reklama
reklama

Nie żyje Andrzej Starosta, zaangażowany w pomoc seniorom. Przez ostatnie lata walczył z chorobą 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Nie żyje Andrzej Starosta, zaangażowany w pomoc seniorom. Przez ostatnie lata walczył z chorobą  - Zdjęcie główne

Gostyń. Nie zyje Andrzej Starosta, wieloletni przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gostyniu | foto arch. gostynska.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli Zmarł Andrzej Starosta, wieloletni przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gostyniu pomysłodawca i organizator Świętogórskich Spotkań Seniorów, wyróżniony tytułem „Zasłużony dla powiatu gostyńskiego”. Przeżył 89 lat.
reklama

Andrzej Starosta to gostynianin, który był zaangażowany w działalność na rzecz lokalnej społeczności. W latach 1961-1980 był członkiem prezydium zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Gostyniu. Za zasługi dla PCK otrzymał odznaczenia honorowe IV, III, II i I stopnia. W tym czasie był również przewodniczącym koła Przyjaciół Biblioteki w Gostyniu (1968-1980) oraz członkiem prezydium zarządu rejonowego LPŻ- LOK. Za szkolenie i działalność w LOK otrzymał brązowy medal „Za zasługi dla Obronności Kraju” (1969 r.) oraz „Za Zasługi dla Obrony Cywilnej” (1986 r.). Ponadto otrzymał „Odznakę 1000 - lecia PP”, odznakę „Za Zasługi dla Województwa Leszczyńskiego”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrny Krzyż Zasługi. Po przejściu na emeryturę w 1991 r. pan Starosta rozpoczął działalność w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gostyniu, którego przez wiele lat był przewodniczącym. 

Warto podkreślić, że nie szczędził czasu na pracę na rzecz ludzi starszych. Był w nią bardzo zaangażowany, pomagał im godnie przeżywać lata spędzone na zasłużonej emeryturze czy rencie. Był pomysłodawcą i organizatorem Świętogórskich Spotkań Seniorów na Świętej Górze w Gostyniu, na które zjeżdżali emeryci i renciści z całego województwa wielkopolskiego oraz ościennych województw. Organizował wyjazdy seniorów na wczasy lecznicze i do sanatorium a także spotkania integrujące środowisko ludzi w podeszłym wieku.

Dbał o dobre relacje z innymi organizacjami, władzami samorządowymi i instytucjami.

– Staram się ze wszystkimi żyć dobrze, kłótni w naszym kraju i w naszym lokalnym środowisku mamy aż nadto, a one do niczego dobrego jeszcze nie doprowadziły - powtarzał.

Zawsze podkreślał, że nie działa sam. Miał w zarządzie rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów wiele osób, które mu pomagały. Już w 2015 roku przyznał, że powoli rozgląda się za swoim następcą.

Działania Andrzeja Starosty zostały docenione przez lokalną społeczność oraz samorząd. W 2011 r.  otrzymał nagrodę „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego”. Z kolei w 2015 r. uzyskał godność członka honorowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. To wyjątkowe wyróżnienie otrzymał w uznaniu wybitnych zasług od Krajowego Zjazdu Delegatów PZERiI, najwyższej władzy tego stowarzyszenia. 

- Nazbierało mi się sporo odznaczeń i medali. Każde wyróżnienie cieszy człowieka, ale największą radość sprawiają mi uśmiechy na twarzach seniorów i pokazywanie im i tym młodszym, że życie w każdym wieku ma sens, a starość nie musi być smutna i spędzana w czterech ścianach - powiedział wówczas.

Andrzej Starosta odszedł 6 stycznia, po długiej i ciężkiej chorobie.

Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu tak wspomina Zmarłego:   

Pan Andrzej Starosta był wyjątkowym człowiekiem, z grona tych ludzi, z którym miałem przyjemność współpracować. Radość, spokój, opanowanie – to szczególnie u niego podziwiałem. Nawet, kiedy w działaniach coś nie wychodziło, w planach się nie powiodło, potrafił do tego spokojnie podejść i szukać rozwiązań. Cały czas był uśmiechnięty, podchodził z otwartością do ludzi. Utrzymywaliśmy bliskie kontakty, które z racji współpracy, były dość intensywne. Doceniam to co zrobił dla seniorów, jako inicjator Spotkań Świętogórskich. Były takie lata, kiedy przyjeżdżało na nie 5 tysięcy osób. Z dystansem podchodził do swoich pomysłów. Teraz będziemy mieć 20. spotkania, ale mniej więcej 10 lat temu, zaczął je określać jako Przystanek Święta Góra”, to było nawiązanie do tego, co się działo wokół Przystanku Woodstock, taka zabawa – młodzi mają swoją imprezę, a seniorzy przyjeżdżają na Świętą Górę. Poza tym potrafił zaprosić do współpracy, ale też ją docenić. Dobry organizator, bardzo pilnował, by w2ydarzenia dla emerytów i rencistów odbywały się z oprawą artystyczną z wysokiej półki. Pamiętam wiele sytuacji – dziś już anegdotycznych. Kiedy Andrzej Starosta był prezesem zarządu rejonowego PZEiR był to czas, kiedy starostą powiatu był Andrzej, tyle że Pospieszyński. Starosta Andrzej - jeden i drugi, ta zbieżność spowodowała nieco zamieszania i zabawnych sytuacji, zwłaszcza podczas imprez, w których obaj uczestniczyli.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w czwartek 12 stycznia 2023 r. o godz. 12.30 w kościele pw. św. Małgorzaty w Gostyniu. Złożenie trumny do grobu odbędzie się po mszy św. na cmentarzu w Gostyniu. Rodzina prosi o modlitwę i różaniec za Zmarłego we własnym zakresie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama