reklama

„Wielkopolskie Śpiewanie” w szkole muzycznej w Gostyniu. Gość specjalny - zespół „Młodzi Biskupianie”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

„Wielkopolskie Śpiewanie” w szkole muzycznej w Gostyniu. Gość specjalny - zespół „Młodzi Biskupianie” - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
55
zdjęć

Koncert wielkopolskie Śpiewanie w szkole muzycznej w Gostyniu. W 2024 r. z biskupianami | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaDźwięki ludowych instrumentów muzycznych oraz wspólne wykonanie kanonu „Panie Janie” na trzy głosy można było usłyszeć w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Gostyniu. 2 października 2024 r. odbył się tam koncert „Wielkopolskie Śpiewanie”. Było nieco inaczej niż zwykle.
reklama

„Wielkopolskie Śpiewanie” w szkole muzycznej w Gostyniu

Placówka, w której pod kątem muzyki i śpiewu kształcą się uczniowie z powiatu gostyńskiego, od lat Międzynarodowy Dzień Muzyki, który przypada 1 października, świętuje organizując koncert promujący wspólne śpiewanie. Podczas tegorocznego wydarzenia w sali koncertowej królował folklor, było barwnie i tanecznie. Zabrzmiały dudy i skrzypce, do czego przyczynił się występ Zespołu Młodzi Biskupianie ze Starej Krobi, który działa od 23 lat. Młodzi Biskupianie propagują bogactwo kultury ludowej, grupę tworzą uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej im. Ziemi Biskupiańskiej w Starej Krobi. Obecnie zespól składa się z 26 tancerzy i 4 członków kapeli

reklama

- Postanowiliśmy nieco zmienić obchody, ponieważ uważam, że trzeba wychodzić na zewnątrz. Mamy całą moc okolicznych zespołów, w związku z tym trzeba korzystać z tych dobroci. Tak właśnie narodził się ten pomysł - w ten sposób obecność na scenie „Wielkopolskiego Śpiewania” zespołu ludowego wyjaśniła Katarzyna Grzybowska, dyrektor państwowej Szkoły Muzycznej w Gostyniu

Dyrektor szkoły muzycznej w Gostyniu: "Jesteśmy otwarci na wszelakie działania muzyczne"

Jednym z powodów, dla którego właśnie Młodzi Biskupianie jako pierwsi zostali zaproszeni do wystąpienia na „Wielkopolskim Śpiewaniu” w zmienionej formule jest fakt, że uczniami PSM w Gostyniu są dzieci jednego z instrumentalistów. 

reklama

- Jesteśmy otwarci na wszelakie działania muzyczne. Nigdy nie byliśmy zamknięci na folklor. Nasz chór ma w repertuarze pieśni ludowe i  kiedy tylko może, jak tylko pozwalają okazje, prezentuje je. Mieliśmy zespół Big-Band, instrumentaliści grali utwory w przeróżnych stylach - od muzyki filmowej po klasyczną. Grupa była naszą chlubą przez wiele lat, aktualnie nie mamy uczniów, którzy mogliby ją tworzyć - uzupełniła Katarzyna Grzybowska.

Ludowe dźwięki i rytmy podczas „Wielkopolskiego Śpiewania”

Na zmienionej formule tegorocznego koncertu najbardziej skorzystały osoby, które zasiadły na widowni. Ze sceny zabrzmiały dźwięki ciekawych instrumentów ludowych: można było usłyszeć dudy i skrzypce podwiązane, charakterystyczne dla Biskupizny. Członkowie zespołu ciekawie je zaprezentowali, przedstawiając historię oraz charakterystykę instrumentów. Poza tym były tradycyjne tańce i przyśpiewki, dzięki którym pokazano namiastkę ludowych obrzędów i zwyczajów.  Wystąpił też szkolny chór Sol-Mi-Do, z którym Młodzi Biskupianie wspólnie śpiewali. Do wykonania znanych piosenek włączyła się też publiczność. Zabrzmiał między innymi znany kanon „Panie Janie”, na trzy głosy. 

reklama

Teraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Gostyniu zamierza zająć się przygotowaniami od obchodów 30-lecia istnienia placówki. Jubileuszowe wydarzenie już w listopadzie, w GOK Hutnik.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama