w Gostyniu.
"Stówa" poszła na cały projekt
Realizacja przedsięwzięcia w całości kosztowała blisko 100 tys. zł. To niemała kwota. Część dofinansowała firma Convert PL, część pokryły pieniądze z budżetu gminy Gostyń.
Sama ławka znajdująca się przy grillu, murowana - jej pierwotna wersja kosztowała 30 tysięcy. Znaleźliśmy tańszą. urządzenia, na których można ćwiczyć i jednocześnie doładować telefony komórkowe są dwa razy droższe niż sprzęt, który znajdujemy na siłowniach zewnętrznych - tłumaczy dyrektor Kordus.
Nie otwieraliśmy skweru uroczyście, z fanfarami. Trzeba powiedzieć jednak, że w ciągu kilku tygodni od udostępnienia dla mieszkańców, można obserwować, że jest zainteresowanie. Są osoby, które korzystają z tego miejsca. Sam dystrybutor wody przydaje się bardzo. Dzięki temu bidon można uzupełnić lub schłodzić twarz - dodaje szef OSiR w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.