Dofinansowania na Tabor Wielkopolski popłynęły z kilku źródeł
W 2025 roku XII edycja Taboru Wielkopolskiego na Biskupiźnie "Od wińca po zapusty" dofinansowana została ze środków finansowych:
- Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodoweo
- Samorządu Województwa Wielkopolskiego
- Powiatu Gostyńskiego
- Gminy Krobia
- Gminy Piaski
- Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
- Po raz pierwszy organizację Taboru finansowo wsparły: gmina Piaski z racji tego, że jeden dzień spędzimy w Rębowie oraz jako instytucja Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi - tlumaczy Krzysztof Polowczyk, współorganizator Taboru Wielkopolskiego w Starej Krobi oraz kierownik Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic.
W 2024 roku wszystko "kręciło się" wokół podkoziołka. Jak będzie w tym?
Od zeszłego roku projekt Taboru Wielkopolskiego nosi nazwę "Od wińca po zapusty" i poświęcony jest poszczególnym wydarzeniom w tradycyjnym kalendarzu obrzędowym Biskupizny. W 2024 roku wszystko "kręciło się" wokół podkoziołka.
- W tym wokół katarzynek, ale w luźnej formie. Bo wiadomo, że Tabor nie trzyma się żadnych sztywnych ram i czasami prowadzącemu wpadnie akurat do głowy jakaś inna koncepacja. A u nas nic na siłę - tłumaczą organizatorzy.
Obok już sprawdzonych warsztatów i zajęć z budowy dud, haftu, zielarstwa czy gry na instrumentach wybitnie kojarzących się z kulturową ludową nie tylko Biskupizny, uczestnicy będą mogli skorzystac z kompletnie nowej oferty: na przykład warsztatów śpiewu i rozśpiewania męskiego, które są całkowitym novum oraz nowej formuły rozspiewania damskiego.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Na Biskupiznę przyjadą Węgrzy, Białorusini oraz zaprzyjaźnione kapele z innych regionów
Rekordowy budżet Taboru Wielkopolskiego 2025 pozwolił na zaproszenie artystów m.in. spoza granic Polski.
- Dudziarzy i tancerzy z Węgier, którzy będą uczyć swoich tańców, prezentować instrumenty i zagrają na potańcówce. Do tego kapela białoruska i warsztaty tańców białoruskich. Poza tym, oprócz naszej kultury biskupiańskiej poznamy także folklor z innych części Wielkopolski: tańce z Regionu Kozła, czyli Zbąszyń i okolice, przyjadą kapela z Bukówca Górnego oraz kapela mistrza Romualda Jędraszaka spod Poznania - wymienia Krzysztof Polowczyk.
W tym roku do tańca zagrają:
- Biskupianie
- Gracze z Łęgu
- Orkiestra Taborowa
- Kapela Romualda Jędraszaka
- Kapela Adama Kaisera i Martyny Żurek
- Tóth Zsombor z dudziarzami i tancerzami z Węgier
- Kapela Spontaniczna Mikołaja i Anny z dźwiękami białoruskimi
Tabor Wielkopolski pojedzie tam, gdzie jeszcze nigdy nie był
Jak mówią organizatorzy XII edycji Taboru Wielkopolskiego w kwestii mistrzów prowadzących różnorakie warszaty i zajęcia "serce Taboru pozostaje niewzruszone", czyli usłszymy ponownie: Annę Chudą, Franciszka Jesiaka czy Kazimierza Nowaka.Natomiast Tabor zawita w tym roku do dwóch nowych miejscowości.
- Wspomnianego Rębowa i Krajewic. Mieszkańcy są zainteresowani, ale sami nie wiedzą, co to będzie. A ja myślę, że będzie fajnie - podsumowuje z uśmiechem K. Polowczyk.
Zwyczajowo Tabor Wielkopolski na Biskupiznie zakończą prezentacja całotygodniowych dokonań taborowiczów, suto zastawiana kolacja i nocna potańcówka w Starej Krobi.
Dużemu Taborowi będzie towarzyszył od poniedziałku do piątku (7 - 11 lipca) bardzo popularny Mały Tabor dla dzieci w formule pólkolonii.
Organizatorem XII Taboru Wielkopolskiego na Biskupiźnie „Od wińca po zapusty” jest Biskupiańskie Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic.
Współorganizatorzy:
- Gmina Krobia
- Gmina Piaski
- Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
- Szkoła Podstawowa im. Ziemi Biskupiańskiej w Starej Krobi
- Fundacja Ziemi Krobskiej im. prof. Rajmunda Teofila Hałasa w Krobi
- Sołectwo Stara Krobia
- Sołectwo Rębowo
- Sołectwo Krajewice
- Gostynska.pl
- Życie Gostynia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.