reklama

Przegląd Spektakli Profilaktycznych Gostyń 2024. "Marzenia Pozytywki" z gostyńskiej "jedynki" wygrały!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. SP nr 1 w Gostyniu

Przegląd Spektakli Profilaktycznych Gostyń 2024. "Marzenia Pozytywki" z gostyńskiej "jedynki" wygrały! - Zdjęcie główne

rzegląd Spektakli Profilaktycznych Gostyń 2024. Uczniowie z SP nr 1 w Gostyniu byli najlepsi | foto arch. SP nr 1 w Gostyniu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW Gostyniu odbył się Gminny Przegląd Spektakli Profilaktycznych. Na scenie GOK Hutnik w czwartkowy poranek królowali uczniowie szkół podstawowych z gminy, którzy w przedstawieniach do rówieśników nieśli przesłanie „Nie otwieraj drzwi uzależnieniom!”. Najlepszy okazał się spektakl Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu.
reklama

Wydarzenie, które odbyło się 14 listopada 2024 r. skierowane było do uczniów szkół podstawowych gminy Gostyń. Celem konkursu nazywanego Gminnym Przeglądem Spektakli Profilaktycznych jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych. Chodzi o przekazanie dzieciom i młodzieży, że postępowanie, które ma przynieść korzyść innej osobie lub grupie osób, działanie skierowane na pomaganie innym, dzielenie się z innymi oraz ochrona, może stanowić alternatywę wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy. W ramach realizacji zadania w 2024 r. wystawionych zostało 7 przedstawień teatralnych, które udowodnili, że młodzi aktorzy - amatorzy nie boją się wyjść na sceniczne deski, a kolorowe światła tylko pomogły uwydatnić poważne problemy społeczne, na które narażona jest młodzież.

reklama

Spektakle poruszały tematykę samotności, hejtu i przemocy w Internecie, małej dbałości ze strony rodziców o sprawy dzieci, uzależnień od narkotyków, alkoholu, dopalaczy, gier komputerowych - powiedziała inicjatorka wydarzenia Magdalena Rajewska, będąca  pełnomocnikiem ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii. 

Szkołę Podstawową w Daleszynie reprezentowali uczniowie klasy trzeciej. Kolorowa sceneria i stroje małych aktorów nie przyćmiły bardzo ważnych zagadnień, które przedstawili w specjalnie zaaranżowanym wierszu „Żuraw i czapla”. Te zagadnienia to: depresja, samotność, wykluczenie, uzależnienie od telefonu, gier komputerowych oraz wyśmiewanie innych. Za doskonały występ trzecioklasiści otrzymali wyróżnienie oraz nagrodę pieniężną.

reklama

Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Czarnego Legionu w Gostyniu. W placówce, w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Urząd Miejski w Gostyniu w ramach programu ,,Nie otwieraj drzwi uzależnieniom", powstał autorski scenariusz i powołano szkolną grupę teatralną. By sprostać zadaniom, wybrane dzieci z 2b, 3a, 3b, 5b przez kilka tygodni z ochotą doskonaliły grę aktorską i zaangażowały się w pracę nad scenografią oraz rekwizytami.

Młodzież i dzieci chętnie uczestniczyli w próbach, często organizowanych po zajęciach szkolnych - zapewniają nauczycielki Hanna Kasperska i Magdalena Kusz, które koordynowały przygotowania i czuwały nad spektaklem.

Dzięki temu młodzi aktorzy w czwartkowe przedpołudnie znakomicie zaprezentowali się licznej publiczności zgromadzonej w GOK Hutnik, a ich występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widowni. Zespół wykazał się dużym scenicznym wyczuciem, doskonałą pamięcią i wielkim zaangażowaniem. W efekcie spektakl pt. "Marzenia Pozytywki", został uhonorowany przez komisję konkursową I miejscem wśród siedmiu gminnych szkół, a do rąk uradowanych dzieci trafiła statuetka i nagroda.

reklama

Warto dodać, że prezentowane przedstawienie musiało spełniać też wymogi regulaminowe, np. czas prezentacji nie mógł przekroczyć 20 minut.

Ocenie podlegał: profilaktyczny przekaz treści, pomysłowość wykonawców, autentyczność wypowiedzi, poziom artystyczny. Zagadnienia do spektaklu Szkoły Podstawowej nr 1 zostały dostosowane do wieku aktorów i poruszały takie problemy jak: samotność, niskie poczucie wartości, brak wsparcia ze strony rodziców, przemoc, hejt, odrzucenie ze strony koleżanek i kolegów - wyjaśniają nauczycielki Hanna Kasperska i Magdalena Kusz.  

Młodzi aktorzy z gostyńskiej "jedynki" poprzez ruch, taniec, muzykę i słowo przedstawili widzom towarzyszące tym problemom emocje oraz wskazali, jak reagować na złość, gdzie szukać radości, jak ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół oraz wiara we własne możliwości.

Nasza teatralna "pozytywka" miała wielkie marzenia, ale przekonała się, że szczęście i radość jest tam, gdzie zgoda, rozmowa, przyjaźń i pomoc. Ogromnie cieszymy się z sukcesu naszych uczniów. Życzymy im, aby rozwijali skrzydła na scenie, a w życiu doświadczali wsparcia życzliwych ludzi i sami mieli otwarte serca dla innych - podkreślają nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu.

Drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyniu, a trzecie Zespołowi Szkół Specjalnych w Brzeziu. 

Natomiast wyróżnienie uzyskały: Szkoła Podstawowa Nr 5 oraz Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gostyniu,  a także Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Daleszynie. Nagrodę specjalną przyznano Szkole Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie. 

Zadanie realizowane jest w gostyńskiej gminie w ramach programu „Nie otwieraj drzwi uzależnieniom” finansowanego z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w ramach konkursu „Prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych z zakresu profilaktyki uzależnień, mających na celu zwiększenie świadomości na temat zachowań szkodliwych dla zdrowia i kształtujących prozdrowotny styl życia”.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama