reklama

Sportowa Olimpiada Specjalna w Krobi 2023. Mieszkańcy DPS i uczestnicy ŚDS wracają do spartakiad i olimpiad

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaDzięki Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych "NIE SAMI", Środowiskowemu Domowi Samopomocy w Krobi, krobskiemu samorządowi gminnemu i powiatowemu oraz firmie Mondi po raz pierwszy w Krobi odbyła się Sportowa Olimpiada Specjalna (1 września 2023 roku). Udział w niej wzięli mieszkańcy domów pomocy społecznej oraz środowiskowych domów samopomocy, głównie z naszego regionu. Olimpiada kontynuuje tradycję organizowanych przed laty spartakiad dla osób z niepełnosprawnościami. - Teraz wpadliśmy na pomysł, że reaktywujemy je i zrobimy olimpiadę, tylko że w Krobi. Jeśli coś pójdzie nie tak, to prosimy o wybaczenie, bo to jest taka nasza pierwsza sportowa impreza i wyzwanie, którego się podjęliśmy. Mam nadzieję, że przede wszystkim będziemy się dobrze bawić, a rywalizację zostawimy na końcu - mówiła do uczestników Swietłana Figiel, kierownik ŚDS w Krobi.
reklama

Sportowa Olimpiada Specjalna w Krobi. Już planują imprezę na większą skalę

Gostyńskie spartakiady, o których wspomina kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Krobi, organizowane były właśnie przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "NIE SAMI" i miały wymiar ponadpowiatowy.

- Przyjeżdżało na nie wiele osób, które doskonale się bawiły. Stwierdziliśmy, że już dawno nic takiego się nie działo u nas w powiecie. Zaprosiliśmy na Sportową Olimpiadę Specjalną, z małym wyjątkiem, tylko nasze powiatowe jednostki. Natomiast mamy nadzieję, że ta impreza się przyjmie i będziemy mogli zorganizować na większą skalę ponadpowiatową - dopowiada S. Figiel.

Dla uczestników olimpiady specjalnej w Krobi najważniejsze jest bycie razem

W Sportowej Olimpiadzie Specjalnej, oprócz oczywiście gospodarzy z ŚDS w Krobi, udział wzięły:

reklama

  • DPS Chwałkowo
  • DPS Rogowo
  • DPS Zimnowoda
  • ŚDS Gostyń
  • ŚDS Kąkolewo
       
W sumie na krobskim orliku bawiło się około 100 osób.

- Myślę, że najważniejsza w takiej imprezie jest dla uczestników możliwość przebywania razem i integracji. Konkurencje mają głównie wymiar rekreacyjny, choć gdzieś ten pierwiastek rywalizacji zawsze jest. Ale to na zasadzie zabawy - tłumaczy kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy.

Po rywalizacji drużynowej przyszedł czas na mecz 

W trakcie Sportowej Olimpiady Specjalnej każda drużyna DPS lub ŚDS składała się z 6 uczestników, którzy zmierzyli się ze sobą w 6 konkurencjach:

reklama

  • rzut woreczkiem do celu
  • slalom między pachołkami z kijem hokejowym i piłeczką
  • skok w dal
  • okulary, które zniekształcają widoczność i to jest trudne zadanie, bo uczestnicy muszą zawiesić na pachołku krążek
  • strzał do bramki
  • tor przeszkód - slalom z rakietką badmintonową, przejście po linie, tunel.
- Zadania są zróżnicowane: i łatwe, i wymagające. Myślę, że będą dobrze się bawić. Sądzę, że największą trudność sprawi konkurencja z goglami, gdzie uczestnicy będą mieli zaburzone widzenie i problem z umieszczeniem krążka na pachołku - wyjaśniał Krzysztof Andrzejewski, instruktor z Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji imienia Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi..

Sportową Olimpiadę Specjalną uświetnił występ mażoretek BING BANG oraz karateków z klubu TKKF „Tęcza” w Gostyniu. Ponadto mieszkańcy DPS i uczestnicy ŚDS rozegrali mecz integracyjny ze swoimi opiekunami. 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama