Reklama

„Upływa szybko młodość, jesieni nadszedł czas”. Boreckie koło PZEiR świętuje 40-lecie działalności

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Strzelają, w kręgle grają, podróżują po Polsce. Jeżdżą też bryczkami, łódkami, poza tym tańczą i biesiadują. Nie mówimy tutaj o młodzieży. Chodzi o ludzi „w kwiecie wieku”, o energicznych członków boreckiego koła Polskiego Związku Emerytów i Rencistów. Mija 40 lat, od kiedy organizacja zaczęła działać.

Reklama

Członkowie Polskiego Związku Emerytów i Rencistów (PZEiR) z Borku wyjątkowy jubileusz świętowali przez dwa dni. 5 października w Sanktuarium Maryjnym na Zdzieżu  uczestniczyli we mszy św. w intencji wszystkich członków gminnego koła PZEiR, także tych, którzy zmarli. Oprawę muzyczną podczas nabożeństwa zapewnił Zespół Śpiewaczy "Retro", który powstał z inicjatywy boreckich emerytów i rencistów. Seniorzy dali z siebie wszystko. Proboszcz - ks. Tadeusz Lorek był wzruszony i zadowolony.

Druga część obchodów, podniosła i uroczysta, odbyła się w boreckim ośrodku kultury 7 października. Sala widowiskowa była pełna jubilatów oraz zaproszonych przez nich gości

Uroczyste spotkanie jubileuszowe w MGOK w Borku Wlkp.

Jak to zwykle bywa przy celebrowaniu tego typu rocznic, nie mogło zabraknąć historii - w tym przypadku boreckiego koła PZEiR. Przewodnicząca zarządu Helena Mikołajczak opowiadała, w jaki sposób seniorzy wspólnie spędzają czas. Najpopularniejszą, ale też najbardziej lubianą formą są pikniki plenerowe, do których zorganizowania „zawsze znajdzie się okazja”. 

- Dużym powodzeniem cieszą się te spotkania rekreacyjne. Frekwencja zawsze sięga 100 osób, więc myślę, że członkowie są zadowoleni z tego, co robimy. Jest dużo śmiechu i dobrej zabawy. Organizujemy różnego rodzaju konkursy, gry sprawnościowe, umysłowe, a także rywalizujemy w strzelaniu z wiatrówki i wymyślamy inne konkurencje. Zawsze jest przy tym dużo śmiechu i zabawy. W 2021 roku spotkaliśmy się nad Zalewem w Jeżewie z okazji świętego Jana, pływaliśmy łódką po wodzie, były wianki - relacjonowała Helena Mikołajczak, przewodnicząca zarządu PZEiR, koło Borek.

Podkreśliła, że pikniki plenerowe za każdym razem mają świetną oprawę muzyczną, o którą dba Jerzy Zaidler z Zespołu Śpiewaczego "Retro". Boreccy emeryci organizują też spotkania noworoczne, Dzień Kobiet, Dzień Seniora, powitanie i pożegnanie lata, uczestniczą w Świętogórskich Spotkaniach Seniorów.

Biesiadowanie w terenie i okolicznościowe uroczystości to nie jedyne formy spędzania wolnego czasu przez emerytów i rencistów. Seniorzy mogą się integrować wymieniać poglądy, doświadczenia podczas wycieczek - jedno- i kilkudniowych. Wtedy mogą cieszyć się ze wspólnie spędzonego czasu, a jednocześnie zwiedzić wiele ciekawych miejsc.

Członkowie boreckiego koła PZEiR mają też swój azyl, gdzie mogą odpocząć na wczasach - to kurort w Świnoujściu.

Uhonorowani i wyróżnieni przez PZEiR w Borku Wlkp.

Podczas uroczystości wręczono odznaki, dyplomy uznania, wyróżnienia oraz życzenia i kwiaty. W uznaniu wybitnych zasług dla gminnego koła PZEiR, Złotą Odznakę Honorową otrzymał Miejsko-Gminy Ośrodek Kultury w Borku, podobnie uhonorowano dwie inne instytucje: Spółdzielnię Administracyjno-Usługową w Karolewie oraz jednostkę OSP w Karolewie.

- W ten sposób chcieliśmy odwdzięczyć się za okazywaną nam pomoc, szczególne podziękowania należą się zespołowi boreckiego ośrodka kultury, który sprzyja naszej działalności i zawsze jest gotowy spieszyć z pomocą w organizacji każdej imprezy. Wszyscy się angażują, strażacy ochotnicy biorą na siebie stronę organizacyjną, usługową. Robią to bezinteresownie - podkreśliła Helena Mikołajczak, przewodnicząca boreckiego koła emerytów.

