Reklama

Sumiennie ćwiczą, nocują w szkole. Chórzyści ze szkoły muzycznej w Gostyniu robią wszystko, by spełnić marzenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. SM w Gostyniu

Sumiennie ćwiczą, nocują w szkole. Chórzyści ze szkoły muzycznej w Gostyniu robią wszystko, by spełnić marzenie - Zdjęcie główne

Chór SOL-MI-DO | foto arch. SM w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W ubiegłym roku przywieźli brązowy medal z ogólnopolskiego konkursu chórów dziecięcych. W tym roku pomyślnie przeszli eliminacje i bardzo chcieliby pojechać do Połczyna Zdroju. Dzieci z chóru Państwowej Szkoły Muzycznej w Gostyniu zbierają kasę na wyjazd. Każdy może im pomóc!

Reklama

Grupa 25 dzieci tworzy chór szkolny SOL-MI-DO, działający przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Józefa Zeidlera w Gostyniu. Młodzi śpiewacy dostali się na III Ogólnopolski Konkurs Chórów Dziecięcych Filii Melodiis 2023 w Połczynie Zdroju. To było miłe zaskoczenie. Marzą o tym wyjeździe, ale nie mają funduszy. 

- Bardzo chcielibyśmy wziąć udział w konkursie. Pomóżcie zrealizować nasze marzenie o wspólnym wyjeździe. Liczymy na wasze wsparcie - czytamy na platformie pomagam.pl, gdzie założyli konto. 

MOŻECIE POMÓC! TUTAJ KLIK

Chór działa w ramach zajęć obowiązkowych dla uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Gostyniu, od początku istnienia placówki. Agnieszka Turkiewicz pracuje z nim od 3 lat jako dyrygentka. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. W chórze obecnie śpiewa 25 dzieci.

- Robią to z pasją. Udało mi się w nich wszczepić tę szczególną miłość do śpiewania, zarazić muzyką i śpiewem - cieszy się dyrygentka.

Dużą niespodzianką, ale też przyjemnym podsumowaniem dotychczasowych ćwiczeń i zajęć był ubiegłoroczny udział w konkursie chórów dziecięcych, tym bardziej, że w czasie pandemii trudno było prowadzić zajęcia z dziećmi zdalnie.

- To praktycznie mijało się  z celem. Na szczęście w 2022 roku byliśmy „wolni”, ograniczenia covidowe zniesiono, więc mogliśmy prowadzić próby w szkole i nawet udało nam się wziąć udział w konkursie w Połczynie Zdroju. Eliminacje odbywały się hybrydowo - najpierw wysyłaliśmy zgłoszenie, później - na miejscu odbył się koncert laureatów. Udało nam się zdobyć brązowy medal. Chórzyści byli szczęśliwi, ja byłam z nich dumna, wszyscy byli zadowoleni - wspomina Agnieszka Turkiewicz. 

Zachęceni ubiegłorocznym osiągnieciem, postanowili ponownie pokazać, co potrafią i wzięli udział w przesłuchaniach do III etapu Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Dziecięcych Filii Melodiis. Przesłali organizatorom krótki film z jednym utworem, partytury, zdjęcia. Na podstawie tego dokonywano kwalifikacji chórów. Ogromną satysfakcję poczuli, kiedy okazało się, że pomyślnie przeszli I etap i zostali zaproszeni do przesłuchań stacjonarnych, które odbędą się 22 kwietnia 2023r., a więc w przyszłym tygodniu. Po przekalkulowaniu kosztów wyjazdu z dyrekcją szkoły, postanowili pojechać. Zbiórka na www.pomagam.pl trwa od ubiegłego tygodnia, jej cel to 5 tys. zł na pokrycie kosztów podróży. Brakuje niewiele, na koncie zbiórki w niedzielę, 16 kwietnia 2023r. znajdowało się bowiem 4 380 zł (godz. 13.30). 

- Nocleg zapewniają organizatorzy. Będzie to świetne doświadczenie, gdyż idziemy na żywioł. Będziemy spali w klasach w szkole. Ale sądzę, że to będzie niesamowita przygoda dla dzieci. Jako doświadczona chórzystka, z długoletnim stażem bardzo miło wspominam wspólne wyjazdy z uczelnianym chórem. Myślę, że nasze dzieci również na długo to zapamiętają i z sentymentem w późniejszych latach będą wracać do wspomnień z tych wyjazdów. Bardzo staram się, by to nam się udało. Jest to doskonała okazja do integracji, budowania relacji u dzieci, zawierania przyjaźni, poznania innych ludzi - wyjaśnia dyrygentka Agnieszka Turkiewicz.

Prowadząca chór dziecięcy wpadła na pomysł, by podczas trwającego weekendu zorganizować warsztaty. W sobotę i niedzielę dzieci pracowały i nocowały w gostyńskiej szkole muzycznej, przygotowując się do konkursu. 

- Wierzymy, że pojedziemy do Połczyna Zdroju, więc czeka nas sporo pracy nad repertuarem. Nie chodzi tylko o rozczytanie, ale o dopracowanie szczegółów, na które później konkursowe jury zwraca uwagę. To nie lada wyzwanie zarówno dla dyrygenta, jak i dla chórzystów, którzy muszą się bardzo w to zaangażować - mówi Agnieszka Turkiewicz.

W konkursie biorą udział chóry z całej Polski, w tym roku jest ich 12. Poziom jest wysoki. Chórzyści z Gostynia zdają sobie sprawę, że kiedy będą mieli „swoje pięć minut” na scenie, muszą pokazać klasę, żeby zdobyć miejsce na podium.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy