- Najstarszą znalezioną pszczołę odkryto zatopioną w bursztynie w New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Wiek tej robotnicy archeolodzy oceniają na 80 milionów lat. Także, gdy my pojawiliśmy się na tej planecie, pszczoły już dawno tutaj latały i zapylały - podpowiada Jacek Goluch, prezes najstarszego w byłym województwie leszczyńskim, liczącego 145 lat, koła pszczelarzy w Krobi, apelujący o podnoszenie świadomości roli pszczół w ekosystemie.
Działania w tym obszarze prowadzi także firma Pfeifer & Langen Polska, producent cukru Diamant, która m.in. stara się minimalizować użycie środków ochrony roślin oraz wspierać pszczelarzy.
"Ludziom pszczoła kojarzy się głównie z..."
„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” - miał powiedzieć Albert Einstein.
Niezależenie, czyjego autorstwa są to słowa, znajdują odzwierciedlenie w badaniach naukowych. Znaczenie pszczół jest ogromne: zapylają kwiaty drzew i krzewów owocowych, warzyw i innych roślin owadopylnych. Bez pracy pszczół miodnych, trzmieli czy pszczół samotnic, rolnictwo nie mogłoby istnieć. Pszczoły zapylają jednak nie tylko rośliny, które są dla nas pożywieniem, ale również te wykorzystywane do celów ozdobnych, leczniczych czy kosmetycznych.
- Ludziom pszczoła kojarzy się głównie z miodem, ulem oraz oczywiście żądleniem. A powinni wiedzieć dużo więcej, gdyż pszczoła miodna jest zapylaczem, który w 90% zapyla rośliny uprawne. Bez niej nie poznalibyśmy na przykład smaku maliny, jabłoni, gruszy oraz nie byłoby kawy, bawełny czy lnu. Poprzez różne imprezy, jak na przykład Wielki Dzień Pszczół w Krobi chcemy pokazać ich znaczenie w naszym ekosystemie i jak powinniśmy pszczołę chronić. Tym bardziej, że człowiek ją sobie "udomowił', więc teraz musi o nią zadbać. Jeżeli damy jej tylko szansę, ona sobie poradzi. Bo choć jedna pszczoła jest słaba, to cała rodzina stanowi tak wysublimowany organizm, że przetrwa w każdych warunkach - tłumaczy J. Goluch.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Po co nam pszczoły i jak je chronić?
Zapylanie przez pszczoły jest kluczowe dla rolnictwa i bioróżnorodności, umożliwiając roślinom produkcję owoców i nasion, co jest niezbędne dla przetrwania wielu gatunków i stabilnych dostaw żywności. Pszczoły miodne, jako główni zapylacze, odgrywają w tym procesie istotną rolę. Bez nich wiele roślin nie mogłoby się skutecznie rozmnażać, co zagrażałoby dostępności żywności. Pszczoły wspierają zróżnicowanie flory i fauny, zapylając dzikie rośliny i utrzymując ekosystemy. Są kluczowe dla równowagi ekologicznej, a ich ochrona jest istotna dla przyszłości planety. Niestety, obserwuje się globalny spadek populacji pszczół z powodu chorób, pestycydów, zmian klimatycznych i utraty siedlisk, co zagraża rolnictwu i bioróżnorodności.Ograniczenie użycia środków ochrony roślin, szczególnie w czasie, gdy pszczoły są aktywne, jest jednym z najważniejszych kroków w ich ochronie. Nadmierne lub niewłaściwe stosowanie pestycydów może powodować u pszczół poważne problemy zdrowotne, takie jak osłabienie odporności, dezorientację, czy trudności z powrotem do ula. Stąd konieczność stosowania bardziej ekologicznych alternatyw oraz wybierania środków mniej toksycznych dla tych owadów i innych zapylaczy. Tego rodzaju działania są niezbędne, aby zapewnić stabilność ekosystemów, w których pszczoły odgrywają kluczową rolę.
Marka Diamant dla pszczół
W tym celu firma Pfeifer & Langen Polska, producent cukru Diamant, stara się minimalizować użycie środków ochrony roślin, ograniczając je do absolutnego minimum i wybierając takie, które nie szkodzą pożytecznym organizmom, w tym pszczołom. Dzięki temu wokół pól uprawnych powstają naturalne ekosystemy, a gleba pozostaje żyzna.Właściciel m.in. gostyńskiej cukrowni wykorzystuje nowoczesne narzędzia do monitorowania chorób roślin i występowania szkodników, co pozwala stosować środki ochrony roślin tylko w ostateczności i wyłącznie tam, gdzie są one naprawdę potrzebne. Taka strategia ogranicza zanieczyszczenie środowiska i zapewnia wysoką jakość buraków cukrowych.
Wsparcie dla pszczelarzy
Pfeifer & Langen aktywnie wspiera również pszczelarzy, oferując produkty do dokarmiania pszczół, takie jak fondanty (masa cukrowa) i syropy pszczele. W trosce o ich jakość i wsparcie dla branży pszczelarskiej, firma nawiązała współpracę z naukowcami oraz ekspertami. Wspólnie z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, Diamant rozwija produkty dostosowane do potrzeb pszczelarzy.Celem tej współpracy jest stworzenie innowacyjnych rozwiązań, które pomogą w utrzymaniu zdrowia i dobrostanu pszczół, co jest kluczowe dla ochrony bioróżnorodności i stabilności ekosystemów.
Więcej o działaniach Pfeifer & Langen w zakresie zrównoważonego rozwoju można przeczytać w wydanym przez firmę raporcie - więcej czytaj TUTAJ.
Inteligencja pszczół może zadziwiać
- Swego czasu od starych pszczelarzy usłyszałem ciekawostkę, dotyczącą nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, gdy na terenie Ukrainy doszło do wybuchu w elektrowni w Czarnobylu. Przez długi czas do opinii publicznej nie przedostawała się informacja o tym wydarzeniu i nadchodzącej chmurze radioaktywnej. Dopiero po dwóch dobach wykryto promieniowanie w jednej ze szwedzkich elektrowni i poinformowano o tym fakcie. Tymczasem nasze pszczoły już po 24 godzinach wiedziały, co się dzieje. Robotnice, które powinny polecieć na kwiaty i pobrać nektar po prostu nie podjęły lotów tylko siedziały na "wlotkach" i wachlowały, żeby promieniowanie nie dostało się do środka ula i nie skaziło ich potomstwa. Tak inteligentne są nasze pszczoły - dodaje Jacek Goluch.
KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.