Reklama

Zmarł najstarszy mieszkaniec gminy Poniec. Marian Machowiak z Rokosowa przeżył 101 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fotomontaż - zdjęcie: Gmina Poniec

Zmarł najstarszy mieszkaniec gminy Poniec. Marian Machowiak z Rokosowa przeżył 101 lat - Zdjęcie główne

foto Fotomontaż - zdjęcie: Gmina Poniec

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Mariana Machowiaka z Rokosowa, najstarszego mieszkańca gminy Poniec. Nestor rodu zmarł w czwartek, 10 listopada 2022 roku w wieku 101 lat.

Zmarł najstarszy mieszkaniec gminy Poniec. Urodził się w czasach, które większość zna tylko z kart historii

Świętej pamięci Marian Machowiak z Rokosowa niedawno świętował swoje 101 urodziny. 

Przyszedł na świat 16 sierpna 1921 roku, czyli dokładnie 1 rok i 1 dzień po jednej z najsłynniejszych kampanii wojennych w dziejach naszego kraju - Bitwie Warszawskiej. Gdy kończył 18 lat, Polskę dotknęła kolejna wojenna zawierucha, najstraszliwsza w historii świata II wojna światowa.

Poza okresem okupacji, Marian Machowiak całe życie spędził w Rokosowie. Wkrótce po wybuchu II wojny światowej rodzice wchodzącego dopiero w dorosłość młodego człowieka zostali wywłaszczeni ze swojego majątku w Rokosowie do Śmiłowa, gdzie pracowali u Niemców. Pan Marian i dwie jego siostry zostali ulokowani u okolicznych niemieckich gospodarzy do pomocy, m.in. w 20-hektarowym gospodarstwie.

Zmarł najstarszy mieszkaniec gminy Poniec. Żona w stolicy, on na polu lub w stajni

Pod koniec wojny Marian Machowiak został wywieziony do Głogowa, ale zanim rozpętała się tam straszliwa walka, zdołał uciec z rąk okupanta. W 1958 roku ożenił się, a jego wybranką została mieszkanka Głębocina na dzisiejszej Białorusi. Ze względu na pracę, przez wiele lat małżeństwo mieszkało osobno. Pani Irena - jako technik włókienniczy - zatrudniona była w Warszawie, a później w Rawiczu, natomiast pan Marian zawsze zajmował się rolnictwem - uprawiał pomidory na swoich 5,5 hektarach ziemi, hodował trzodę chlewną, bydło i konie. Po nim gospodarkę przejęła córka, a obecnie wszystkim steruje wnuk Przemysław z żoną Katarzyną.

Marian Machowiak dochował się dwóch córek: Emilii i Hanny oraz pięciorga wnuków i dwóch prawnuków. Jeszcze do niedawna sam doglądał wszelkich prac w gospodarstwie i śledził bieżące wydarzenia w kraju oraz na świecie. Ubolewał, że nie może już jednak wsiąść za kierownicę swojego malucha.

Zmarł najstarszy mieszkaniec gminy Poniec. Spocznie na miejscowym cmentarzu

Pogrzeb świętej pamięci Mariana Machowiaka odbędzie się we wtorek, 15 listopada 2022 roku o godz. 11.00 w kaplicy na cmentarzu w Poniecu. Ciało 101-latka spocznie na ponieckiej niekropolii.

Obecnie, po śmierci mieszkańca Rokosowa, najstarszą mieszkanką gminy Poniec została również 101-letnia, Marianna Nawrocka z Ponieca - WIĘCEJ na temat PRZECZYTASZ w ARTYKULE PONIŻEJ.

Niniejszy tekst powstał na podstawie informacji zamieszczonych na stronie gminy Poniec oraz w artykule „Najstarsi w gminie”, nr 20 „Wieści z Gminy Poniec”, 2012.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy