reklama

Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak w bibliotece w Gostyniu poświęcone powieści "Saga niewoli"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPo mniej więcej godzinnej rozmowie na temat najnowszej powieści Aldony Wleklak, zatytułowanej "Saga niewoli", Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki w Gostyniu cierpliwie musiał tłumaczyć uczestnikom spotkania, że książki w bibliotece na razie nie ma. Przy okazji solennie zapewniał, iż powieść będzie można wkrótce w Gostyniu wypożyczyć.
reklama

Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak w bibliotece w Gostyniu

Aldona Wleklak w Gostyniu gościła pierwszy raz. Pretekstem do zorganizowania spotkania była promocja drugiego tomu jej powieści, zatytuowanej "Saga niewoli". Pretekst tym ważniejszy, że jedna z bohaterek książki, pochodzi spod Gostynia. Szczegółów zdradzać oczywiście nie będziemy, dość napisać, że losy "gostyńskiej" bohaterki powieści to jeden z głównych wątków drugiego tomu.

Tematem spotkania zorganizowanego w bibliotece w Gostyniu były jednak obie części "Sagi niewoli", a także kulisy powstania powieści.

- Zawsze chciałam napisać książkę - zdradziła Aldona Wleklak. - Kiedy nastała pandemia, z nudów robiłam wiele rzeczy, ale brakowało mi intelektualnego wyzwania. Wtedy moja siostra, która mieszka w Niemczech i stara się o obywatelstwo tego kraju przysłała mi akt ślubu naszych pradziadków. To mnie zainspirowało. Oboje mieszkali w jednej wsi, ale on był polskim chłopem, a ona Niemką pochodzącą z całkiem zamożnego domu. Wtedy taki związek był nie do pomyślenia.

"Saga niewoli" - tę historię napisało samo życie

Historię opisaną w powieści stworzyło więc samo życie. Aldona Wleklak losy pradziadków sportretowała na tle wydarzeń społecznych i politycznych rozgrywających się w ówczesnej Wielkopolsce. Z Biblioteki Narodowej w Warszawie, gdzie mieszka, wypożyczyła chyba wszystko, co traktowało o historii dawnej pruskiej dzielnicy, wertowała gazety z końca XIX i początku XX wieku, konsultowała się z profesorem historii, na dziełach Oskara Kolberga uczyła ludowych zwyczajów tamtych czasów. Wreszcie, przepytywała krewnych.

Wszystko po to, by "Saga niewoli" nie była jedynie historią miłości dwojga ludzi, którzy pokochali się wbrew wszystkim i wszystkiemu, ale opowiadała o Wielkopolsce przełomu stuleci. Pierwszy tom powieści zaczyna się w latach 70-tych XIX wieku, a kończy wraz z wybuchem I wojny światowej. Drugi to wojenne losy głównego bohatera oraz lata powojenne, do roku 1933. Będzie trzeci? 

Aldona Wleklak: "będę walczyć o serial"

- Kiedy kończyłam pracę nad drugim tomem powieści, byłam już zmęczona. Jednak po dwóch miesiącach czułam, że czegoś mi brakuje i zaczęłam pisać trzeci - zdradziła Aldona Wleklak. - Kiedy skończę trzeci i ostatni tom, zacznę walkę o serial, choć to nie jest takie proste - zdradziła. 

Warto przy tym dodać, że Aldona Wleklak o kulisach świata show businessu wie sporo, bo jest właścicielką agencji PR promującej gwiazdy kina, telewizji i szeroko rozumianego rynku rozrywykowego. Współpracuje między innymi z Laurą Breszką, którą można zresztą usłyszeć w audiobooku "Saga niewoli", a także Katarzyną Cichopek, o której głośno ostatnio za sprawą jej rozstania z Marcinem Hakielem.

O tym, jakie wydarzenia kulturalne czekają nas jeszcze w listopadzie, przeczytacie TUTAJ.           

     

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama