Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Borku Wlkp. przygotował w tym roku dla mieszkańców gminy pierwsze obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w formie on-line. Tym razem to organizatorzy zjawili się w domach mieszkańców boreckiej gminy z pomocą internetu. Zdalnie odbyły się bowiem patriotyczne warsztaty artystyczne pod hasłem "Symbol Zwycięstwa”.
Podczas warsztatów z drewnianej sklejki wykonano orła w koronie - patriotyczny symbol zwycięstwa.
Dla chętnych - zarówno dzieci, młodzieży, jak i mieszkańców dorosłych - przygotowano 50 kreatywnych zestawów, w których znajdowały się wszystkie materiały z drewna osikowego potzrebne do wykonania orła, na drewnianym postumencie. Został przygotowany także film instruktażowy.
- Tak już przyzwyczailiśmy uczestników naszych warsztatów, że dostają od nas komplet materiałów - zapewnia Justyna Chojnacka, dyrektorka MGOK w Borku Wlkp.
Organizatorzy spotkali się z uczestnikami 27 grudnia po południu na platformie internetowej. Zajęcia prowadziła instruktorka Marta Hojak.
- Mieliśmy przygotowanych 50 zestawów kreatywnych, wszystkie zostały wydane. Orzeł, którego same skleiłyśmy również w ośrodku kultury, wyglądał bardzo spektakularnie, na trudne do wykonania dzieło. Ale, jak się okazało, był bardzo łatwy w wykonaniu. Wystarczyło, że uczestnicy trzymali się instrukcji udzielanej przez Martę lub korzystali z instruktarzu dołączonego do zestawu. Trzeba było tylko pilnować kolejności przy naklejaniu piór czy innych drewnianych elementów - wyjaśnia dyrektorka MGOK w Borku.
Organizatorzy poprosili uczestników jedynie o klej. W świąteczny wieczór przed komputerami zasiadło z nimi ponad 20 osób z boreckiej gminy.
- Święto przypada w pierwszy dzień po świętach, zdajemy sobie sprawę, że nie każdy, kto otrzymał zestaw, mógł uczestniczyć - mówi Justyna Chojnacka.
W grupie warsztatowej były dzieci z najmłodszych klas szkolnych, a także przedszkolaki, które wykonywały orła pod okiem rodziców czy dziadków.
- I świetnie sobie z tym poradziły, więc nie mogło to być takie trudne - zapewnia dyrektorka.
Team MGOK Borek założył sobie, że powstanie galeria z pierwszego wspólnego świętowania 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - jako święta państwowego i poprosił uczestników warsztatów o przesyłanie zdjęć z wykonanym własnoręcznie orłem.
- Ten wiele mówiący symbol, miał znaleźć się w sołectwach, w wystawach sklepowych w naszym mieście, w świetlicach wiejskich. Ale to wszystko jest związane z przemieszczaniem się ludzi. Tego chcieliśmy uniknąć dlatego postawiliśmy na warsztat zdalny w tym trudnym covidowym czasie, by nasi uczestnicy czuli się bezpiecznie. I mam wrażenie, że tak właśnie było - mówi Justyna Chojnacka.
Jak obchodzono państwowe święto w Gostyniu? - TU ZOBACZYSZ GALERIĘ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.