Reklama

To już 95 ro(c)k. Mocny koncert Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Nie zmieścili się w ustalonej przed laty ramie czasowej - dwie godziny i ani minuty dłużej. Publiczność domagała się bisów, więc grali o wiele dłużej. - Koncert udany, tak nam się wydaje. Było to widać i słychać, analizując reakcję publiczności. Repertuar zaskoczył niektórych - powiedział Sławomir Czesiak, prezes Stowarzyszenia Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń. Było ciężko, rockowo, metalowo. Mażoretki tańczyły, jak czarne pantery... Oj, działo się!

95 ro(c)k, czyli Koncert Noworoczny w Gostyniu

Sam początek był niespodzanką - trybuny hali sportowej przy ZSO w Gostyniu pełne, miejsca na widowi zajęte. Tylko krzesła instrumentalistów puste. Główni bohaterowie wieczoru zapomnieli, że mają występ? Nic bardziej mylnego. To było mocne uderzenie...  Po chwili można było usłyszeć gitarową solówkę, następnie do gry włączały się po kolei instrumenty dęte, perkusja, by publiczność mogła ostatecznie usłyszeć całą gostyńską orkiestrę w utworze Seven Nation Army amerykańskiego zespołu rockowego The White Stripes.

- Od dawna zapowiadaliśmy, że będzie ciężko, rockowo, głośno - powiedział Sławomir Czesiak. 

Gostyńska orkiestra słowa dotrzymała i wyjątkowym Koncertem Noworocznym w rockowym klimacie rozpoczęła świętowanie, nie tylko rozpoczęcia kolejnego roku, ale także ważnego jubileuszu. Zanosi się na to, że nie będzie to jedyne muzyczne wydarzenie w wykonaniu naszych instrumentalistów w tym roku. A okazję ku temu mają szczególną - weszli w jubileuszowy rok, w którym obchodzą 95. urodziny.

Orkiestranci uznali, że świętowanie jak najbardziej trzeba zacząć "mocnym rockowym uderzeniem"... 

Rockowy koncert... Orkiestry Dętej w Gostyniu

Zasiadającym na trybunach słuchaczom zaserwowano między innymi: Led Zeppelin - Stairway to Heaven, Deep Purple - Smoke On The Water, Scorpions - Rock You Like A Hurricane, Iron Maiden - Trooper, Queen - Don't Stop Me Now, Guns N' Roses - Welcome To The Jungle. Były też utwory z  repertuaru The Doors i The Beatles. Nie zabrakło polskich akcentów, w tym wykonania utworu polskiej wokalistki Zdzisławy Sośnickiej „Aleja Gwiazd”. Do repertuaru swoje pokazy dostosowały również mażoretki Big-Bang, działające przy gostyńskiej orkiestrze dętej. Zaprezenowały taneczne umiejętności z niespodziankami w rockowym stylu. Nie był to jednak koncert tylko dla miłośników ciężkich brzmień  - każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

- Zawsze staramy się zmieścić w dwóch godzinach. W tym roku nam się nie udało, ale dokładanie kolejnych bisów zawsze sprawia przyjemność, tym bardziej, że jak najdłużej chcieliśmy być tutaj z publicznością - przyznał prezes gostyńskiej orkiestry dętej.

Repertuar muzycznego widowiska w rockowym klimacie spodobał się publiczności, niejednego zaskoczył... Sławomir Czesiak przyznał, że był bardzo wymagający. W najbliższej okolicy nie zdarzyło się jeszcze chyba nigdy, by w całości koncert instrumentów dętych poświęcony był rockowej muzyce. 

- Spotykałem się z ludźmi, których zapraszaliśmy na koncert i w kuluarowych rozmowach padały pytania dotyczące tematu tegorocznego koncertu. Koncert na rockowo? Co takiego zagracie? A ja słysząc na próbach, jak to wszystko gra, wiedziałem, że to będzie petarda - nadmienił prezes gostyńskiej orkiestry.

Pracę nad repertuarem do tegorocznego koncertu noworocznego zaczęli jeszcze we wrześniu 2022 r. Pomysł z rockową muzyką wyszedł „oddolnie” - to instrumentaliści rzucili pomysł, a dyrygent i zarządzający stowarzyszeniem inspirację podchwycili. Jako prowadzącego zaprosili rockmena Mariusza Ossowskiego, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli.

A we wrześniu... wielki jubileusz Orkiestry Dętej w Gostyniu  

Na repertuarze, który gostyńska orkiestra prezentuje szerokiej publiczności podczas koncertu noworocznego, muzycy bazują przez cały kolejny sezon otwartych plenerowych występów - od maja do września danego roku.

- Później zaczynamy pracę nad utworami wybranymi do kolejnego koncertu. Im bliżej tego dużego występu na początku roku, tym zagęszczenie prób jest większe. W ciągu ostatnich 2 lat udawało nam się wyjechać na warsztaty na tydzień przed koncertem. Wszystko dziś jest świeże, ludzie są w formie, wypoczęci, zgrani. Na szczęście grypę mamy już za sobą, wystąpiliśmy w pełnym składzie - powiedział Sławomir Czesiak.

Gostyńscy muzycy rozpoczynają teraz ciężką pracę nad głównymi obchodami 95. urodzin.

- Będziemy dogadywać szczegóły z władzami miasta i powiatu. Termin wrześniowy na duże muzyczne widowisko urodzinowe, dzięki któremu w Gostyniu znowu zrobi się głośno, jest najbardziej prawdopodobny - dodał prezes gostyńskiej orkiestry dętej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy