Reklama

Reklama

Najlepsi Wielkopolscy Rolnicy dwóch edycji wybrani

Opublikowano: pt, 8 paź 2021 18:16
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rolnictwo W konkursie na „Wielkopolskiego Rolnika Roku” organizowanym przez Województwo Wielkopolskie wyróżniono nominacją dwa gospodarstwa z powiatu gostyńskiego. Gala podsumowująca XIX i XX edycję konkursu odbyła się w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich. - Na pewno cieszy to, że człowiek został doceniony - mówi Adam Jańczak właściciel krów mlecznych z Wziąchowa, gm. Pogorzela.

Reklama

2 października odbyła się uroczysta gala podsumowująca dwie kolejne edycje konkursu Wielkopolski Rolnik Roku – jako następstwo zeszłorocznych lockdownów i obostrzeń. W ciągu 20 lat trwania konkursu, w którym uczestniczyło ponad 1300 rolników, nagrodę główną – statuetkę Siewcy, otrzymało 195 producentów rolnych. Do XIX edycji konkursu w 2019 r przystąpiło 35 gospodarstw rolnych z 22 powiatów województwa wielkopolskiego. Z kolei do XX edycji konkursu  w 2020 r. zgłosiły się aż 53 gospodarstwa z Wielkopolski. Kapituła odwiedzała wszystkie zgłoszone podmioty i ostatecznie wskazała grupę 20 nominowanych oraz 10 laureatów każdej edycji.  Najlepsze gospodarstwo otrzymało statuetkę siewcy.

W ramach XIX edycji nominację do grona 20 najlepszych gospodarstw otrzymały aż dwa z powiatu gostyńskiego. Było to gospodarstwo prowadzone przez państwa Elżbietę i Zbigniewa Biskupów z gminy Borek Wlkp. oraz państwa Bożenę i Adama Jańczaków z gminy Pogorzela. Gratulacje i dyplomy otrzymali z rąk wicestarosty gostyńskiego Janusza Sikory.

Gospodarstwo państwa Jańczaków to hodowla krów mlecznych i produkcja mleka. Na stanie mają 60 krów mlecznych i 20 opasów. Powstało w 1996 r.

- Naszą udojnię mamy opartą na rurociągowej dojarce, jest obora, wszystko zgodnie z wymogami – mówi Adam Jańczak, hodowca krów mlecznych z Wziąchowa. - Od ponad 9 lat oddajemy nasze mleko do spółdzielni w Strzelcach Krajeńskich – dodaje.

Kapituła konkursu wizytowała zgłoszone do konkursu gospodarstwa, oceniała je i rekomendowała grupę 20 nominowanych i 10 laureatów z każdej edycji konkursu. Zarówno w XIX jak i XX edycji wyróżnieni rolnicy prezentowali wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, a także przejawiali troskę o środowisko naturalne. 

- Naprawdę się zdziwiłem tą nominacją, byliśmy na 7 miejscu z 20 wyróżnionych z całego województwa – podkreśla rolnik z pogorzelskiej wsi. - Na pewno cieszy to, że człowiek został pochwalony i doceniony – dodaje. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.