reklama

Utracone dzieciństwo - wystawa fotograficzna w GOK Hutnik. Dyskutowano też o problemach współczesnej Europy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Utracone dzieciństwo - wystawa fotograficzna w GOK Hutnik. Dyskutowano też o problemach współczesnej Europy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
19
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaStowarzyszenie Dom Europejski w Gostyniu przygotowało wystawę pt. „Utracone dzieciństwo”, którą można obejrzeć w GOK Hutnik. Poza tym obecni na wernisażu zastanawiali się, jak powinna dzisiaj funkcjonować i współdziałać Unia Europejska.
reklama

Wernisaż wystawy fotograficznej, która znajduje się w holu GOK Hutnik, odbył się 22 listopada. Jest ona poświęcona dzieciom ukraińskim i afrykańskim, których dzieciństwo wpisuje się w tragiczny obraz konfliktów zbrojnych, pełnych przemocy i ludzkiej krzywdy. Pokazano zdjęcia z Sudanu Południowego (jednego z najbiedniejszych i najmniej rozwiniętych państw na świecie), który jest krajem, gdzie na szeroką skalę wykorzystywano dzieci do walk zbrojnych. Można obejrzeć także fotografie z Sierra Leone, Kambodży czy Madagaskaru - w 2022 r. był drugim krajem najbardziej dotkniętym klęskami żywiołowymi w regionie Afryki Południowej. Regiony przy wybrzeżu są pod zagrożeniem cyklonowym, natomiast w południowo-centralnej części kraju są ogromne susze. Dostępne są również fotografie z dotkniętej konfliktem zbrojnym Ukrainy.
W sumie obejrzeć można kilkadziesiąt fotogramów prezentujących ukraińskie i afrykańskie dzieci, których początkowy okres życia wpisuje się w tragiczny obraz konfliktów zbrojnych, pełnych przemocy i ludzkiej krzywdy. Zdjęcia udostępnili: Beata Dolińska, kierownik programowy Polskiej Akcji Humanitarnej; Roman Pawełka, wolontariusz, ratownik w Wielkopolskiej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej; Konwent Bonifratrów; francuskie Stowarzyszenie „Europa Ponad Podziałami” oraz osoby prywatne. Wystawę będzie można oglądać przez tydzień – do 29 listopada w godzinach otwarcia GOK.

reklama


Drugą część wernisażu stanowiła debata pod hasłem „Nowa narracja dla Europy”. Gościem był Mateusz Mucha, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiej, natomiast prowadzącym - Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik. Dyskusja dotyczyła aktualnych problemów, z jakimi musi mierzyć się współczesna Europa oraz wyzwań, które stoją. przed Unią Europejską, a więc także przed nami.
Wystawę będzie można oglądać przez tydzień – do 29 listopada w godzinach otwarcia GOK.
Organizatorem jest Stowarzyszenie „Dom Europejski”, a wydarzenia są częścią projektu pn. „Zjednoczeni i solidarni – w poszukiwaniu nowej narracji dla Europy” realizowanego w ramach działań na rzecz integracji europejskiej, rozwijania kontaktów i współpracy międzynarodowej.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama