reklama

WAŻNE! W powiecie gostyńskim rozpoczął się protest rolników. Będą utrudnienia w ruchu [FILM]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

WAŻNE! W powiecie gostyńskim rozpoczął się protest rolników. Będą utrudnienia w ruchu [FILM] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RolnictwoRolnicy z powiatu gostyńskiego przyłączyli się do ogólnopolskiego strajku rolników i przedsiębiorców sektora rolniczego, których organizatorem jest Agrounia.
reklama

Na drogi powiatu gostyńskiego i ościennych wyjechały dziesiątki, a może nawet setki ciągników. Rilnicy z naszego terenu głośno dają znać o proteście i blokowaniu dróg, używając klaksonów.

Pod hasłem „STOP Drożyźnie”chcą w ten sposób pokazać, że także ich dotykają wysokie ceny. Postulat walki z drożyzną nie jest jednak jedynym, który na swoich transparentach „niosą” lokalni producenci i hodowcy.

 

W Gostyniu protest rolników rozpoczął się o godz. 9.30, wspólnym spotkaniem przy stacji paliw przy ul. Wrocławskiej. Około 70 ciągników i maszyn rolniczych wyjechało właśnie na drogi powiatu gostyńskiego. Poruszają się ul. Wrocławską, kierując się w stronę Ronda Solidarność i dalej przez miasto na DK 12 w strone Leszna. Kierowcy powinni liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Dokładną trasę, jaką mają poruszać się protestujący rolnicy przedstawiamy TUTAJ.

reklama

Nasi rolnicy przyłączyli się do ogólnopolskiego strajku rolników i przedsiębiorców sektora rolniczego, których organizatorem jest Agrounia. Postulat walki z drożyzną nie jest jednak jedynym, który jest widoczny na banerach i transparentach lokalnych producentów i hodowców.

- Kosmiczne ceny nawozu, nieudolna walka rządu z ASF czy „zielony ład” doprowadzą nasze gospodarstwa do ruiny - mówił na początku jeden z liderów grupy protestującej, przedstawiając dane z ARiM, które dosadnie pokazują skalę problemu jakim jest nieudolna walka obozu rządzącego z  ASF.

Opierając się na przedstawionych danych wiadomo, że na 31 grudnia 2020 r. pogłowie trzody chlewnej w powiecie gostyńskim wynosiło 317 tys. sztuk świń, zgromadzonych w 2549 siedzibach stad. Z danych na 31 grudnia 2021 roku, czyli rok później wynika, że było już 211 tys. świń w 1161 siedzibach stad. W naszym powiecie hodowla zmniejszyła się o około 1350 siedzib stad. 

reklama

- Zamknęły się głównie siedziby małe, gdzie utrzymywano do 50 do 70 sztuk świń. W powiecie gostyńskim w ciągu roku pogłowie trzody chlewnej zmniejszyło się o ponad 100 tysięcy sztuk świń. To jest nasz główny powód, dla którego tutaj się gromadzimy - mówił lider protestujących rolników. 

 

 

Postulaty, jakie przedstawili biorący udział w ogólnopolskiej akcji z powiatu gostyńskiego:

  • rozwiązanie trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej
  • ujawnienie kosztów produkcji nawozów i sprzedaż bez marży dla polskich rolników
  • wypowiedzenie europejskiego „zielonego ładu” w obecnej formie’
  • kontrola przewozu produktów rolnych z zagranicy 
  • skuteczna walka z ASF oraz wcześniejsze znoszeni stref 
  • zmniejszenie pogłowia dzików w Polsce
  • rozliczenie funduszu promocji mięsa wieprzowego
  • więcej produktów pochodzenia polskiego w marketach
 

reklama

Więcej informacji niebawem

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama