Reklama

Żołnierze odwiedzili powstańcze groby i wzięli je w opiekę

Opublikowano:
Autor:

Żołnierze odwiedzili powstańcze groby i wzięli je w opiekę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

„Żołnierska pamięć” to już wieloletnia inicjatywa  dedykowana pomięci poległych żołnierzy Wojska Polskiego. W tych dniach żołnierze wszystkich formacji licznie odwiedzają groby i dają świadectwo pamięci o poległych. 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, w której służą także mieszkańcy naszego regionu, po raz pierwszy włączyła się do tego projektu.

- Chcąc go jednak rozwinąć, wspólnie z Agencją Mienia Wojskowego, zainicjowaliśmy akcję „Pamięć i wdzięczność”, która ma polegać nie tylko na upamiętnianiu poległych miejsc w czasie listopadowej zadumy, ale objąć opieką całoroczną mogiły i miejsca pamięci, poświęcone głównie poprzednikom wielkopolskich terytorialsów - tłumaczy Anna Szymaniak, rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ostatnich dniach, z okazji zblizającej się setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego żołnierze 12. WBOT odwiedzili groby tych znanych i nieznanych Powstańców Wielkopolskich. Uprzątnęli miejsca pochówku, zapalili znicze, złożyli kwiaty i oddali hołd zmarłym i poległym. 

W ramach akcji żołnierze wielkopolskiej brygady odwiedzili mogiłę por. Jana Rzepy we Wronkach - ostatniego z pochowanych żołnierzy Powstania Wielkopolskiego, weterana spod Verdun i uczestnika bitwy nad Bzurą w 1939 r. Byli też obecni w Dzierżnicy, gdzie przy symbolicznym grobie Andrzeja i Feliksa Wizów zapalili znicze.

Historia Andrzeja Wizy, powstańca wielkopolskiego i ułana 1. pułku ułanów wielkopolskich, nie zakończyła się w chwili pochówku w 1919 r. W 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej zbezcześcili rodową kaplicę, a szczątki rodziny Wizów nigdy nie zostały odnalezione. W porozumieniu z tamtejszymi władzami 12. Brygada nie tylko objęła opieką grób, ale także weźmie udział w poszukiwaniach zaginionych szczątków poległych. 

Żołnierze 12. WBOT upamiętnili także grób powstańca Romana Pawlaka, na poznańskim Miłostowie, który nie tylko wymaga opieki, ale także remontu, którego podejmą się wielkopolscy terytorialsi, wraz z innymi instytucjami i stowarzyszeniami. 

Ostatnim akcentem akcji „Pamięć i wdzięczność” w ostatnich dniach, była wspólna wizyta przy grobie Tomasza Majchrzaka, Powstańca Wielkopolskiego i długoletniego podoficera zawodowego garnizonu Poznań. Żołnierze wraz z przedstawicielem Muzeum Powstania Wielkopolskiego i córką zmarłego uporządkowali grób i złożyli kwiaty. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE