Reklama

XVI Festiwal Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA. Maestro Jerzy Maksymiuk po raz trzeci na Świętej Górze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera

XVI Festiwal Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA. Maestro Jerzy Maksymiuk po raz trzeci na Świętej Górze - Zdjęcie główne

Święta Góra. XVI Festiwal Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA odbędzie się w dniach 25 września - 3 października. | foto Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Już jutro, w sobotę, 25 września koncertem pamięci zmarłych artystów i kompozytorów związanych ze Świętą Górą wystartuje XVI już edycja Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA. Natomiast w drugi weekend imprezy usłyszmy m.in. koncert poświęcony błogosławionemu Edmundowi Bojanowskiemu w 150. rocznicę śmierci społecznika z Grabonogu.

Reklama

W pierwszy weekend (25 - 26 września) melomani usłyszą utwory m.in. Józef Zeidlera, Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Poznańskiego Chóru Chłopięcego i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą maestro Jerzego Maksymiuka oraz multimedialny koncert organowy Józefa Skrzeka. Drugi weekend (2 - 3 października) to koncert poświęcony błogosławionemu Edmundowi Bojanowskiemu w 150. rocznicę śmierci oraz litanie – muzyczne perły baroku i klasycyzmu.

Festiwal MUSICA SACROMONTANA. Requiem Mozarta i Requiem Zeidlera

Od pierwszych edycji festiwalu Józef Zeidler nazywany jest „polskim Mozartem”. Utwory kompozytora cechuje lekkość, wdzięk i polot przywodząc na myśl mozartowskiego ducha. Oprócz podobieństw w muzyce, obu artystów łączy fakt przedwczesnej śmierci, która przerwała nagle pisanie mszy żałobnych. Requiem Mozarta i Requiem Zeidlera wykonane po raz pierwszy jedno po drugim, będą pretekstem do przypomnienia i uczczenia pamięci o ludziach związanych z muzyką świętogórską, kompozytorach, kopistach, dyrygentach. Wśród nich także o tych, którzy jeszcze niedawno gościli na świętogórskim festiwalu: Stefanie Stuligroszu, Ryszardzie Perycie i Bogusławie Tabace.

Festiwal MUSICA SACROMONTANA. Jerzy Skrzek wystąpi z koncertem multimedialnym

Drugiego dnia w murach Bazyliki Świętogórskiej zagości muzyka na chwałę Bożą. Kantata Maryjna (1987), którą zaprezentuje Józef Skrzek, będzie przeżyciem niezwykłym. Basista, multiinstrumentalista, kompozytor, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, w ostatnich latach głównie komponuje i wykonuje muzykę sakralną, która stała się niemal jego misją i powołaniem. Doświadczenie zdobyte w różnych projektach muzycznych, m.in. z zespołem Breakout, Silesian Blues Band, Czesławem Niemenem czy SBB, wieloletnia praca kompozytorska przy realizacjach filmowych, teatralnych i telewizyjnych, a przede wszystkim głęboka wiara i autentyczny charyzmat sprawiają, że każde spotkanie z muzyką Józefa Skrzeka dotyka duszy i otwiera ją na modlitwę.

Festiwal MUSICA SACROMONTANA. Litania do Matki Bożej

Drugi weekend festiwalu rozpocznie się koncertem poświęcony błogosławionemu Edmundowi Bojanowskiemu w 150. rocznicę śmierci, który ma przypomnieć klimat czasów społecznika. 

Ostatniego dnia usłyszymy zbiór zabytkowych muzykaliów zachowany w bibliotece księży filipinów stanowiący repertuar dla typowej orkiestry z przełomu XVIII i XIX wieku. Jego wyjątkowym walorem jest najbogatsza w Polsce kolekcja litanii (11 dzieł) m.in. Litania do Matki Bożej, napisana prawdopodobnie ręką samego Józefa Zeidlera w roku 1777. Dopełnieniem programu będą Veni Creator i Offertorium.

Organizatorzy Festiwalu MUSICA SACROMONTANA - Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera zachęcają do obserwowania strony: www.jozefzeidler.eu oraz profilu facebookowego Stowarzyszenia - TUTAJ w związku z ewentualnymi informacjami na temat obostrzeń sanitarnych, które mogą zostać wprowadzone podczas organizacji wydarzenia.

XVI Festiwal Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA Gostyń – Święta Góra 2021

PROGRAM

Sobota, 25 września 2021 r., godz. 19.30

NIEDOKOŃCZONE DZIEŁA MISTRZÓW

Koncert pamięci zmarłych artystów i kompozytorów związanych ze Świętą Górą

Józef Zeidler  – Requiem, 1806 r., Wolfgang Amadeusz Mozart – Requiem d-moll KV 626, 1791 r.,

Poznański Chór Chłopięcy,

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Jerzy Maksymiuk – dyrygent,

Marzena Michałowska – sopran,

Anna Bernacka – mezzosopran,

Tomasz Krzysica – tenor,

Jarosław Bręk – bas

 

Niedziela, 26 września 2021 r., godz. 18.30

MULTIMEDIALNY KONCERT ORGANOWY

Piękno, które zbawia

Józef Skrzek – Kantata Maryjna

Józef Skrzek – organy, syntezatory, moog

 

Sobota, 2 października 2021 r., godz. 19.30

MUZYKA ŁĄCZY SERCA - W KRĘGU KOMPOZYTORÓW ŚWIĘTOGÓRSKICH

Koncert poświęcony błogosławionemu Edmundowi Bojanowskiemu w 150. rocznicę śmierci 

Edmund Bojanowski – Piosnki dla ochronek wiejskich (ze zbiorów świętogórskich)

Maksymilian Koperski – instrumentalna muzyka salonowa,

Kapela Świętogórska,

Tomasz Radziwonowicz – dyrygent,

Julia Stachowiak – śpiew 

 

Niedziela, 3 października 2021 r., godz. 18.30

LITANIE – MUZYCZNE PERŁY BAROKU I KLASYCYZMU

Józef Zeidler (1744? – 1806) – Litaniae de B. V. Mariae  (ze zbiorów świętogórskich), Offertorium, Veni Creator

Soliści: Śląska Orkiestra Kameralna,

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia,

Michał Klauza – dyrygent,

Iwona Sobotka – sopran,

Agnieszka Rehlis – mezzosopran,

Wojciech Gierlach – bas

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy