Konkcert kolęd w Pępowie. Do kiedy powinno się, a do kiedy można śpiewać kolędy?
Trochę inaczej sprawa wygląda z liturgią kościoła katolickiego, która również uznaje, że kolędy można śpiewać od pasterki, czyli uroczystej mszy świętej odbywającej się w nocy z 24 na 25 grudnia i rozpoczynającej obchody świąt Bożego Narodzenia. Jednak zgodnie z kalendarzem liturgicznym utwory te śpiewane są tylko do święta Chrztu Pańskiego, które jest tzw. świętem ruchomym i przypada w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli (w tym roku była to niedziela, 7 stycznia 2024 roku).Natomiast polska tradycja dopuszcza śpiewanie kolęd aż do 2 lutego.
- To także ostatni moment na rozebranie choinki i schowanie wszystkich ozdób świątecznych do szafy - przypomina Leszek Żelazny, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej w Pępowie, w którym odbył się ostatni tegoroczny koncert kolęd w gostyńskim.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby
Koncert kolęd w Pępowie. Razem zagrali już dla Wojtka
Był to drugi wspólny występ Big Band Pępowo oraz Scholi Nutki świętego Michała Archanioła w Pogorzeli. Po raz pierwszy pępowskich i pogorzelskich muzyków można było usłyszeć razem podczas koncertu w ramach festynu charytatywnego dla chorującego na nowotwór Wojciecha Sierszulskiego z Pogorzeli - więcej CZYTAJ PONIŻEJ.
- Włodek Regulski wyszedł z propozycją wspólnego występu i wszystko super wyszło na festynie dla Wojtka. Jednak chcieliśmy, żeby to nie był tylko ten jeden raz, gdy big band i schola zaprezentują przygotowany specjalnie na tę okazję program, ale będą mogły się nim podzielić z szerszą publiką. Stwierdziliśmy, że koncert kolęd będzie takim idealnym zwieńczeniem - tłumaczy Leszek Żelazny.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby OBEJRZEĆ FOTOREPORTAŻ
Koncert kolęd w Pępowie. Ludzie przyszli nawet w piątek
Podczas 75-minutowego koncertu przybyli do sali widowiskowej GOKSiAL usłyszeli kolędy i pastorałki, także te w stylu góralskim, wykonane przez pogorzelską scholę, jak również piosenki świąteczne.
- Repertuar zawierający różny przekrój kulturowy, jak i formy muzyczne, został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność. A i frekwencja dopisała, a nie zapominajmy, że ostatni koncert kolęd w 2024 roku odbył się w piątek - dodaje dyrektor L. Żelazny.
Czym różnią się kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne?
- kolędy - radosne pieśni o tematyce bożonarodzeniowej i religijnym charakterze, są śpiewane w czasie nabożeństw religijnych
- pastorałki - ich tematyka również dotyczy Bożego Narodzenia, ale mają mniej religijny charakter, często zabawny i nawiązujący do ludowych tradycji, nie są dopuszczone do śpiewania w kościele
- świąteczne piosenki - nawiązują do świąt i zimy, jednak nie mają charakteru religijnego: do tego "gatunku" należy przykładowo najsłynniejszy chyba utwór o tematyce bożonarodzeniowej "Last Christmas" zespołu Wham!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.