Reklama

Wysokość wyrównań dochodu za utracone zyski waha się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MRiRW

Wysokość wyrównań dochodu za utracone zyski waha się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych - Zdjęcie główne

Na początku grudnia zeszłego roku minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk ogłosił pierwsze założenia programu „Lochy 2022” | foto MRiRW

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo Trwa wypłacane ostatnich środków w pierwszym naborze na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producentów świń utrzymujących swoje stada w czerwonej strefie ASF na terenie powiatu gostyńskiego. Do 31 listopada 2021 roku, bo wtedy mijał termin wystąpienia o rekompensatę około 180 hodowców trzody chlewnej złożyło wnioski w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dotychczas z tytułu wyrównania dochodu rolnikom produkującym w czerwonej strefie (przypomnijmy, że znajduje się w niej 13 miejscowości z terenu gmin Poniec i Krobia), którzy są stratni przy sprzedaży żywca, wypłacono w granicach 2,3 mln zł.

Wysokość rekompensat za utracone zyski waha się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Mówimy tutaj o utraconych dochodach tych hodowców, którzy mieli swoje stada na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem Afrykańskiego Pomoru Świń i mieli sprzedaż w III kwartale 2021 roku.

- Do czerwonej strefy ASF weszliśmy 2 sierpnia i w zasadzie od tego czasu rolnicy mogli zbierać faktury i do tych faktur były pieniądze wypłacane - wyjaśnia Ewa Jakubowska, kierownik biura powiatowego ARMiR w Gostyniu.

Obecnie uruchamiany jest kolejny nabór programu związany ze sprzedażą żywca wieprzowego za IV kwartał 2021 roku. 

Lochy 2022

- Jeszcze nie mamy dokładnych danych, ale najprawdopodobniej na początku lutego wystartuje nabór w programie „Lochy 2022”, też dla producentów trzody chlewnej. W projekcie mowa o 1000 złotych do każdych 10 sztuk prosiąt urodzonych w gospodarstwie. Ale szczegółów jeszcze nie znamy - informuje Ewa Jakubowska.

Na początku grudnia 2021 roku urzędujący zaledwie od niewiele ponad miesiąca nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk ogłosił skierowanie nowej formy pomocy do rolników. Zgodnie z jej założeniami wspomniane 1000 zł ma być wypłacane wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch).

- To realna pomoc w tym trudnym czasie dla hodowców trzody chlewnej. Zależy nam, aby rolnicy nie likwidowali swoich hodowli. Jest to pomoc finansowa w postaci dopłaty 1000 zł do jednej lochy. Szacowane koszty pomocy to około 400 mln zł - podkreślił podczas konferencji prasowej wicepremier Kowalczyk.

Beneficjentami programu „Lochy 2022” mają być rolnicy utrzymujący lochy i produkujący prosięta:

  • urodzone w gospodarstwie rolnym od 15 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r.
  • których oznakowanie zostało lub zostanie zgłoszone do ARiMR do 15 kwietnia 2022 r.
Pomoc ma przysługiwać do stada zarejestrowanego na dzień 15 listopada 2021 r., być udzielana na wniosek producenta rolnego składany do biura powiatowego ARiMR i wypłacana do 30 czerwca 2022 r.

Zasady udzielenia pomocy:

We wniosku rolnik utrzymujący hodowlę loch i prosiąt zostanie poproszony o udzielenie podstawowych informacji takich jak:

  1. imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres producenta świń ubiegającego się o pomoc;
  2. numer identyfikacyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (numer PESEL) albo numer identyfikacji podatkowej (NIP) producenta świń ubiegającego się o pomoc, a w przypadku osób fizycznych nieposiadających numeru PESEL - numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
  3. oświadczenie producenta świń ubiegającego się o pomoc:
  • oświadczenie o zgłoszeniu do 15 kwietnia 2022 r. oznakowania świń urodzonych od 15 listopada 2021 do 31 marca 2022 r.
  • oświadczenie o zagrożeniu utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy