Kolejnemu spotkaniu z cyklu Niedziela w Bibliotece, organizowanemu w ramach projektu „Akademia pożytecznej rozrywki 3.0”, towarzyszyło hasło „Ruch to zdrowie!”
Capoeira podczas Niedzieli w Bibliotece, organizowanej pod hasłem „Ruch to zdrowie!”
Grupo Capoeira Brasil – GCB Gostyń pokazała zainteresowanym, jak wygląda ta brazylijska sztuka walki, gdzie muzyka i ruch łączą się w unikalną formę ekspresji, która jest zarówno piękna, jak i potężna.
- Połączona jest z tańcem i akrobatyką, ale też z elementami samoobrony, skupiającymi się głównie na kopnięciach, unikach. To, co widzicie, jest namiastką całości, małym pokazem, jak to wygląda w rzeczywistości - mówili członkowie grupy.
Podkreślali, że to wszechstronna dziedzina, a ćwiczenie brazylijskiej sztuki walki daje mnóstwo pozytywnej energii. Pokazowi towarzyszyła muzyka, która kieruje „roda” i wpływa na dynamikę gry. Językiem, jakim posługują się instruktorzy oraz ćwiczący jest portugalski.
- Śpiewamy w języku portugalskim, nasze techniki również są w tym języku. Główną rolę w grze na instrumentach odkrywa berimbau - jednostrunowy łuk, który ustala tempo i rytm ćwiczeń, kolejnym jest brazylijski bęben atabaque, który dodaje głębi rytmicznej strukturze muzyki. Konieczny jest też pandeiro, czyli pewien rodzaj tamburyna, którego dźwięki wzbogacają towarzyszącą ćwiczeniom muzykę. Osoby dookoła klaszczą i śpiewają - tłumaczyli podczas pokazu.
Po pokazie GCB Gostyń zaprosiła gości: dzieci, młodzież i rodziców, do wspólnego treningu z instruktorami z gostyńskiej i poznańskiej sekcji Grupo Capoeira Brasil.
Niedziela w Bibliotece - fakty, mity i porady na temat aktywności fizycznej
Zaproszony do biblioteki fizjoterapeuta, pracujący w studiu treningowym w Lesznie - Adam Kawczyński przedstawił prelekcję wraz poradami „Zdrowy ruch w praktyce – fakty, mity i porady fizjoterapeuty”.
Uświadamiał słuchających, jak promować zdrowie poprzez ćwiczenia: jak wprowadzać do naszego życia ruch, jakie są wskazania, żeby po prostu się ruszać, a także, jakie korzyści przynosi aktywność fizyczna na co dzień. Fizjoterapeuta przestrzegał, do jakich faktów i informacji, pokazywanych w mediach - także w internecie, należy odnosić się z dystansem, których porad w ogóle nie słuchać i nie wykorzystywać.
- Są takie, które niewiele mają wspólnego z prawdą i często ograniczają nas przed aktywnością lub wzbudzają pewnego rodzaju lęk - powiedział Adam Kawczyński.
Przedstawił także przykładowy plan ćwiczeń dla osoby, która prowadzi siedzący tryb życia, także w pracy zawodowej. Słuchający wyszli z pigułką wiedzy i kilkoma praktycznymi radami, jak wprowadzać ruch do codziennego życia.
Niedziela w Bibliotece - jak spędzić czas nie tylko chwytając za książki
- W bibliotece w trzecią niedzielę miesiąca, pokazaliśmy odwiedzającym, jak można przyjemnie i pożytecznie spędzić wolny czas, nie tylko chwytając za książki. Prezentujemy, jak można przyjemnie go spędzić z ruchem. Mówimy o wszystkich rzeczach, które są pożyteczne dla naszego zdrowia. Uświadamiamy i namawiamy, że po tym, kiedy już z przyjemnością poczytamy, w wolnym czasie warto też się poruszać - powiedziała Paulina Skrzypczak, kierownik działu projektów specjalnych w gostyńskiej bibliotece.
Podczas spotkania Niedziela w Bibliotece ofertę mediateki, która jest czynna dla chętnych każdego dnia, kiedy tylko biblioteka publiczna jest otwarta, również dostosowano do hasła spotkania „Ruch to zdrowie!”. Poza tym w małej kinowej salce przygotowano zajęcia taneczne just dance, z których chętnie korzystały głównie dzieci.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.