Reklama

Pierwszy tytuł Zasłużony dla Gminy Krobia przyznano 13 lat temu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Jan Duda, wieloletni prezes zarządu miejsko-gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Krobi, strażak ochotnik z ponad 50-letnim stażem został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Gminy Krobia. Uroczystość odbyła się w obecności członków rodziny społecznika, który odznaczenie odebrał z rąk m.in. własnego syna.

Tytuł Zasłużony dla Gminy Krobia jest wręczany osobom lub organizacjom, których działalności szczególnie przysłużyła się ziemi krobskiej od 2008 roku. Jako pierwsze tym odznaczeniem zostału wyróżnione Towarzystwo Śpiewu „Harmonia” w Krobi właśnie 13 lat temu. Od tego czasu grono Zasłużonych powiększało się z roku na rok. Obecnie, łącznie z tegorocznym wieloletnim prezesem ZOSP RP w Krobi lista Zasłużonych dla Gminy Krobia liczy 37 osób i organizacji.  

Uroczystość przyznania tytułu Janowi Dudzie odbyła się w Krobskim Centrum Usług Społecznych. Odznaczenie wręczyli strażkowi ochotnikowi przewodniczący rady miejskiej, Mariusza Duda oraz wiceburmistrz Michał Listwoń.

Społecznik dziękując za wyróżnienie nie krył wzruszenia, też z tego, że swoją społeczną działalność realizował przede wszystkim z myślą o mieszkańcach gminy Krobia, w tym strażakach ochotnikach. Wręczając odznaczenie wiceburmistrz Krobi, podkreślił, że często wspominamy o bohaterach narodowych, natomiast wielokrotnie zapominamy o bohaterach lokalnych. Dlatego też odznaczenie „Zasłużony dla Gminy Krobia” jest nie tylko wyrazem pamięci, ale przede wszystkim wdzięczności za działalność na rzecz gminy i jej mieszkańców.

Jan Duda urodził się 29 sierpnia 1950 roku w Krobi. Przez 36 lat zawodowo związany był z Zakładem Przetwórstwa Owoców i Warzyw w Pudliszkach. Działalność społeczną  realizował jako: radny Rady Narodowej Miasta i Gminy w Krobi (w kadencji 1984-1988, 1988-1992), zawodnik i działacz sportowy, w tym trener, LZS Klubu Krobianka Krobia (w latach1966-1982), członek Chóru „Harmonia” (w latach 1967-1980) oraz Zespołu Biskupiańskiego, powołanego przy Kółku Rolniczym w Krobi (w latach 1969-1979). Najbardziej jednak Jan Duda znany jest ze swojej pracy społecznej na niwie strażackiej.

Z OSP Krobia związany jest już ponad 50 lat, od 1968 roku, gdy wstąpił w szeregi jednostki. Następnie przechodził przez kolejne szczeble „drabiny zawodowej” będąc w kolejno: zastępcą naczelnika OSP (1974-1980), naczelnikiem OSP (1980-1996), wiceprezesem OSP (1996-2006), prezesem OSP (2006-2011). Jednocześnie piastował funkcję wiceprezesa zarządu oddziału miejsko-gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Krobi (1996-2001) oraz prezesa zarządu (2001-2021) i w tych samych latach członka zarządu oraz prezydium zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP w Gostyniu. Jan Duda jest również jednym z inicjatorów i członków społecznego komitetu odbudowy pomnika św. Floriana na rynku w Krobi.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy