Reklama

XI Bieg św. Michała Archanioła przeszedł do historii

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Arch. Alfred Siama

XI Bieg św. Michała Archanioła przeszedł do historii - Zdjęcie główne

W XI edycji Biegu wystartowali uczniowie pogorzelskich szkół | foto Arch. Alfred Siama

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Wrześniową tradycją stał się coroczny Bieg Archanioła w Pogorzeli. Nazwany tak od patrona nie tylko pogorzelskiej świątyni ale i - od 2010 roku - miasta i gminy jest sportowym rozpoczęciem odpustowego tygodnia w stolicy gminy. Po odwołaniu wszystkich imprez w 2020 roku ten bieg jest pozytywnym akcentem tego, że może wszystko powoli wraca do normalności.

Reklama

Idea organizowania w Pogorzeli ulicznych bądź parkowych biegów zrodziła się wkrótce po powstaniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, czyli po roku 1995. 

- Nasza szkoła wyszła z inicjatywą uczczenia 11 listopada w konwencji sportowej poprzez organizację Pogorzelskiego Biegu Niepodległości, który corocznie odbywał się na ulicach Pogorzeli i angażował różne grupy wiekowe biegaczy - tłumaczy Alfred Siama, wieloletni nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego. 

W biegu brały udział dzieci przedszkolne, szkolne, starsza młodzież, a także osoby dorosłe- nie tylko z gminy Pogorzela, lecz także z sąsiednich, a nawet bardziej odległych miejscowości.

Gdy w 2010 r. Rada Miejska w Pogorzeli podjęła uchwałę o ogłoszeniu św. Michała Archanioła patronem miasta i gminy, zrodził się pomysł, by Pogorzelski Bieg Niepodległości przekształcić w Bieg św. Michała Archanioła. Zmianie uległ także termin biegu: z listopadowego na wrześniowy, co ma związek z przypadającym na koniec września parafialnym odpustem w Pogorzeli. Zachowana jednak została zasada, by w biegu nadal uczestniczyły osoby reprezentujące różne grupy wiekowe.

W tym roku w biegu uczestniczyło ponad 600 zawodników ze szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, a także osób dorosłych. Na koniec odbył się marszobieg otwarty dla wszystkich uczestników, wśród których rozlosowane zostały przez burmistrza Piotra Curyka i ks. Dariusza Bandosza nagrody. Biegacze, którzy zajęli czołowe miejsca w poszczególnych kategoriach, otrzymali medale, dyplomy i nagrody rzeczowe.

- Nowością, jeśli chodzi o tegoroczny Bieg św. Michała, było sklasyfikowanie dzieci i młodzieży ze szkół w ramach I Mistrzostw Gminy Pogorzela w Biegach Przełajowych - dodaje A. Siama. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy