reklama

Wieczorne przedstawienie na gostyńskim rynku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wieczorne przedstawienie na gostyńskim rynku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaNa gostyńskim rynku 29 czerwca odbędzie się spektakl teatralny, zrealizowany we współpracy z tancerzami Polskiego Teatru Tańca. Przedstawienie będzie inauguracją Szlaku Pracy Organicznej.
reklama

Szlak Pracy Organicznej (SPO) to inicjatywa kulturalna promująca postaci, miejsca i wartości związane z pracą organiczną w Wielkopolsce - PISALIŚMY TUTAJ. Gostyńska premiera odbędzie się w czwartek, 29 czerwca 2023 r., o godz. 21.00 na Rynku. Wstęp wolny.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze, a partnerami: Polski Teatr Tańca, Koleje Wielkopolskie i Muzeum w Gostyniu. W 2023 roku materializuje się idea stworzenia wielkopolskiego Szlaku Pracy Organicznej, która przybliży zarówno lokalnym społecznościom, jak i gościom z innych części Polski lub świata dziedzictwo tej wyjątkowej, budowanej społecznie drogi do wolności. Z okazji jego otwarcia artystki i artyści związani z Polskim Teatrem Tańca stworzyli spektakl „Nurt organica", w którym za pomocą języka ciała i tańca opowiadają, czym z ich perspektywy jest praca organiczna. Mówią o potrzebie zjednoczenia – wspólnotowym ciele złożonym z pojedynczych jednostek szukających solidarności, wsparcia i bezpieczeństwa. 

Spektakl zawita do różnych miejscowości Wielkopolski. Pierwszy pokaz odbędzie się w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze – centrum operacyjnym Szlaku Pracy Organicznej. Stąd wyruszy do kolejnych miejscowości śladami organiczniczek i organiczników: Turwi, Poznania, Gostynia i Lwówka.

Wielkopolska praca organiczna jest kojarzona z budowaniem społeczeństwa obywatelskiego, edukacją oddolną, wyrównywaniem szans czy wsparciem walki o prawa pracownicze, ale także z dbałością o rozwój kultury i najbliższe otoczenie. To praca u podstaw i wytyczenie bezkrwawej drogi do wolności stała się fundamentem zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości. Jednak czy dzisiaj idee głoszone przez Emilię Sczaniecką, Karola Marcinkowskiego i Julię Woykowską są wciąż aktualne?

Profesor Anna Wolff-Powęska, wybitna historyczka idei, w tekście zatytułowany „Dekalog pracy organicznej XXI wieku" pisze: „Pozbawione orientacji sfragmentaryzowane społeczeństwa potrzebują jak nigdy w ostatnich dziesięcioleciach nowej aktywności obywatelskiej. Za Barbarą Skargą uważam, iż obywatelstwo ma nie tylko sens polityczny, ale przede wszystkim moralny. Ono bowiem uczy bycia razem, ale nie w tłumie (...). Tylko świadomy swych powinności obywatel nadaje sens wspólnocie, uwalnia od samotności, poczucia pustki i uczy solidarności w działaniu".

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama