100-lecie oddania do użytku budynku liceum w Gostyniu
Obchody 100-lecia oddania do użytku budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu zaplanowano na 26 października 2024 r. Będzie to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla absolwentów gostyńskiego liceum.
Program obchodów
Rozpoczęcie:
godz. 9:00 – Bieg crossowy im. ks. Franciszka Olejniczaka, miejsce: ul. Starogostyńska 9e (stacja
uzdatniania wody – hydrofornia), dystans: 5 kilometrów
ZAPISY AKTUALNE- on line - KLIK TUTAJ: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScFUPyKkqgqMvnTvcF2YqQAkmcugCefPY2XTAg3S3vuZJXcbg/viewform
Bazylika świętogórska
- godz. 11:40 przejazd autokarem ze szkoły do Bazyliki p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej
Maryi Panny i św. Filipa Neri na Świętej Górze - godz. 12:00 – Msza Święta w Bazylice p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
i św. Filipa Neri na Świętej Górze
Złożenie wieńców i zniczy przez delegację na grobach zmarłych pracowników szkoły na cmentarzu parafialnym w Gostyniu.
Obchody w budynku ZSO w Gostyniu (z udziałem absolwentów gostyńskiego liceum):
- 13:30 – Spotkanie koleżeńskie w budynku szkoły
- rejestracja gości w holu szkolnym
- uroczyste powitanie w szkolnej auli
- występ chóru szkolnego pod dyrekcją p. Ewy Kuśnierek
- obiad - ok. godz. 15:30 występ artystyczny zespołu wokalno-instrumentalnego pod dyrekcją
p. Lidii Wytykowskiej - przerwa kawowa - tort okolicznościowy
- spotkania klasowe w salach lekcyjnych, zwiedzanie szkoły
W trakcie spotkań koleżeńskich za budynkiem szkoły zostanie udostępniony bezpłatny parking, czynny w dniu jubileuszu do godz. 20.00.
Uroczystości w GOK Hutnik
godz. 16:40 dla zainteresowanych: możliwy przejazd autokarem ze szkoły do Gminnego
Ośrodka Kultury „Hutnik”
godz. 17:00 – Uroczysta Akademia w GOK „Hutnik”
- część oficjalna
- projekcja filmu pt. „Bogu i Ojczyźnie Odrodzonej. Gimnazjum i Liceum w Gostyniu
1924-2024” - spektakl teatru MPF pt. „Najważniejszy Egzamin”
Hotel Cukropol w Gostyniu
godz. 20:00 – Bal Absolwentów
Na jubileuszową uroczystość zapraszają starosta gostyński, Stowarzyszenie Absolwentów, Wychowawców i Wychowanków Gimnazjum i Liceum oraz dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu.
Wydarzenie będzie filmowane oraz fotografowane. Zdjęcia i film będą udostępnione poprzez stronę internetową szkoły. Dyrektor Mikołaj Kulczak planuje również na uroczystość zaprosić absolwentów gostyńskiego liceum, którzy osiągnęli tytuły naukowe na uczelniach.
1 czerwca 1921 roku z inicjatywy ks. Fr. Olejniczaka odbyło się w ratuszu gostyńskim zebranie, podczas którego podjęto uchwałę o budowie gimnazjum. Już 9 czerwca wybrano komitet budowy w następującym składzie: przewodniczący – E. Potworowski, z-ca – ks. Fr. Olejniczak, sekretarz – R. Sura, skarbnik – W. Stachowski. Komitet podpisał rezolucję o następującej treści: “…W dowód wdzięczności za uzyskanie niepodległości stawia społeczeństwo gostyńskie pomnik. Tym pomnikiem miał być gmach mieszczący w sobie uczelnię wyższą, która by była błogosławieństwem dla całego powiatu. Obowiązując siebie do najwydatniejszych ofiarności na ten cel proszą zgromadzonych wszystkich współobywateli powiatu gostyńskiego do przyłączenia się do wspólnej ofiary”. Projektantem budynku był architekt L. Michałowski, a kierował budową budowniczy K. Peissert. Zaangażowanie społeczeństwa przy budowie gimnazjum było ogromne. Większość prostych prac budowlanych, transport, roboty ziemne wykonano społecznie.
Gmach, w którym obecnie mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, oddano do użytku 23 października 1924 roku. Budynek i działające w nim Gimnazjum Ziemi Gostyńskiej było swego rodzaju wotum dziękczynnym za odzyskaną niepodległość. Inicjatorem przedsięwzięcia był ks. Franciszek Olejniczak, materiały kupiono, między innymi ze składek społecznych. (źródlo: https://logostyn.pl/index.php/historia)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.