Reklama

Dożynki powiatowe na Świętej Górze. Widać było, że ludzie są głodni imprez

Opublikowano: wt, 17 sie 2021 15:29
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Zgodnie z zapowiedziami masa atrakcji czekała na uczestników tegorocznych dożynek powiatowych na Świętej Górze. Po mszy świętej oraz festynie dożynkowym związanym z obrzędem Święta Plonów mieszkańcy powiatu gostyńskiego oraz przyjezdni aż do wieczora mogli miło spędzić czas w klasztornych ogrodach.

Reklama

ZOBACZ: co się działo wcześniej na dożynkach powiatowych na Świętej Górze

- Jak dobrze móc się z państwem dziś spotkać. W ubiegłym roku, ze względu na panującą pandemię, nie było nam to dane w takiej formie. Wszyscy musieliśmy zweryfikować swoje plany, przeorganizować rzeczywistość, zminimalizować aktywności, które do tej pory były dla nas czymś naturalnym - mówił do zebranych starosta gostyński Robert Marcinkowski.

Przy bazylice świętogórskiej stanęły rolnicze zabytki i wojsko

Po obrzędach religijnych i części oficjalnej dożynek całe rodziny ruszyły na obchód stoisk wystawionych w ogrodach klasztornych. Jeszcze przed murami czekały na zwiedzających: wystawa sprzętu rolniczego - zarówno tego najnowocześniejszego używanego w współczesnych gospodarstwach, jak i maszyn wykorzystywanych przez gospodarzy na polach przed kilkudziesięciu laty - te pochodziły głównie z zabytkowego parku maszynowego Jana Marcinkowskiego z Gostynia.

Obok, tradycyjnie spotkać było można wojskowych z 4. Zielonogórskiego Pułk Przeciwlotniczego, którzy oprócz możliwości obejrzenia systemów uzbrojenia częstowali rozsławioną przez polskie seriale telewizyjne sprzed lat wojskową grochówką.

Na dożynkach debiutowały komendy policji i straży oraz strefa NGO

Nieopodal, po raz pierwszy na dożynkach powiatowych na Świętej Górze swoje stoiska wystawiły służby mundurowe – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu. Na chętnych czekały animacje, wóz strażacki oraz radiowóz, alkogoogle oraz makieta domu, dzięki któremu można było zapoznać się z zagrożeniami pożarowymi.

Swój dożynkowy debiut miała także strefa NGO - dla odwiedzających w ogródzie za sceną stanęły stoiska: Akademii Reissa, MKS Kania Gostyń, Capopeira, Stowarzyszenia „Ja Ty My”, Centrum PISOP i Stowarzyszenia Baza.

Wiejskie targowisko gostyńskich smaków

Zwyczajowo dużym zainteresowaniem cieszyło się wiejskie targowisko, gdzie producenci serów, miodów, olejów, soków, wędlin a także koła gospodyń wiejskich z całego powiatu gostyńskiego prezentowały i sprzedawały swoje wyroby. Amatorów znalazły również stanowiska rękodzielnicze. Z kolei stoiska znanych w regionie piekarni dbały, aby na święcie nie zabrakło jednego z najważniejszych wyrobów - chleba.

Błogosławiony Edmund Bojanowski w kulinariach i na kartonach

Tegorocznym "firmową" potrawą na dożynkach powiatowych na Świętej Górze była zupy Rumforda, według receptury błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Potrawy spróbować można było dotychczas w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu podczas Nocy Muzeów. To przygotowana przez błogosławionego z myślą o dzieciach ochronkowych treściwa zupa, zawierająca dużo warzyw, mięso, zaciągnięta mlekiem. Chętnych do jej skoszotowanie także nie brakowało. 

Zupa nic nie kosztowała, jedynie w zamian za jej skosztowanie oraz ciasta, lemoniady czy lodów z pobliskich stoisk zachęcano do wrzucenia symbolicznej złotówki do puszki na rzecz małego Antosia Klepackiego z Pępowa - chłopiec choruje na zespół Downa, ma także wadę serca (zebrane na dożynkach pieniądze mają pomóc w jego dalszej rehabilitacji i leczeniu). 

Zupa Rumforda nie było to jedyny akcent związany z postacią błogosławionego z Grabonogu. Stowarzyszenie Baza, Centrum PISOP oraz firma MONDI Simet przygotowali dla dzieci atrakcję w związku z 150. Rocznicą śmierci Edmunda Bojanowskiego. Firma Mondi przygotowała postaci Edmunda Bojanowskiego wydrukowane na kartonach. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Stowarzyszenie Baza, a upominki ufundowało Centrum PISOP w ramach Jarmarku Pomysłów.

Swoje stoisko oferujące pamiątki związane z bł. Edmundem Bojanowskim miało Zgromadzenie Sióstr Służebniczek z Dębicy. 

DKMS i #szczepimy się

Uczestnicy, którzy przyszli nie tylko miło spędzić czas, ale zrobić coś dobrego mogli zostać potencjalnymi dawcami szpiku kostnego dołączajac do bazy DKMS. Wątpliwości zainteresowanych w trakcie Dnia Dawcy Szpiku Kostnego m.in. co do procedury pobierania tkanki rozwiewali wolontariusze mający za sobą doświadczenie oddania szpiku kostnego. 

Z kolei na parkingu przez bazyliką świętogórską w ramach akcji #szczepimy się stanął Mobilny Kontener Szczepień przygotowany przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, w który można było przyjąć szczepionkę przeciw koronawirusowi firmy Johnson and Johnson. Z tej możliwości skorzystało 90 osób. 

Dla najmłodszych miasteczko "Polski Ład", Kraina Bajek i Majka Jeżowska

Sercami dzieci na dożynkach powiatowych na Świętej Górze zawładnęły m.in. maskotki z bajek, duet clownów Ruphert i Rico oraz Sławomir Olgierd Kramm. Dla wszystkich pokoleń wydarzeniem wieczoru były koncerty Majki Jeżowskiej oraz Francesco Napoli. 

Przygotowano także dmuchańce w tym miasteczko "Polski Ład". 

Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najlepszy przepis kulinarny "Dobre Smaki Powiatu" organizowany przez powiat gostyński oraz "Życie Gostynia" i portal gostynska.pl - więcej czytaj w aktualnym wydaniu gazety. 

ZOBACZ: RELACJĘ FILMOWĄ Z DOŻYNEK ŚWIĘTOGÓRSKICH

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy