reklama
reklama

Zapomniany lotnik z Bułakowa. Pogorzela już rozpoczęła „Tydzień Bibliotek”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Zapomniany lotnik z Bułakowa. Pogorzela już rozpoczęła „Tydzień Bibliotek” - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Rozpoczął się „Tydzień Bibliotek”, który trwa od 8 do 15 maja, w ramach programu promocji czytelnictwa i bibliotek. Miejska biblioteka w Pogorzeli dołączyła do ogólnopolskiej akcji i 9 maja 2024 r. zorganizowała spotkanie z doktorem Mariuszem Niestrawskim, który  opowiedział zainteresowanym o lotniku z Bułakowa. 
reklama

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje akcję, która ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji. Ideą jest zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. 

W 2024 roku hasło „Tygodnia Bibliotek” brzmi “Biblioteka – miejsce na czasie”.

Mieszkańców ziemi pogorzelskiej zaproszono na spotkanie z doktorem Mariuszem Niestrawskim, który przybliżył postać nieco już zapomnianego lotnika rodem z Bułakowa - Jana Kasprzaka.

Jest to naprawdę nietuzinkowa postać, wielce zasłużona jeśli chodzi o kwestię walki o kształt granic odradzającej się Rzeczypospolitej. Myślę, że czeka nas bardzo ciekawa, regionalna przygoda - mówił przed prelekcją Damian Płowy z pogorzelskiej biblioteki. 

Pogorzelanin Mariusz Niestrawski został przedstawiony jako dobry ekspert od spraw wojskowości okresu 20-lecia międzywojennego. Ma w dorobku kilkanaście prac o charakterze naukowym i popularnonaukowym. jest autorem pracy „Polskie wojska lotnicze w okresie walk o granice państwa polskiego 1918-1921”. Prace są dostępne w zbiorach biblioteki publicznej w Pogorzeli. 
w latach 2010-2014 pracował między innymi w Wielkopolskim Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu, a od 2015 pracuje w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Referat rozpoczęto od fragmentu książki Krzysztofa Hoffa pt. „Skrzydła niepodległej”: 

Zdobyczne samoloty z polskimi oznaczeniami na kadłubach odbyły swoje pierwsze loty nad Poznaniem. Wśród pilotów dokonujących (...) wzlotów wymienia się Józefa Mańczaka, Damazego Kortylewicza, Zygmunta Rosadę, Wojciecha Białego, Wiktora Pniewskiego i Jana Kasprzaka - fragment książki Krzysztofa Hoffa „Skrzydła niepodległej Poznań 2025”

To jest fragment, który dotyczy tzw. lotu ku wolności. 6 stycznia 1919 roku powstańcy wielkopolscy zdobyli Ławicę pod Poznaniem. Wówczas nie była to jeszcze część miasta, ale podmiejską wieś, gdzie Niemcy urządzili wcześniej lotnisko. Był to gigantyczny sukces. W historii wojska polskiego, z punktu widzenia zdobyczy, raczej takiego drugiego sukcesu nie było.  (...) Wymienieni piloci to jest śmietanka lotnictwa wielkopolskiego - zaznaczył Mariusz Niestrawski.

Do tematu wrócimy

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama