reklama

Gostyński chór Sol-Mi-Do zajął II miejsce w prestiżowym ogólnopolskim konkursie w Chełmnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. PSM w Gostyniu

Gostyński chór Sol-Mi-Do zajął II miejsce w prestiżowym ogólnopolskim konkursie w Chełmnie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Chór Sol-Mi-Do z PSM w Gostyniu przywiózł z konkursu w Chełmnie Srebrne Pasmo | foto arch. PSM w Gostyniu

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaKolędy i pastorałki wielokrotnie wyśpiewane na próbach w Państwowej Szkole Muzycznej w Gostyniu doprowadziły uczniów z chóru Sol-Mi-Do do zdobycia 2. miejsca w XIX Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie. – To konkurs na bardzo wysokim poziomie, konkurencja była duża – przyznaje dyrygentka Agnieszka Turkiewicz. 
reklama

Chór Sol-Mi-Do z Gostynia na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. J. Zeidlera w Gostyniu postanowili w 2024 r. sprawdzić się w świątecznym repertuarze  - przyjemnym, radosnym, który bardzo chętnie wykonują zarówno dorośli, jak i dzieci. W rozśpiewanym Chełmnie spędzili miniony weekend.

- Generalnie z repertuarem dziecięcym jest dość trudno, a w tym przypadku mamy do wykorzystania szeroki wachlarz utworów okołoświątecznych. Po świętach i tak przygotowujemy kolędy i pastorałki na szkolne koncerty, postanowiliśmy popracować intensywniej i przedstawić nasze umiejętności poza szkołą - uzasadnia decyzję o udziale w konkursie Agnieszka Turczyńska.

reklama

 Przesłuchania konkursowe odbyły się 20 stycznia 2024 r. w kościele św. Józefa. 

- Dotarliśmy na miejsce już w piątek, 19 stycznia. Nocowaliśmy w zakonie Sióstr Miłosierdzia Prowincji Chełmińsko-Poznańskiej w Chełmnie. Następnego dnia, w sobotę mieliśmy już przesłuchania konkursowe, na których przedstawiliśmy 5 kolęd i pastorałek. Były to utwory w języku polskim, ale też był „Szczedryk” ukraiński i kolęda czeska – relacjonuje Agnieszka Turkiewicz.

Intensywne przygotowania gostyńskich chórzystów do konkursu w Chełmnie

Trzeba zaznaczyć, że gostyńscy chórzyści bardzo wytrwale pracowali nad tym, by jak najlepiej zaprezentować się w Chełmnie. Dyrygentka podkreśla, że dzieci do ogólnopolskiego konkursu przygotowywały się przez kilka tygodni, uczestnicząc w warsztatach.

reklama

Praca opłaciła się, gdyż - jak mówi opiekunka chórzystów - konkurencja była bardzo duża, na wysokim poziomie. 

- Nie zdawałam sobie sprawy, że tak znakomite chóry, szczególnie z okręgu wielkopolskiego, przyjadą na konkurs. Znaleźli się wykładowcy Akademii Muzycznej, profesorowie, ze swoimi chórami, którzy również mnie uczyli. Śmiało mogę określić, że zespoły, co prawda oceniane w innych kategoriach, przedstawiły swój repertuar na poziomie międzynarodowym - przyznała Agnieszka Turkiewicz.

Zaznacza, że jest dumna ze swoich chórzystów z Gostynia, gdyż zaprezentowali się znakomicie.

- W konkursie uczestniczyło 21 chórzystów, wraz z opiekunami było nas 26. Konkurs w Chełmnie miał 19. edycję, natomiast my uczestniczyliśmy w nim pierwszy raz - wyjaśnia dyrygentka Sol-Mi-Do.

reklama

Sama Agnieszka Turczyńska uczestniczyła kiedyś w konkursie jako chórzystka, ma bardzo miłe wspomnienia, dlatego postanowiła zabrać tam swoich chórzystów. Przy okazji dzieci zwiedziły piękne miasto.

Zwiedzanie Chełmna i oczekiwanie na wyniki

Chórzystom z Sol-Mi-Do udało się wyjechać na konkurs dzięki sponsorom, do których należą firma Malewo Kaczmarek i Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu. Była też zbiórka internetowa. W czasie wolnym, pomiędzy przesłuchaniem a ogłoszeniem wyników, grupa chórzystów z Gostynia mogła pozwolić sobie na spacer po Chełmnie, które jest miastem z ciekawą przeszłością i zabytkami. Towarzyszył im przewodnik.

Łzy szczęścia śpiewających gostyniaków. Srebrne Pasmo dla chóru Sol-Mi-Do

W sobotę wieczorem, po spacerze, odbyło się ogłoszenie wyników konkursu. W kategorii chóry dziecięce i młodzieżowe Srebrne Pasmo, czyli nagrodę ufundowaną przez wicestarostę chełmińskiego Wojciecha Bińczyka otrzymał chór Sol-Mi-Do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Józefa Zeidlera w Gostyniu. Kiedy wiadomość dotarła do chórzystów była radość, popłynęły łzy szczęścia. 

- Jesteśmy szczęśliwi - szczerze mówi dyrygentka.

Dyrygentka Agnieszka Turkiewicz przyznaje, że Srebrne Pasmo jest pewnego rodzaju wizytówką szkoły muzycznej, ale dla niej satysfakcją jest sam udział w konkursie. 

- Chodzi o to, by pokazać moim uczniom, którzy wiele poświęcają chórowi, są bardzo zaangażowani, jak wygląda konkurs za kulisami, jak przebiega. Żeby pokazać, że chóralistyka może być na wysokim poziomie. Oni tego wszystkiego doświadczają - uzupełnia nasza rozmówczyni.

W drodze powrotnej zrobili sobie przyjemność i zatrzymali się w Toruniu, by zwiedzić miasto, co udało się dzięki sponsorom.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama