Reklama lokalna
reklama

„Wielkopolskie Śpiewanie” w szkole muzycznej w Gostyniu. Gość specjalny - zespół „Młodzi Biskupianie”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

„Wielkopolskie Śpiewanie” w szkole muzycznej w Gostyniu. Gość specjalny - zespół „Młodzi Biskupianie” - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
55
zdjęć

Koncert wielkopolskie Śpiewanie w szkole muzycznej w Gostyniu. W 2024 r. z biskupianami | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaDźwięki ludowych instrumentów muzycznych oraz wspólne wykonanie kanonu „Panie Janie” na trzy głosy można było usłyszeć w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Gostyniu. 2 października odbył się tam koncert pn. „Wielkopolskie Śpiewanie”. Było nieco inaczej niż zwykle.
reklama

Placówka, w której pod kątem muzyki i śpiewu kształcą się uczniowie z powiatu gostyńskiego, od lat Międzynarodowy Dzień  Muzyki, który przypada 1 października, świętuje organizując koncert promujący wspólne śpiewanie. Podczas tegorocznego wydarzenia w sali koncertowej królował folklor, było barwnie i tanecznie. Zabrzmiały dudy i skrzypce - czyli instrumenty ludowe, do czego przyczynił się występ Zespołu Młodzi Biskupianie ze Starej Krobi, który niezmiennie działa od 23 lat. Jako grupa regionalna, młodzi Biskupianie propagują bogactwo kultury ludowej, a tworzą ją uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej im. Ziemi Biskupiańskiej w Starej Krobi. Obecnie zespól składa się z 26 tancerzy i 4 członków kapeli

- Postanowiliśmy nieco zmienić obchody, ponieważ uważam, ze trzeba wychodzić na zewnątrz. Mamy całą moc okolicznych zespołów dookoła, w związku z tym trzeba korzystać z tych dobroci. I tak właśnie narodził się ten pomysł - w ten sposób obecność na scenie „Wielkopolskie śpiewania” zespołu ludowego wyjaśniła Katarzyna Grzybowska, dyrektor państwowej Szkoły Muzycznej w Gostyniu. 

reklama

Jednym z powodów, dla którego właśnie „Młodzi Biskupianie” jako pierwsi zostali zaproszeni do wystąpienia na „Wielkopolskim Śpiewaniu” w zmienionej formule jest fakt, że uczniami PSM w Gostyniu są dzieci jednego z instrumentalistów. 

- Jesteśmy otwarci na wszelakie działania muzyczne. Nigdy nie byliśmy zamknięci na folklor. Nasz chór ma w repertuarze pieśni ludowe i  kiedy tylko może, jak tylko pozwalają okazje, prezentuje je. Mieliśmy zespół Big-Band, a instrumentaliści grali utwory przeróżnych stylach - od muzyki filmowej po klasyczną. Grupa była naszą chlubą przez wiele lat, aktualnie nie mamy uczniów, którzy mogliby ją tworzyć - uzupełniła Katarzyna Grzybowska.

Na zmienionej formule tegorocznego koncertu najbardziej skorzystały osoby, które zasiadły na widowni. Ze sceny zabrzmiały dźwięki ciekawych instrumentów ludowych: można było usłyszeć dudy i skrzypce podwiązane, charakterystyczne dla Biskupizny. Członkowie zespołu ciekawie je zaprezentowali, przedstawiając historię oraz charakterystykę instrumentów. Poza tym były tradycyjne tańce i przyśpiewki, dzięki którym pokazano namiastkę ludowych obrzędów i zwyczajów.  Wystąpił też szkolny chór Sol-Mi-Do, z którym Młodzi Biskupianie wspólnie śpiewali. do wykonania znanych piosenek włączyła się też publiczność. Zabrzmiał między innymi znany kanon „Panie Janie”, na trzy głosy. 

reklama

Po koncercie szkoła muzyczna zamierza zająć się całkowicie przygotowaniami od obchodów 30-lecia istnienia placówki i działalności szkoły. Jubileuszowe wydarzenie już w listopadzie, w GOK Hutnik.

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama