reklama

Wyściskani, wycałowani, przytulani, rozśpiewani. 50-lecie Zespołu Regionalnego Borkowiaki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaSzanowni państwo, pani Maria już nie dostanie dzisiaj mikrofonu. Nie, nie żadnego śpiewania więcej! - to odpowiedź dyrektorki MGOK w Borku Wlkp. do szefowej zespołu Borkowiaki, który obchodził w niedzielę złoty jubileusz działalności. Skąd ten sprzeciw? Zapewniamy, że były też prezenty, życzenia i gratulacje.
reklama

Tegoroczne, 18. już Prezentacje Zespołów Ludowych Wielkopolski - tradycyjnej imprezy, którą od lat organizuje gmina Borek Wlkp., miały inny charakter niż zwykle ZOBACZ TUTAJ. To było duże przyjęcie urodzinowe, na które 16 lipca 2023 r. do Borku Wlkp. zjechało się mnóstwo gości. 50-lecie działalności artystycznej obchodził Zespół Regionalny Borkowiaki. Jubilaci mieli jedno życzenie, które przekazali przybyłym na imprezę.

- Niech dziś nie zabraknie okazji do wspólnych śpiewów, a na parkiecie niech zawiruje niejedna spódnica - nakazały prowadzące imprezę Justyna Chojnacka, dyrektorka MGOK w Borku Wlkp. i Maria Zimlińska, szefowa zespołu.

reklama

Okazja do zabawy była, a organizatorzy zadbali o to, by przygotować miejsce do tańczenia, by było pysznie i słodko. Postawili grillowaną kiełbasę oraz świeże, pulchne drożdżowe ciasto. I pod hasłem „Bawmy się!” rozpoczęła się impreza.

Kilka faktów z 50-letniej historii Borkowiaków 

Na początek kierowniczka Borkowiaków opowiedziała o historii 50-letniego zespołu, a następnie goście obejrzeli i wysłuchali prezentację artystyczną w wykonaniu jubilatów. Zaczynali skromnie. W latach 50. w Borku Wlkp. powstało Koło Gospodyń Wiejskich. Jego pierwszą przewodniczącą została Maria Przybyla, w 1967 roku funkcję tę objęła Zofia Szynka. Z inicjatywy szefowej KGW oraz Teresy Majchrzak w 1973 roku powstał zespół.

reklama

- Panie same kupiły materiały i szyły swoje stroje, wzorując się na strojach babek i prababek z regionu Borku, Karolewa, Cielmic Bruczkowa i okolic. Korzystały też ze starych fotografii - mówiła Maria Ziemlińska.  

Zespół został zarejestrowany przez wojewódzki Związek Kółek Rolniczych w Poznaniu. Po konsultacjach z etnografem okazało się, że uszyte stroje są typowymi dla boreckiego regionu. Od samego początku Borkowiaki przedstawiali zwyczaje i obrzędy związane z tym właśnie regionem. W 1974 roku zespół rozpoczął współpracę z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Borku Wielkopolskim, która trwa do dziś.

Jubileusz Borkowiaków. Hymn na początek rozśpiewanej części imprezy

Jubilaci podczas urodzinowego spotkania wystąpili z wiązanką ulubionych piosenek oraz hymnem, który tradycyjnie rozpoczął część taneczno-śpiewającą. Autorem muzyki jest Wojciech Małecki, a słów - Maria Ziemlińska. Tak się stało, że rozśpiewane Borkowiaki, jako gospodarze urodzinowej imprezy, wykorzystali nieco więcej czasu na występ, niż zaplanowano w programie.

reklama

- Już dawno się tak nie naśpiewałam - zwierzyła się później kierowniczka zespołu dyrektorce MGOK Borek Wlkp.

Justyna Chojnacka podjęła decyzję:

- Pani Maria już nie dostanie dzisiaj mikrofonu. Nie, nie, nie żadnego śpiewania więcej!

Trzeba było oponować, gdyż na swoje występy czekały inne zespoły ludowe: Dębioki, Tośtoki, Studzianna, Kokorzynianki, Chojnioki, Chrzaniaki, a także Biskupianie z Domachowa oraz Kapela Znad Orli.  W tym roku, zamiast prezentacji programów artystycznych, przyjaciele jubilatów przygotowali urodzinową laurkę. Przedstawiając śpiewające życzenia, grając i porywając do tańca członkinie Borkowiaków, goście urodzinowi zaprezentowali się przed sceną, na specjalnie przygotowanym i udekorowanym miejscu. Były również łzy wzruszenia, prezenty, serdeczne uściski. Zabrzmiały dźwięki różnych instrumentów - najgłośniej słychać było skrzypce i akordeon. 

Podczas urodzinowej imprezy nie zabrakło również tańca. Na ten sposób prezentacji postawił Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Tańca z Moraczewa. Widzowie otrzymali przegląd regionalnych układów tanecznych niemal z całej Polski.

50-lecie Borkowiaków - ciepłe słowa od parlamentarzystów, wyróżnienie od samorządu wojewódzkiego

- Bardzo się cieszę, że jesteście, gdyż jesteście osobami które kultywują tradycję i bardzo ważne jest to, żeby nasze dzieci - moje również - miały ochotę w przyszłości współuczestniczyć w tak pięknym krzewieniu kultury sztuki i tego, co jest tak naprawdę naszą tradycją - zwróciła się do jubilatów Katarzyna Sójka, posłanka na sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Podobne gratulacje, życzenia i ciepłe słowa popłynęły od samorządowców i pozostałych parlamentarzystów obecnych na imprezie - jubilaci otrzymali ich mnóstwo. Podniosłym i wzruszającym momentem było wręczenie zespołowi Odznaki Honorowej „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Borkowiaki otrzymali ją za wieloletnie zaangażowanie i ogromny wkład w pielęgnację oraz upowszechnianie poprzez śpiew i taniec wartości sztuki ludowej, regionalnej i lokalnej. W imieniu samorządu województwa odznaczenie na ręce kierowniczki wręczył Jan Grzesiek, radny sejmiku województwa wielkopolskiego.

- Mamy wspaniałą grupę jubilatów (...). Chylimy przed wami czoła i wielkie kładziemy podziękowania. Ta odznaka honorowa jest oczywiście symbolem, ale jakże ważnym dla nas wszystkich (...). Jak sentencje mówią, tam gdzie ludzie się bawią i śpiewają, tam dobre serca mają. Jest jeszcze inna sentencja - to co nie zawsze można mową przekazać, w piosence można ująć i państwo nas ujmujecie tymi pieśniami, zarówno tą wiązanką biesiadną, jak i pieśniami z Borku Wielkopolskiego i własnym repertuarem. Życzymy wam, żeby te pieśni zawsze wam przyświecały i zachęcały do  tworzenia  kultury ludowej, a jednocześnie były wsparciem - powiedział Jan Grzesiek.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama