Reklama

Przedszkolaki musiały wykazać się wiedzą na temat Polski. Quiz Patriotyczny w Szkole Podstawowej w Daleszynie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura „Piękna Nasza Polska” – pod takim hasłem odbył się Quiz Patriotyczny, czyli konkurs w formie zabawy, który przygotowano w Szkole Podstawowej w Daleszynie, dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Po zakończeniu quizu maluchy przyznały, że najbardziej podobała im się konkurencja z układaniem Godła Polski z puzzli. Zwyciężyły przedszkolaki z Kunowa.

Jak Polska jest piękna udowadniały przedszkolaki  Sikorzyna, Goli, Daleszyna i Kunowa

Wydarzenie zostało zorganizowane 24 listopada 2022 r. z inicjatywy Moniki Piotrowskiej, nauczycielki przedszkola w Daleszynie. Postanowiła przygotować międzyprzedszkolny Quiz Patriotyczny "Piękna Nasza Polska" dla dzieci w wieku 5 i 6 lat, które uczęszczają do oddziałów przedszkolnych, funkcjonujących przy szkołach wiejskich w gminie Gostyń. Na zaproszenie gospodarzy odpowiedziały trzy placówki: w Goli, Sikorzynie i Kunowie. W sumie rywalizowały cztery zespoły, każdy złożony z 3 osób.

Sala, w której odbywał się Quiz Patriotyczny, udekorowana została ozdobami w biało-czerwonych barwach. Przy wejściu uczestnicy otrzymywali kotyliony w formie kwiatków, również w barwach narodowych Polski. Każdy zespół zasiadał przy osobnym stoliku i czekał na ogłoszenie zadania. Przy osobnym stole znalazło się miejsce dla trzyosobowej komisji konkursowej, w której zasiadały: Małgorzata Kasprzak – dyrektor SP w Daleszynie, Barbara Poznańska – nauczycielka SP w Daleszynie oraz Anna Rudzińska, reprezentująca Muzeum w Gostyniu. 

Quiz rozpoczął się od części artystycznej, w której wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego w Daleszynie. Zuzia Kuczyńska zaśpiewała piosenkę „11 listopada”, a pozostałe koleżanki i koledzy zatańczyli krakowiaka.

Zadania dla przedszkolaków - uczestników Quizu Patriotycznego w Daleszynie

Nadszedł wreszcie czas rywalizacji. Podekscytowane dzieci z uwagą słuchały pytań i poleceń, jakie miały do wykonania. Pierwszą konkurencją było ułożenie Godła Polski z puzzli na czas. W drugim zadaniu dzieci odpowiadały na pytania, dotyczące ojczyzny. Jedno z nich nawiązywało do funkcji prezydenta Polski – przedszkolaki miały podać imię i nazwisko osoby, która aktualnie pełni tę funkcję. Należało również podać nazwę stolicy naszego kraju, a także nazwę miasta, które słynie z pierników. Pytań było o wiele więcej.

W innym zadaniu każda drużyna śpiewała jedną zwrotkę „Mazurka Dąbrowskiego”. Komisja oceniała znajomość słów hymnu Polski, ale zwracała uwagę także na zachowanie odpowiedniej postawy przy wykonywaniu tego typu pieśni patriotycznych, o czym mali zawodnicy dowiedzieli się po wykonaniu zadania.

Była też konkurencja związana z Gostyniem – uczestnicy konkursu wśród herbów kilku miast szukali herbu Gostynia. Dzieci rywalizujące w quizie musiały wykazać się również wiedzą geograficzną i orientacją na mapie Polski – zespoły (po losowaniu) pokazywały  np. gdzie leżą Tatry, Warszawa, gdzie przepływa rzeka Wisła.

 W zabawie w skojarzenia przedszkolaki w grupie zdjęć miast europejskich (chociażby Rzymu, Paryża, Londynu, Warszawy, Poznania, Krakowa) musiały rozpoznać zdjęcie polskiego miasta.

Uczestnicy quizu z liter układali nazwę swojego kraju. Zadanie było utrudnione, gdyż w grupie liter do dyspozycji były również takie, które do ułożenia wyrazu nie pasowały.

Aplauz publiczności z "podstawówki" w Daleszynie motywował zawodników

Małych zawodników świetnie dopingowała publiczność. Na ławkach zasiedli uczniowie klasy II oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych, jakie funkcjonują przy Szkole Podstawowej w Daleszynie. Widzowie przygotowali się znakomicie, przynosząc ze sobą biało-czerwone pompony. Po każdym zakończonym zadaniu, przy rozdawaniu punktów (w formie cukierków) uczestnicy quizu słyszeli głośne wołanie: „Hip, hip hura – Polska ojczyzna ma!”.  

- Na początku można było zauważyć u niektórych zawodników tremę, ale z czasem przedszkolaki wpadły w wir zadań i pytań. Uczestnicy wypadli świetnie, byli bardzo dobrze przygotowani. Konkurencje przebiegały sprawnie, nikt się nie nudził – podsumowała Monika Piotrowska.

Kiedy pracowała komisja konkursowa, podliczając punkty i wypisując dyplomy dla każdego zawodnika, przedszkolaki z Daleszyna zaśpiewały utwór. „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

W quizie zwyciężyła drużyna przedszkolaków z Kunowa zdobywając 14 punktów, II miejsce zajęli gospodarze – dzieci z Daleszyna (10 pkt.), III miejsce należało do podopiecznych przedszkola w Goli (9 pkt.), a IV – do reprezentantów przedszkola w Sikorzynie (8 pkt.). 

Żaden z uczestników nie wyszedł z konkursu z pustymi rękami – każda drużyna otrzymała zestaw do baniek mydlanych. Zwycięski zespół jako nagrodę dostał deskorolki, za II miejsce przyznano sprzęt do baniek mydlanych i obraz na płótnie, a za III miejsce – megabańkę - dużą piłkę i zestaw do baniek mydlanych. Dodatkowo każda drużyna otrzymała także automat do baniek mydlanych. 

Dzieci o Quizie Patriotycznym w Daleszynie

Przedszkolaki z Sikorzyna przyznały, że quiz był dla nich ciekawą zabawą, która bardzo im się podobała. Wtórowały im dzieci z Goli, które nie ukrywały, że długo i sumiennie się przygotowały. Według tych zespołów najłatwiejszą konkurencją, którą bardzo polubili było układanie godła Polski z puzzli.

Uczestnicy quizu zapewniali, że mieli do wykonania również trudne zadania. Goście z Sikorzyna wskazywali, że do takich należała zabawa w skojarzenia - trzeba było odgadnąć, które z grupy zdjęć zostało wykonane w Polsce.  

Dla Jagody, Jadzi i Hani z drużyny z Goli najtrudniejsze były dwa zadania - to z wykorzystaniem mapy i ułożenie wyrazu Polska.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy