Regulamin ograniczał ich do zagrania dwóch utworów o czasie nieprzekraczającym łącznie 30 minut, licząc od zagrania pierwszego dźwięku w utworze. Występ Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej, działającej przy GCK w Poniecu trwał nieco mniej, bo około 28,5 minuty. Utwory, które zaprezentowali, to składanka czterech tańców cygańskich „Puszta” Jana van der Roosta i składanka utworów z musicalu „Les Miserables” („Nędznicy”) w aranżacji Warrena Barkera. Prace nam nimi trwały od przełomu lutego/marca. Udało się. Z Mistrzostw Europy Orkiestr Dętych w Rastede (Niemcy, okolice Hamburga), wrócili ze złotym medalem w kategorii koncertowej, zdobywając nieco ponad 86 punktów na 100 możliwych.
Wyjazd poprzedzony był obozem przygotowawczym w Wolinie, nad polskim morzem. W Niemczech muzycy przebywali od 27 do 30 czerwca. Wyjechały 44 osoby z opiekunami – instruktorami i kapelmistrzem. Na mistrzostwach walczono w trzech kategoriach: podstawowej, zaawansowanej i mistrzowskiej.
- Jechaliśmy tam pierwszy raz, więc przezornie zgłosiliśmy się do najniższej kategorii. Po koncercie jurorzy poprosili mnie do stolika. Rozmawialiśmy o wykonaniu. Powiedzieli, że przenoszą nas do „wyższej klasy” - mówi Wiktor Bąk, kapelmistrz orkiestry.
Konkursowy system ocen nie oznaczał, że orkiestra ze złotym medalem, zostaje Mistrzem Europy. Chodziło o przedziały punktowe. Od 60 do 70 pkt zdobywało się brązowy medal, 70 – 80 srebrny, 80 – 90 złoty, a powyżej 90 – złoty z wyróżnieniem. Mistrzem Europy został zespół, który otrzymał najwięcej punktów. Muzycy z Ponieca zagrali na złotym poziomie, otrzymując 86,17 punktów.
- Nie jechaliśmy tam jako faworyci. Jechaliśmy po naukę. Największym efektem wyjazdu jest zacieśnienie relacji między muzykami i sposób, w jaki współpracowali, ich organizacja pracy i czasu - chwali W. Bąk.
Instruktor Borys Kaźmierczak dodaje, że jest bardzo zadowolony z postawy wszystkich muzyków. Podczas wyjazdu można było zaobserwować świetną atmosferę oraz wzajemną integrację.
O sukcesie przeczytacie także w kolejnym Życiu Gostynia.