Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu corocznie podejmuje działania, przywołujące wspomnienia Powstania Wielkopolskiego. Przedstawiciele placówki składają wiązanki kwiatów w miejscach upamiętniających powstańców, nauczyciele historii i wychowawcy prowadzą zajęcia poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu, przygotowują okolicznościowe gazetki, organizują gry miejskie. Akademia z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu Wielkopolan jest podsumowaniem obchodów.
- Powstanie Wielkopolskie, mimo że zwycięskie, nie zawsze miało taką rangę wśród Polaków i mediów, jak inne powstania. Zmieni to, mamy taką nadzieję, ustanowiony przez Sejm RP, Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – powiedział Maciej Marcinkowski, dyrektor ZSZ w Gostyniu.
Nadmienił, że na święto wyznaczono datę 27 grudnia – dzień rozpoczęcia narodowego zrywu.
- Jako szkoła nosząca imię Powstańców Wielkopolskich mamy obowiązek podtrzymywać pamięć i przekazywać tradycje o powstańcach młodemu pokoleniu – powiedział dyrektor Marcinkowski.
ZSZ w Gostyniu świętuje 5 stycznia. Dlaczego?
Podczas przemówienia dyrektor zwrócił uwagę na jeden szczegół związany z tradycjami obchodzenia rocznicy powstania i wyjaśnił, dlaczego w gostyńskim ZSZ obchody rocznicy patriotycznego zrywu Wielkopolan odbywają się 5 stycznia.Po pierwsze dlatego, że 6 stycznia 1919 r. z Gostynia wyruszyli na front pierwsi powstańcy. Drugim argumentem jest fakt, że w okresie międzywojennym w Gostyniu i okolicach 6 stycznia tę rocznicę obchodzili jeszcze uczestnicy powstania.
- Po trzecie ZSZ w Gostyniu przyjął imię Powstańców Wielkopolskich właśnie 6 stycznia 1995 roku. Dziś jest co prawda 5 stycznia, ale ze względu na święto Trzech Króli, które zostało przywrócone jako dzień wolny w 2011 roku, postanowiliśmy obchodzić uroczystość upamiętniającą powstanie właśnie tego dnia - puentował dyrektor ZSZ w Gostyniu.
Rys historyczny powstania przybliżył Karol Zawieja, nauczyciel historii. Przypomniał, że 27 grudnia o godz. 16.00 na ul. Wilhelmowskiej w Poznaniu padły pierwsze strzały. Dzięki temu zrywowi Wielkopolska została włączona w granice niepodległego państwa polskiego.
– Chociaż powstanie należy traktować jako świąteczny prezent dla Polaków zamieszkujących Wielkopolskę, to jego wybuch poprzedziło kilka znaczących wydarzeń – mówił, przypominając o Centralnym Komitecie Obywatelskim w Poznaniu, utworzeniu oddziału wojskowego, powołaniu Rady Robotniczej, straży obywatelskiej.
Pierwsza odezwa Komitetu Obywatelskiego brzmiała:
Polacy! W mieście naszym zaszły nagłe, poważne, nieobliczalne w następstwach wypadki. Wiadomo, że utworzyła się Rada Żołnierzy, która ujmuje wojskową władzę w swe ręce, z którą nasz Komitet Obywatelski natychmiast wszedł we współpracę. Nie bierzecie udziału w możliwych zamieszkach ulicznych. Po drugie – zachowajcie zimną krew, rozwagę i spokój, nie słuchajcie prowokatorów, unikajcie niepotrzebnego przebywania na ulicach. Czuwajcie zwłaszcza nad małymi dziećmi i młodzieżą. Zwracajcie się do nas z zaufaniem we wszystkich sprawach nagłych i wątpliwych.
Akademię urozmaicił występ poetycko-muzyczny w wykonaniu szkolnej młodzieży.
Wręczono nagrody zwycięzcom 24. Powiatowego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919
Uroczysta akademia, która odbyła się w auli gostyńskiej "zawodówki" była okazją do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród dla zwycięzców 24. edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919, który odbył się 14 grudnia. Celem konkursu jest szerzenie wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych wiedzy o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii regionalnej dotyczącej walk narodowowyzwoleńczych Wielkopolan.Konkurs wpisuje się w obchody rocznicowe odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a ZSZ w Gostyniu jest jedyną placówką w regionie, która organizuje te zmagania. Konkurs podzielony został na dwie kategorie - dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. 15 uczniów reprezentujących 5 szkół podstawowych powiatu gostyńskiego zmagało się z testem składającym się z 25 pytań, za które można było uzyskać maksymalnie 35 punktów. Zadania konkursowe oceniała komisja w składzie: mgr inż. Jacek Kasperski, mgr Danuta Niedźwiedziska, mgr Elżbieta Skorupska, mgr Aleksandra Żytkowiak, mgr Anita Woźniak i mgr Robert Zbieralski. Nagrody laureatom wręczali wicestarosta powiatu gostyńskiego, Janusz Sikora oraz dyrektor szkoły, Maciej Marcinkowski.
Wyniki w kategorii szkół podstawowych:
- I Dominik Wiśniewski - SP nr 1 w Gostyniu - 35 pkt.
- II Kacper Hacaś - SP nr 2 w Gostyniu - 18 pkt.
- III Piotr Berger - SP nr 3 Gostyń - 17 pkt.
Wyniki w kategorii szkół ponadpodstawowych:
- I Natalia Demska - ZSZ w Gostyniu - 33 pkt.
- II Kamil Demski - ZSZ w Gostyniu - 26 pkt.
- III Jerzy Leciej - ZSZ w Gostyniu - 25 pkt.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.