W imieniu pracowników MGOK w Borku, odznakę odebrała dyrektor Justyna Chojnacka. 

- Dziękuję za odznakę, docenienie, miłe słowa i wyróżnienie! Zarówno ja, jak i MGOK Team, jesteśmy zaszczyceni i dumni - powiedziała.

Wyróżnienia odebrali także członkowie gminnego koła PZEiR, koło Borek, którzy swoją działalnością szczególnie się zasłużyli dla organizacji. Pomyślano również o długoletnich członkach Koła, którzy chętnie się angażują we wszelkie przedsięwzięcia. 

Złota Odznaka Honorowa z aktem nadania dla MGOK Borek Wlkp.

  • Złote male z legitymacją otrzymali: OSP Karolew, SA-U Karolew i członkowie Kola Zenona Szymaniak,Otworowska Halina, Mołczyńska Grażyna,Gotszlik Janina,Dąbrowski Bogdan,Zeidler Krystyna Schreiber Irena,Płachta Jadwiga;
  • Dyplomy otrzymali:Teodorczk Halina, Serek Teresa, KobierskaKazimiera, Nowakowska Maria, Adamczk Kazimiera;
  • Listy gratulacyjne od zarzarządu koła Borek otrzymały pary małżeńskie z okazji 50-lecie pożycia małżeńskiego:
  • Gabriela i Andrzej Banaszakowie, Urszula i Hieronim Michalakowie
    oraz członkowie, którzy w tym roku ukończyli 80 lat:
  • Kazimiera Adamczak, Helena Niedziela, Mieczysław Kowalski, Janina Florczyk, Kazimiera Szymczak, Zdzisła Schreiber i Mirosława Winnowicz. 

Wiersz oddaje ideę działalności boreckiego PZEiR

Z okazji jubileuszu boreckich seniorów powstał wiersz, który odzwierciedla sens spotkań PZEiR. Podczas urodzinowych uroczystości odczytała go przewodnicząca Helena Mikołajczak:

Upływa szybko młodość, jesieni nadszedł czas. A związek emerytów chętnie przygarnął nas. Członkowie naszego związku to seniorzy z boreckiej ziemi, dla których wspólne spotkania to rozmowa, śpiew, a czasem tańcowanie. Początek lata, święto ziemniaka, wczasy nad morzem, wspólna wigilia - to zawsze okazja do spotkania i wspólnego biesiadowania.

Świętującym emerytom z Borku  podczas uroczystości czas urozmaicił koncert Kapeli Podwórkowej EKA. To zespół z Gostynia, który istnieje kilkanaście lat. W ekipie są również mieszkańcy boreckiej gminy. Jak muzycy sami przyznali - w Borku na scenie zagrali po raz pierwszy.

Później przyszedł czas na życzenia i wystąpienia gości.

Aby dalsza działalność nadal była źródłem satysfakcji i radości oraz integracji lokalnego środowiska. By dopisywało zdrowie i nie brakowało pomysłów na wdrażanie do aktywności seniorów. By kolejne pokolenia czerpać mogły z państwa wiedzy doświadczeń i radości jesieni życia  - życzyła członkom PZEiR Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK w Borku.

Jubileuszowe spotkanie emeryci zakonczyli na parkiecie, przy kapeli, która przygrywała do tańca. Kto miał siły, ruszył w tany. 

To jest też forma gimnastyki i rodzaj terapii - zachęcała szefowa boreckiego koła emerytów.

Czy zmieni się zarząd w PZEiR koło Borek?

Jubileusz 40-lecia działalności to nie jedyna rocznica w organizacji zrzeszającej około 130 seniorów z gminy Borek. W 2022 roku upływa też pięcioletnia kadencja obecnego zarządu koła. Wszystko wskazuje na to, że zmieni się zarząd boreckiego koła. Szefową od lat jest Helena Mikołajczak. Ostatnich 15 poświęciła dla działalności w PZEiR w Borku. Miała czas, dopisywało jej zdrowie - zamykała dom i angażowała się w emeryckie życie.

Mam nadzieję, że przynajmniej przez następne 40 lat będzie działało boreckie koło PZEiR, a wszystkim, którzy otrzymali odznaczenia, wszystkim osobom wyróżnionym gratuluję - powiedziała podczas uroczystości.

Wielu członków koła, a także gości jest pod wrażeniem zaangażowania i aktywności obecnej szefowej gminnego koła PZEiR.

W listopadzie wybory do zarządu, a obecna szefowa mówi, że zdrowie już nie pozwala jej realizować tych obowiązków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy