reklama

„Sztuka na wesoło” w Pogorzeli. Dzieci mogły zrobić "pasztet" z obrazów znanych malarzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. MGOK Pogorzela

„Sztuka na wesoło” w Pogorzeli.  Dzieci mogły zrobić "pasztet" z obrazów znanych malarzy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
31
zdjęć

MGOK Pogorzela Obrady komisji oceniającej 25 prac w konkursie plastycznym | foto arch. MGOK Pogorzela

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura- Niełatwo jest zabrać pędzel i coś namalować, jak znany artysta. Stąd pełen podziw dla młodych artystów - mówi Kinga Mądra, pracownik MGOK w Pogorzeli, podsumowując konkurs plastyczny zorganizowany pod hasłem „Sztuka na wesoło czyli pastisz" (z fr. pasztet). Do majowego weekendu w budynku ośrodka kultury można oglądać kreatywne prace. 
reklama

Uczestnicy konkursu plastycznego „Sztuka na wesoło czyli pastisz" mogli inspirować się dziełami sztuki znanych artystów, wykonanymi od średniowiecza po współczesność. To miał być ulubiony obraz znanego malarza, który ich zainspirował do tego stopnia, że zechcieli na chwilę „zamienić się miejscami”. Wykonując własne prace plastyczne mogli zmienić niektóre elementy w obrazie artysty, używając wyobraźni lub dodać coś od siebie. Nawiązując do nazwy konkursu - należało przedstawić „pastisz” (z j. francuskiego czy włoskiego „pasztet”), czyli dzieło wykonane na bazie swojego pomysłu i kreatywności, jednak świadomie naśladujące styl innego twórcy.

Konkurs został zorganizowany przy współpracy z Darią Marciniak - instruktorką zajęć artystycznych, odbywających się w pogorzelskim ośrodku kultury i nawiązał do przypadającego 15 kwietnia Światowego Dnia Sztuki. 

reklama

- Dla nas był to dzień, w którym przedstawiliśmy wyniki - wyjaśnia Kinga Mądra. 
 

Na konkurs wpłynęło 25 prac. Okazało się, że przerabianie znanych dzieł przypadło uczestnikom do gustu.W ich wyobraźni inaczej mógłby wyglądć obraz „Słoneczniki” Vincenta van Gogha czy "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Komisja konkursowa oceniała dzieła młodych artystow w trzech kategoriach wiekowych: 3-7 lat, 8-11 lat i 12-18 lat. Zebrała się 10 kwietnia i na podstawie określonych wcześniej kryteriów wyłoniła zwycięzców. 

- Pod uwagę brane były estetyka pracy, interpretacja tematu, kreatywność oraz pomysłowość autora oraz samodzielność wykonania - tłumaczy Kinga Mądra, która również zasiadała w komisji oceniającej. - Przyznam że prace w każdej kategorii były wykonane starannie, a kreatywność dzieci przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Niełatwo jest zabrać pędzel i coś namalować, stąd pełen podziw dla młodych artystów. Sztuka rządzi się swoimi prawami a ci młodzi artyści mieli okazję to przedstawić. Myślę że wyszło im to rewelacyjnie - uzupełnia.

reklama

Zachwyceni pracami plastycznymi są wszyscy członkowie komisji oceniającej:

  • Mariusz Ossowski (dyrektor MGOK w Pogorzeli)
  • Kinga Mądra (pracownik MGOK w Pogorzeli, instruktor tańca)
  • Renata Sierszulska (emerytowana kierownik MGOPS w Pogorzeli)
 

Jury autorom dzieł gratuluje szczególnie wyobraźni twórczej, dzięki której powstały oryginalne, jedyne w swoim rodzaju dzieła. Wystawę prac plastycznych dzieci można oglądać w holu ośrodka kultury w Pogorzeli do majowego weekendu włącznie.

Laureatami konkursu „Sztuka na wesoło czyli pastisz" zostali:

 Kategoria I (3-7 lat)

miejsce I Julia Robaszyńska
miejsce II Amelia Sibera
miejsce III Antonina Kaniewska

reklama

 Kategoria II (8-11 lat)

miejsce I Milena Mazur 
miejsce II Olga Stelmach
miejsce III Aleksandra Dopierała

 Kategoria III (12-18 lat)

miejsce I Michalina Fahner
miejsce II Zofia Kośniewska
miejsce III Sara Szymańska

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama