Reklama

Promocja powieści „Saga niewoli”, historia wielkopolskiej wsi. Spotkanie w gostyńskiej bibliotece

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. autora

Promocja powieści „Saga niewoli”, historia wielkopolskiej wsi. Spotkanie w gostyńskiej bibliotece - Zdjęcie główne

foto arch. autora

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Jeszcze u was nie byłam, a zawsze chciałam przyjechać do Gostynia, gdyż uważam, że każde miasto w Wielkopolsce powinno zapoznać się z tą lekturą - mówi Aldona Wleklak, autorka powieści "Saga Niewoli". Będziemy mogli ją poznać 3 listopada 2022r. podczas spotkania autorskiego w bibliotece publicznej.

Wielkopolska wieś, okolice Gostynia, czas I wojny światowej i oparta na faktach historia miłości Polaka oraz Niemki – to motywy najnowszej powieści Aldony Wleklak "Saga Niewoli". 

- Żywa historia o ziemi wielkopolskiej - jak mówi autorka.

"Saga niewoli" - promocja drugiego tomu powieści w bibliotece w Gostyniu

Pod koniec pierwszej części powieści pożegnaliśmy się z bohaterami w momencie wybuchu I wojny światowej. Drugi tom obejmuje lata 1914-1933, jego akcja rozgrywa się na froncie wschodnim i w Wielkopolsce. W książce poruszono wiele ważnych wątków historycznych, społecznych i politycznych tamtych czasów. Jest też sporo ciekawostek związanych z regionem, gdyż tę opowieść napisało samo życie. 

- Książkę można potraktować również jako fabularyzowaną powieść historyczną. Oparłam ją na losach moich pradziadków: Jakuba - biednego Polaka i Anny - bogatej Niemki. To główny wątek historii, jednak książka nie kręci się tylko wokół ich życia. Losy bohaterów zostały ukazane na tle wydarzeń historycznych - wyjaśnia autorka „Sagi niewoli”. 

W pierwszym tomie autorka przedstawiła zarys historyczny tego, co działo się w Wielkopolsce w czasie zaboru pruskiego, pokazała różne formy represjonowania ludności polskiej, jakie stosowali Prusacy - chodzi o komisję kolonizacyjną, rugi pruskie, ograniczenie nauczania języka polskiego w szkołach, strajki dzieci. 

- Jestem z wykształcenia historykiem, dlatego w treści wplecione zostały wątki, dzięki którym tłumaczę - z mojego punktu widzenia - czym była na przykład komisja kolonizacyjna, a następnie pokazuję jaką rolę pełniła w życiu moich dziadków - tłumaczy Aldona Wleklak.

Aldona Wleklak: "Saga niewoli" jest ukłonem w stronę Wielkopolski 

Aldona Wleklak jest absolwentką historii na UAM w Poznaniu, pochodzi z Czempinia, a mieszka w Warszawie, gdzie prowadzi własną agencję PR. Pracuje jako menadżer gwiazd. Autorka powieści nie zapomniała o rodzinnych stronach. Pandemiczną przerwę w show-biznesie wykorzystała na kwerendę źródłową, by stworzyć tło historyczne dla inspirowanej losami swoich pradziadków fascynującej sagi rodzinnej, pełnej wielkopolskich tradycji i detali życia codziennego. Zapewnia, że jest lokalną patriotką, a „Saga niewoli” jest właśnie ukłonem w stronę Wielkopolski. 

- Zawsze mnie tutaj ciągnie. Czuję wielki sentyment, kiedy przyjeżdżam w rodzinne strony - przyznaje autorka powieści.

To epicka opowieść godna telewizyjnego serialu, a zarazem narracja bliska każdemu w naszym regionie. Jedna z bohaterek - Weronika, która pojawia się w drugiej części powieści, zakochana trochę platonicznie w oficerze, zdradza ukochanemu, że pochodzi spod Gostynia.

- To wymyślony wątek, ale jakoś Gostyń pasował mi do nowej bohaterki, gdyż ukochany jest spod Kórnika - mowi Aldona Wleklak.

Czytając "Sagę niewoli" bez trudu można odnaleźć wątki charakterystyczne dla wielu rodzin z naszego regionu. Z kolei sama Aldona Wleklak ze swadą opowiada o swoich bohaterach i nawiązuje znakomity kontakt z publicznością.

Biblioteka publiczna w Gostyniu gwarantuje dobrą okazję do towarzyskiego spotkania w twórczej atmosferze.

Już 3 listopada, o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Gostyń promocja II tomu obyczajowej opowieści "Saga niewoli". Wstęp wolny!

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy