reklama

Werbliści z województwa przyjechali do Gostynia na konfrontacje. W ocenie komisji najmłodsi wykazali najwyższy poziom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Werbliści z województwa przyjechali do Gostynia na konfrontacje. W ocenie komisji najmłodsi wykazali najwyższy poziom - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaZa nami Konfrontacje Młodych Werblistów czyli regionalny Konkurs Perkusyjny, który odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej w Gostyniu. Wzięło w nim udział ponad 30 uczestników, a gostyńską placówkę prezentowało 3 instrumentalistów. Tak liczna grupa niezwykle cieszy organizatorów.
reklama

Konfrontacje młodych instrumentalistów, którzy w przyszłości zamierzają grać między innymi na perkusji, odbyły się 19 maja i trwały cały dzień. Po nadesłanych wcześniej zgłoszeniach (zwykle na zaproszenie gostyńskiej placówki, kształcącej w kulturalnej branży muzycznej odpowiada 10 uczelni, zwykle z regionu Wielkopolski). W tegorocznej edycji konforntacji najmocniej obsadzona była najmłodsza grupa - "zerowa". Szkołę muzyczną z Gostynia reprezentowało 3 werblistów.

Podczas przesłuchań dzieci podzielone są na 4 grupy wiekowe. Należący do starszych grup uczestnicy (kat. I, II i III) musieli wykonać jeden utwór obowiązkowy, narzucony przez organizatorów, a drugi dobierali dowolnie. 

Występom bacznie przyglądają się członkowie jury, którego skład nie zmieniał się przez lata. Przewodniczącym był dr Piotr Sołkowicz - perkusista, muzyk orkiestrowy i pedagog, związany z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. To on stwierdził, że utwory obowiązkowe zaprezentowano na bardzo wysokim poziomie, jeżeli chodzi o kompozycję i wykonanie.

reklama

- Jak co roku komisja oceniająca nie zawodzi. Mówiąc kolokwialnie rozkminia bardzo dokładnie każdego uczestnika, każdy występ został dogłębnie przedyskutowany. Wszystkie plusy, minusy zostały dokładnie omówione Nikt nie umknął uwadze jurorom i - uwierzcie mi - sprawiedliwość oceniania jest taka na 300 procent. Nic nie pozostało pominięte - wyjaśniła Katarzyna Grzybowska, dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej w Gostyniu zapowiadając ogłoszenie wyników i wręczanie nagród. 

Jako gospodarz oraz inicjator Konfrontacji Młodych Werblistów, które w Gostyniu odbywają się od 9 lat, dyrekcja szkoły muzycznej przyznała, że bardzo satysfakcjonuje ją wzrastająca z roku na rok liczba uczestników konkursu.

- Mnie bardzo taka sytuacja cieszy, gdyż to oznacza, że konkurs cały czas cieszy się dużą popularnością, że dzieci chcą grać (...). Tradycja i lata biegną, i bardzo mnie cieszy, że zapoczątkowany w 2016 roku konkurs będzie miał jubileuszową edycję w przyszłym roku, a to już można uznać za pewnego rodzaju dorobek. Komisja oceniająca jest również zadowolona, że nie idziemy na łatwiznę, natomiast możemy trzymać bardzo wysoki poziom w regionie wielkopolskim, członkom bardzo zależy, żeby tak było cały czas - dodała dyrektor PSM w Gostyniu.

reklama

Sztuka muzyczna jest niepoliczalna, każdy z jurorów ocenia - zgodnie z kryteriami, ale może mieć inne spojrzenie na wykonanie, zatem dyskusja była burzliwa. W niektórych kategoriach uczestnikom przyznano wyróżnienia, były też miejsca ex aequo.

- W najmłodszej grupie uczestników było najwięcej. Byliśmy bardzo mocno zaskoczeni poziomem, ponieważ są to dzieci, które dopiero co zaczęły się uczyć i grały naprawdę w sposób przemyślany, bardzo pewny. Utwory na miarę ich umiejętności technicznych i muzycznych, wszyscy wykonali bardzo dobrze - podsumował przewodniczący jury. - W starszych grupach należało zagrać utwór narzucony przez organizatorów. Zostały wybrane naprawdę niełatwe i też wszyscy wykonawcy bardzo dobrze sobie poradzili. Nie było nikogo, kto zagrałby poniżej oceny dobrej. W związku z tym naprawdę mieliśmy trudne zadanie, aby zbalansować wszystkie sprawy muzyczne i techniczne, jakościowe, żeby je porównać i u każdego znaleźć absolutnie najlepsze jego cechy i spróbować to zestawić po prostu w każdej grupie. Może to nie dla wszystkich jest jasne, ale naprawdę na werblu, krótkobrzmiącym instrumencie można zagrać bardzo ładnym dźwiękiem i bardzo brzydkim. I okazało się, że wszyscy uczestnicy naprawdę są bardzo uwrażliwiani zarówno na brzmienie, jak i na technikę w tej początkowej fazie nauki na instrumentach perkusyjnych - uzupełnił dr Piotr Sołkowicz. 

reklama

Wyniki IX Regionalnego Konkursu Perkusyjnego

Kategoria „zero”

I Zachary Mikołajczak
II Jan Piekut
III exaequo Mikołaj Basiura i Feliks Korliński
wyróżnienie Lena Smołka i Michał Szczechowiak

kategoria „jeden”

I miejsca nie przyznano
II ex aequo Celina Bludnik i Michał Kargulewicz
III Hubert Zawiliński

kategoria „druga”

I - Kazimierz Hyżak
II nie przyznano
III Maksym nelke
III Jakub Owczarek

kategoria „trzecia”

I miejsca nie przyznano
II Lucjan Olczyk
III Antoni Libera
wyróżnienie Oliwier Lewandowski

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo