Miesiąc temu członkinie KGW z gminy Borek "oprawiały" dynie - CZYTAJ TUTAJ, a wczoraj po południu w ośrodku kultury stoły uginały się od słoików. Nie pustych, ale wypełnionych owocami, warzywami, sokami i innymi potrawami przygotowywanymi latem i jesienią, z przyjemnością otwieranymi późną jesienią oraz w czasie zimy. Słoikowe przetwory dostarczyły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Borek Wlkp., które zaangażowały się w realizację projektu pn. „Wokół tradycji i nowoczesności przy jednym stole”.
Wczoraj można było spróbować potraw ze spiżarni pań z 10 Kół Gospodyń Wiejskich, chociaż łącznie w projekcie bierze udział 14 kół.
Spotkanie zostało podzielone na 2 części.
- Do części kulinarnej poprosiliśmy panie o dostarczenie słoików i wszystkiego, co przygotowywały latem, wiosną i jesienią z myślą o zimowych zaprawach i przetworach - wyjaśniła Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK w Borku Wlkp.
Panie z KGW są specjalistkami, jeśli chodzi o przygotowanie pożywienia w swoich gospodarstwach domowych.
- Są przede wszystkim sercem domu i gospodyniami domowymi - zaznacza dyrektor MGOK w Borku Wlkp.
Podczas spotkania przy stołach, ustawionych dookoła sali widowiskowej, kobiety wymieniały się przepisami, poradami i doświadczeniami. Spotkanie połączono z wykładem Katarzyny Koniecznej - dietetyczki, specjalistki od zdrowego żywienia i dostosowania diety do możliwości organizmu. „Co nam wyjdzie na zdrowie dietetyk podpowie” - pod tym hasłem osoba, która zna aktualnie obowiązujące zasady żywieniowe starała się w przystępny i nowoczesny sposób przedstawić najnowsze trendy w edukacji zdrowotnej i praktyczne porady żywieniowe.
- Dzisiejsze spotkanie pokazało, że nawet jedna zmiana nawyków jest „dobrą zmianą” na zdrowie. Chociażby informacja o tłuszczach do smażenia - jakich używać, a jakich absolunie nie. Mamy nadzieję, że każda z pań tu obecnych, z takiej pogadanki, z takiego spotkania chociażby 2, 3 nowe informacje wyniesie i wykorzysta je w działaniu na co dzień, gotując w swojej kuchni. Jeśli tak będzie, to jest sukces naszego spotkania - powiedziała Justyna Chojnacka.
Paprykarz - przepis pani Irenki z KGW w Bruczkowie
- 3 kg pomidorów
- 1/2 kg cebuli
- 1/2 kg marchewki
Te składniki przekręcamy przez maszynkę i gotujemy 2 godziny z octem i oliwą. Nie zapominamy o przyprawach: ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, papryka ostra. Na końcu dodajemy rybę wędzona lub rybę w oleju, 2 szklanki ryżu. Gotujemy tak długo, aż ryż będzie miękki. Paprykarz wkładamy do słoików, gotujemy maksymalnie 1/2 h. Można przechowywać latami.
14 grudnia kolejne i ostatnie spotkanie pań z KGW w 2021 r.
- Zobaczymy się wokół wyjątkowego stołu - bardzo świątecznego, z potrawami wigilijnymi. Część kulinarna zostanie połączona z artystyczną - zapowiedziała J. Chojnacka.
Odbędzie się koncert Marcina Lewandowskiego, multiinstrumentalisty, który gra na fletni Pana i na trąbce. Urodził się w 1973 r. w Grodzisku Wlkp. Przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 14 lat nauką gry na trąbce i instrumentach klawiszowych. Zauroczenie magią brzmienia fletni Pana było powodem do rozpoczęcia poszukiwań tego mało znanego w kraju instrumentu. Efektem finalnym były wykonane własnoręcznie przez ojca instrumenty. Obecnie gra na profesjonalnych fletniach wytwarzanych na zamówienie w pracowni Gibonus. Nagrał dla "Ryszard Music" płytę z kolędami i pastorałkami oraz trzypłytowy zestaw najpopularniejszych polskich melodii.
- Zanosi się na grudniowe bardzo klimatyczne, domowe popołudnie ze świątecznym akcentem - dodała dyrektor MGOK w Borku Wlkp.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.