Opublikowano: Aktualizacja:

Czesław Roszczak na Mistrzostwach Europy w Pescarze zdobywa kolejne medale do kolekcji - Zdjęcie główne
Zobacz
7
zdjęć

SportBardzo udane pod względem sportowym były dla Czesława Roszczaka Mistrzostwa Europy w Peskarze, we Włoszech, które odbyły się na przełomie września i października 2023 r. Lekkoatleta z powiatu krotoszyńskiego, reprezentujący UKS ”Olimpijczyk” Pogorzela, zdobył aż 5 medali. Tymczasem, o mały włos w ogóle by nie wystartował...

Olimpijczyk, Mistrz Polski i Europy - Czesław Roszczak - na kolejne sportowe zmagania wyruszył samochodem kilka dni wcześniej, ponieważ Mistrzostwa Europy Masters w Pescarze (Włochy) rozpoczęły się w środę, 20 września 2023 r. i trwały do 1 października.

Podróż z 3 euro w kieszeni

Z Polski sportowiec wyruszył 16 września, jednak na autostradzie przed Bolonią jego samochód się zepsuł.

- Byłem zmuszony załatwiać pomoc drogową, by zawiozła samochód do warsztatu - mówi Czesław Roszczak.

Wstępnie miał odebrać auto dopiero po 2 dniach, a więc w dniu rozpoczęcia mistrzostw. Jego była zawodniczka, mieszkająca w Mediolanie, załatwiła jednak, że naprawa trwała zaledwie parę godzin.

- I tu następna niespodzianka: koszty pochłonęły wszystkie pieniądze, które były przeznaczone na 2 tygodniowy pobyt na Mistrzostwach oraz powrót do Polski. W kieszeni zostały mi 3 euro i paliwo w baku samochodu na pokonanie 500 km, ale przy ekonomicznej jeździe i to drogami drugorzędnymi! - dodał.

Rzut młotem musiał odpuścić

Pierwszego dnia zmęczony i niewyspany nie zdołał wywalczyć najwyższego miejsca na podium.

- Pomimo dobrego przygotowania nie udało mi się nawiązać walki o złoto - przyznał.

Rzut młotem wygrał francuski młociarz Gerard Vignot, który rzucając na odległość 38,03 m zdobył złoty medal. Drugi był Guenther Fandrich z Niemiec -  37,48 m, a na trzecim miejscu szczęśliwie znalazł się Czesław Roszczak i wynikiem 32,10 m zdobył brązowy medal.

Kulą rzucił na drugie miejsce

Po dniu wypoczynku, 23 września Czesław Roszczak wystartował w pchnięciu kulą, gdzie zmierzył się  z rekordzistą Europy w kat. M80, Rolandem Heilerem z Niemiec.

- Walka o drugie miejsce była bardzo zacięta pomiędzy mną i Jouni Tenhu z Finlandii.

Zwycięzcą został Czesław Roszczak, uzyskując 11,56 m zdobył srebrny medal, a Fin Tenhu zdobył brązowy medal wynikiem 11,48 m.

Mistrz Europy w rzucie ciężarkiem

Dwa dni później odbył się rzut ciężarkiem na odległość. Faworytem był Niemiec G.Fandrich, Czesław Roszczak w  egorocznym rankingu był w tym towarzystwie na 5. miejscu. Jednak mocne postanowienie zdobycia złotego medalu spowodowało, że Czesław Roszczak jako „czarny koń”  zwyciężył w tej konkurencji, zdobywając tytuł Mistrza Europy i złoty medal za wynik 15,55 m. Drugie miejsce i srebrny medal zdobył Niemiec G. Fandrich wynikiem 15,18 m, a brązowy medal przypadł Francuzowi G. Vignot za wynik 14,87 m.

Brązowy był ładniejszy

Następnego dnia odbył się rzut dyskiem. R.Heiler wygrał wynikiem 33,19 m zdobywając złoty medal. Na drugie miejsce niespodziewanie wysunął się Fin J. Tenhu z wynikiem 30,63 m. i zdobył srebrny medal.

- Mając już zapewniony brązowy medal przestałem walczyć, bo brązowy medal bardziej mi się podoba niż srebrny i dlatego poprzestałem na wyniku 30,18 m - śmieje się Cz. Roszczak.

Rekord w pięcioboju

Po tym starcie pozostała mu ostatnia konkurencja, ale ta najważniejsza, w której jest dwukrotnym Mistrzem Świata (Brazylia 2013, Australia 2016). Po zaciętej walce okazało się, że Czesław Roszczak osiągnął zwycięstwo w pięcioboju z liczbą 3701 pkt., co jest nowym rekordem Polski i został Mistrzem Europy ze złotym medalem i najlepszym wynikiem na świecie w tym roku.