Niektóre są naprawdę piękne, większość jadowita, jest też jeden celebryta
Pośród kilkudziesięciu okazów, które zwiedzający znajdą w terrariach na jednej z sal Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach przeważają pająki z rodziny ptaszników pochodzące z różnych zakątków globu: Ameryka Środkowej, Południowej, Afryki i czy Azji.
Jest też prawdziwa gwiazda telewizji, czyli ptasznik zebrowaty (Aphonopelma seemanni) i to nie za sprawą faktu, że co rzadkie w świecie pająków jest gatunkiem prospołecznym - kilka osobników może zamieszkiwać tę samą norkę. Tego ptasznika możemy niemal co roku obejrzeć w okresie Świąt Bożego Narodzenia w naszych domach w fimie "Kevin sam w domu", gdy ląduje na twarzy włamywacza Marva.
Co ciekawe największe pająki na wystawie w Centrum Kultury i Bibliotece w Piaskach są najmniej jadowite.
- Natomiast nie jest to jakąś regułą, jeżeli chodzi o pająki. Nawet osławione bardzo jadowite czarne wdowy, które również tutaj mamy, gdybyśmy wzięli pod uwagę wszystkie pająki, to ona wcale nie jest taka mała. Większą pająków będzie mniejszych od niej. Są też okazy ptaszników mają włoski parzące na odwłoku, które w momencie zagrożenia mogą być rzucone na przeciwnika, w ten sposób się bronią - tłumaczy Szymon Przebinda.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ
Pięknie się maskują, czasami trudno je dostrzec
Oprócz pająków w terrariach spotkać można także wije i skorpiony np. "zabójca człowieka" - skorpion saharyjski (Androctonus australis) uważany za jednego z najbardziej jadowitych na świecie także bardzo odpornego na zmieniającego się warunku pogodowe: potrafi przetrwać burzę piaskową.Ciekawostka i ważna wskazówka dla osób, które być może kiedyś znajdą się oko w oko ze skorpionem na przykład podczas wycieczki w egzotyczne zakątki świata.
- Jeśli chodzi o ogół skorpionów na świecie, to trzeba wziąć pod uwagę proporcje ogona do szczypiec. Im większy ogon w stosunku do tych szczypiec, tym bardziej jadowity. To jest taka żelazna reguła, którą możemy zastosować wszędzie, gdy będziemy w krajach, gdzie te zwierzęta występują. Wtedy rzut oka pozwoli nam ocenić, jak bardzo jadowity jest okaz, który spotkaliśmy na swojej drodze - dodaje Sz. Przebinda.
Co, gdzie, kiedy?
Wystawa pająków potrwa do środy, 28 maja, codzienne w godzinach od 10.00 do 18.00.Cena biletów:
- normalny - 24 zł
- ulgowy - 20 zł
- wycieczki szkolne - 16 zł
- rodzinny (2+2) - 68 zł
- dzieci (do 4 lat - gratis
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.