W Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi odbyła się już piętnasta edycja konkursu literacko-plastycznego organizowanego własnie przez GCKiR oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Krobia. - Spotkaliśmy się tutaj, aby podsumować gminny konkurs literacko-plastyczny „Moja gmina - mój dom”. Odbywa się on od wielu lat, ale co roku zmieniany jest temat konkursu. W tym roku chcieliśmy, abyście zastanowili się nad tym, czym dla was jest gmina, stąd tytuł „Moja gmina - mój dom”. Przy okazji okazji świętujemy również 25-lecie samorządu - mówiła do zebranych uczniów szkół z terenu gminy Krobia dyrektor GCKiR w Krobi, Agnieszka Wujek.
W tym roku na konkurs wpłynęło 119 prac. - (...) Cieszymy się, że dzieci i młodzież w naszej gminie chcą malować, rysować, rozwijać swoją wyobraźnie w taki sposób oraz doskonalić warsztat plastyczny. Wykonanie prac stoi na wysokim poziomie, a dowodem na to są przyznane pierwsze, drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia - mówiła dyrektor ośrodka. Zdradziła również, iż najwięcej trudności podczas oceny prac w konkursie plastycznym jury, w którym Agnieszka Wujek zasiadała obok plastyków z Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, miało z malunkami z klas I-III szkół podstawowych. - Prace te mają tak wyrównany poziom, że zdecydowaliśmy się przyznać 4 równorzędne nagrody i 4 równorzędne wyróżnienia - wyznała Agnieszka Wujek. Nagrody w kategorii plastycznej wręczali burmistrz Krobi Sebastian Czwojda oraz radny Rady Miejskiej w Krobi, Hieronim Urbański.
W części literackiej konkursu jury stanowili dyrektor Biblioteki Publicznej w Krobi, Marię Szpurkę i polskiego poetę oraz członka Związku Literatów Polskich, Zbigniewa Gordzieja. - Chciałabym tylko przypomnieć, że pierwsza edycja konkursu odbyła się na przełomie wieków i była zatytułowana „Moja mała Ojczyzna w nowym tysiącleciu - mówiła dyrektor biblioteki. Jak przyznała konkurs cieszy się „jako takim, raz jest więcej uczestników, raz jest mniej”. - Ale ważne, że chcecie pisać - dodała Maria Szpurka. Literacką część podsumował Zbigniew Gordziej. Mówił o uczuciach, jakie biły z tekstów, które czytał. - Dużo tutaj emocji dotyczących ważności domu, rodziców - mówił poeta. Zdradził również, w jaki sposób oceniał czytane prace. - Nawet, jeżeli zainteresował mnie tylko jeden wers w danym tekście to uznawałem takie wypracowanie za wartościowe - zaznaczył członek Związku Literatów Polskich.
Przeżycia, których dostarczyły mu teksty konkursowe pozwalają, zdaniem Zbigniewa Gordzieja wysnuć wnioski, iż autorzy prac ”są emocjonalnie rozbudzenie, aby próbować pojmować dwie sprawy”. - Najpierw najmniejszą z „Ojczyzn”, jaką jest rodzina. A później tę drugą - gminę, czyli teren, na którym mieszkacie - mówił literat. Przyszłym mistrzom pióra podał również kilka wskazówek „jak wzbogacić swój warsztat literacki”. - Warto poszukiwać tytułu atrakcyjnego. Atrakcyjny tytuł związany z tym, co się napisało przyciąga oko, a jednocześnie jest wartością samą w sobie. Dopowiada utwór literacki - wytłumaczył Zbigniew Gordziej. Po czym wespół z burmistrzem i radnym rozdał nagrody w konkursie, gdyż jak mówił do słuchających go uczniów. - Wasza praca powinna być doceniana - podsumował polski poeta.
Część plastyczna
Nagrody i wyróżnienia w kategorii klas I-III szkół podstawowych (4 równorzędne nagrody i wyróżnienia):
Nagrody:
Oliwier Bąk - SP w Ciołkowie
Zofia Strugała - SP w Ciołkowie
Martyna Talarczak - SP w Krobi
Olga Żółędziowska - SP w Krobi
Wyróżnienia:
Amelia Balcerek - SP w Krobi
Kamil Gil - SP w Krobi
Agnieszka Marcinkowska - SP w Krobi
Antonina Olejnik - SP w Krobi
Nagrody i wyróżnienia w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych (3 nagrody i 3 równorzędne wyróżnienia):
Nagrody:
I miejsce - Łukasz Glura - SP w Krobi
II miejsce - Marcin Marciniak - SP w Krobi
III miejsce - Maria Kaźmierczak - SP w Krobi
Wyróżnienia:
Aleksandra Ławniczak - SP w Krobi
Rafał Jernaś - SP w Krobi
Igor Wałkiewicz - SP w Krobi
Nagrody i wyróżnienia w kategorii gimnazjów (3 nagrody i 3 wyróżnienia):
Nagrody:
I miejsce - Karina Żelichowska - Gimnazjum w Pudliszkach
II miejsce - Rozalia Zielińska - Gimnazjum w Krobi
III miejsce - Wiktoria Sadowska - Gimnazjum w Krobi
Wyróżnienia:
Natalia Glapiak - Gimnazjum w Krobi
Eryk Kędzia - Gimnazjum w Krobi
Angelika Krzyżoszczak - Gimnazjum w Krobi
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych jury przyznało wyróżnienie dla Krystiana Andrzejewskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi.
Część literacka - poezja
Szkoły podstawowe:
I miejsce - Jędrzej Hądzlik - SP w Krobi
II miejsce - Aleksander Chudy - SP w Starej Krobi
Wyróżnienie - Przemysław Hądzlik - SP w Pudliszkach
Szkoły gimnazjalne:
III nagroda - Alicja Hądzlik - Gimnazjum w Pudliszkach
III nagroda - Karina Żelichowska - Gimnazjum w Pudliszkach
Wyróżnienie - Mateusz Kmiecik - Gimnazjum w Pudliszkach
Część literacka - proza
Szkoły podstawowe:
II nagroda - Nikola Bryl - SP w Krobi
III nagroda - Kacper Zaremba - SP w Pudliszkach
Wyróżnienie - Julia Śmierzchała - ZS w Gostkowie
Szkoły gimnazjalne:
II nagroda - Sławomir Głoskiewicz - Gimnazjum w Pudliszkach
III nagroda - Jakub Bernad - ZS w Gostkowie
Wyróżnienie - Jagoda Giera - Gimnazjum w Pudliszkach
Wyróżnienie - Marcelina Ratajczyk - Gimnazjum w Pudliszkach