Od początku ideą projektu, którego inicjatorami była zarówno Rada Sołecka w Głuchowie, jak i miejscowe KGW była integracja mieszkańców wokół działań promujących wieś, jej kulturę i tradycję. W związku z tym, w planach beneficjentów dofinansowania z PGS 2024 było przygotowanie festynu dożynkowego dla całej wsi.
Dożynki w Głuchowie. Radośnie, gwarno i odświętnie przy "Grzybku"
W minioną niedzielę w Głuchowie przy Grzybku, ulubionym miejscu społeczności, było gwarno, radośnie i odświętnie. Podsumowano żniwa - i to nie tylko tradycyjnie, z obrzędem i wieńcem, ale także w innej formie. Społeczności podsumowującej żniwa towarzyszyła burmistrz Pogorzeli - Daria Wyzuj, która podziękowała rolnikom za trudy ich pracy, a wszystkim mieszkańcom wioski życzyła wszystkiego dobrego w życiu.Wieś reprezentowali starostowie: Natalia Paróżyńska-Kupczyk oraz Damian Andrzejewski, którzy nieśli chleb. Towarzyszyli im kolejni reprezentanci wioski: Marta Minta i Karol Naskrętski, którzy przybyli z wieńcem dożynkowym.
Sołtys Jolanta Wardyńska godnie przyjęła chleb, dziękowała rolnikom. W stronę obecnych na imprezie mieszkańców skierowała życzenia, żeby nigdy nie zabrakło nikomu chleba na stole. To nie koniec części obrzędowej - o muzyczną oprawę w sferze tradycyjno-ludowej zadbał Zespół Głuchowianie, który "ośpiewał" dowcipnymi piosenkami gości i mieszkańców wsi.
Dożynki w Głuchowie - taneczna i kabaretowa część artystyczna
Kiedy atmosfera rozluźniła się nieco, przyszedł czas na część artystyczną, którą sprawnie prowadziły trzy odważne i wspaniałe dziewczyny: Patrycja Nawrot, Magda Ludian i Zosia Gol. Uczestnikom wydarzenia zafundowano zabawne, dowcipne i taneczne atrakcje.Instruktorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli - Kinga Mądra wraz z żywiołowymi podopiecznymi, występującymi w kilku grupach tanecznych: Iskierki, Zuchy Bis, Rozmach, Modesta i Eternal działającymi przy MGOK w Pogorzeli opowiedziała historię „tańcem pisaną” - to było piękne, energiczne przedstawienie „z powerem”.
W dofinansowanym projekcie Głuchowa zaplanowano, że w wiosce powstanie grupa promująca zajęcia taneczne jako formę rekreacji. I tak się stało. Teraz istnieje Revolution - nowo powstały zespół, który prowadzi Kinga Mądra. Członkowie ekipy przez ostatnie dwa miesiące warsztatów odkryli w sobie ogromną chęć tańca, ruchu a także zmysłowości i kobiecości, natomiast dożynki były dla nich doskonałą okazją, żeby się sprawdzić.
Z okazji niezwykłego wydarzenia Grupa Kabaretowa Głuchowa przygotowała kolejny program rozrywkowy. Kabaretowo-muzyczny występ, w którym naśladowano Zenka Martyniuka z zespołem bardzo spodobał się publiczności.
- Super Zenek, że byłeś z nami! - mówili widzowie.
Dożynki w Głuchowie - "coś dla ciała"
O poczęstunek goście nie musieli się martwić. O „coś dla ciała” zadbały dziewczyny z KGW Głuchów, słodkości do kawy też wyszły z „domowej kuchni” pozostałych mieszkanek Głuchowa.Na parkiecie za konsolą czuwał DJ MATii, który - gdy przyszedł na to czas - muzycznie dał bawiącym się mieszkańcom „do wiwatu”.
Organizatorzy są bardzo zadowoleni z frekwencji na tegorocznej imprezie. Dziękują za wspólne świętowanie wszystkim gościom, mieszkańcom Głuchowa i okolicznych miejscowości. Wśród uczestników byli również mieszkańcy sąsiednich powiatów.
- Takie wydarzenia są możliwe dzięki dużej liczbie osób, które mają ochotę i wziąć na siebie trud ich przygotowania. Dziękujemy więc wszystkim, którzy dołożyli swoje chęci, pracę i czas, aby te dożynki mogły się odbyć - podkreślają członkinie KGW Głuchów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.