reklama

Niemieccy plantatorzy chcą likwidacji dopłat do buraka cukrowego w Polsce. Co na to nasi producenci?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Niemieccy plantatorzy chcą likwidacji dopłat do buraka cukrowego w Polsce. Co na to nasi producenci? - Zdjęcie główne

- W Polsce i w innych krajach, które później dołączyły do Unii Europejskiej lub mają zdecydowanie gorsze warunki klimatyczne i środowiskowe do produkcji rolniczej, niż np. Niemcy czy Francja, stosowane są dopłaty do powierzchni uprawy buraków, stanowiące bardzo istotny mechanizm wspierający plantatorów - mówi kierownictwo firmy Pfeifer & Langen Polska S.A | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RolnictwoW zeszłym tygodniu pojawiła się informacja o rzekomym zniesieniu dopłat bezpośrednich do powierzchni uprawy buraków cukrowych. Po likwidacji kwot produkcji cukru w 2017 roku i uwolnieniu rynku byłaby to „kolejna rewolucja”, która zdaniem rolników byłaby ostatnim „gwoździem do trumny” rolników działających w tej branży. - Już 5 lat temu roku znaleźliśmy się w trudnej sytuacji ekonomicznej, a co będzie, jak nam obetnę czy zlikwidują dopłaty. Ostatnio czytałem, że mają powoływać jakiś narodowy holding spożywczy. Tylko pytanie: z czego, jak nas już wtedy nie będzie - komentuje jeden z rolników z terenu powiatu gostyńskiego.
reklama

Jak wielkie straty ponieśliby plantatorzy może świadczyć choćby fakt, że w 2021 roku stawka dopłat do 1 ha buraków cukrowych w Polsce wynosiła 1547 zł. 

Likwidacji dopłata do powierzchni uprawy buraków domagają się... Niemcy

Konkretnie niemieckie Gospodarcze Stowarzyszenie Cukrowe (WVZ - Wirtschaftliche Vereinigung Zucker), które złożyło w minionym tygodniu skargę do Komisji Europejskiej. Niemieccy plantatorzy domagają się zbadania legalności i zgodności z przepisami unijnymi wspomnianych dopłat.

Niemieckie Gospodarcze Stowarzyszenie Cukrowe to organizacja stowarzyszająca 24 tysiące niemieckich plantatorów, zrzeszonych w pięciu Związkach Plantatorów Buraka Cukrowego, trzy firmy produkujące oraz trzy handlujące cukrem.

reklama

Ich zdaniem ten rodzaj subwencjonowania zakłóca konkurencję w branży cukrowniczej i jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej. Skarga dotyczy jednak nie tylko Polski, ale także 10 innych krajów Unii Europejskiej, w których ten rodzaj subwencji rolniczych jest stosowany.

Skarga plantatorów wynika z niezrozumienia rynku

W obronie polskich plantatorów buraka cukrowego wystąpiła m.in. firma Pfeifer & Langen Polska S.A., posiadająca swoje zakłady m.in. w Gostyniu i w Miejskiej Górce.

W wystosowanym przez kierownictwo firmy oświadczeniu czytamy, że producent. „nie zgadza się z argumentami zawartymi w skardze do Komisji Europejskiej, dotyczącej systemu dopłat stosowanego m.in. w Polsce”.

reklama

- Zdaniem Pfeifer & Langen Polska S.A., ta skarga wynika z niezrozumienia sytuacji na rynku cukru w Polsce i w Unii Europejskiej oraz niezrozumienia sytuacji rolników, a także lokalnej specyfiki i warunków do uprawy buraków cukrowych w ogóle. Dopłaty do powierzchni uprawy buraków to istotny składnik wsparcia rolnictwa oraz zapewnienia bioróżnorodności i nigdy nie były przyczyną zachwiania konkurencyjności unijnego rynku cukru - czytamy w wystosowanym komunikacie prasowym.

Czy Komisja Eropejska przychylnie spojrzy na wniosek niemieckich plantatorów?

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama