reklama
reklama

Otwarcie III Bram Rokosowa. Zrewitalizowany Zamek Wielkopolski przyciągnął tłumy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Po dwóch latach od rozpoczęcia remontu Zamku Wielopolskiego w Rokosowie (poprzednio Ośrodka Integracji Europejskiej) mieszkańcy podponieckiej wsi, całego powiatu gostyńskiego, a nawet województwa mogli zobaczyć, jak też wygląda zrewitalizowana „perełka w koronie Wielkopolski”. - Myślę, że w niedługim czasie będziemy mogli też pokazać wnętrze zamku - mówił podczas pikniku „Otwarcie III Bram Rokosowa” (9 września 2023 roku) Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.
reklama

Za ponad 10 milionów zamek w Rokosowie przeszedł remont od piwnicy, aż po dach

Trwająca dwa lata rewitalizacja Zamku Wielkopolskiego w Rokosowie kosztowała samorząd województwa wielkopolskiego, w którego zarządzie znajduje się obiekt 10 700 000 złotych. Remont został przeprowadzony od piwnicy po dach.

- Prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, gdyż unikatowy charakter tego miejsca musiał zostać utrzymany. Dzięki temu widzimy choćby ogród zimowy, a każdy, kto pamięta obiekt sprzed dwóch lat wie, że nie było tej szklanej nadbudowy - tłumaczy J. Bogusławski.

 Podczas otwarcia bram Rokosowa odwiedzającym udostępniono 10-hektarowy park ze wszystkimi jego atrakcjami (we wrześniu ma być on otwarty dla odwiedzających codziennie od 8.00 do 19.00). Nowością po rewitalizacji jest siłownia zewnętrzna i plac zabaw.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ

Dlaczego zamek w Rokosowie ma w nazwie "Wielkopolski"?

Zarządzający Zamkiem Wielkopolskim w Rokosowie liczą, że odbywać się tutaj będą koncerty i warsztaty plenerowe, a także, że obiekt stanie się przedmiotem pożądania dla przyszłych małżonków szukających idealnej lokalizacji na sesję fotograficzną. 

Sam zamek jest obecnie zamknięty dla zwiedzających, gdyż nadal trwają w nim prace remontowe. Dlaczego w ogóle zdecydowano się na nazwę Zamek Wielkopolski?

- Dzięki temu chcemy podkreślić istotną rolę zamku dla województwa. Działalność, którą będziemy prowadzić, ma mieć związek z celami, które są ważne dla rozwoju województwa wielkopolskiego - mówi Martyna Włudarczyk, dyrektor Zamku Wielkopolskiego w Rokosowie.

Bramy zamku w Rokosowie mają być szeroko otwarte zarówno dla lokalsów, jak i dla przyjezdnych

Tak, jak Ośrodkowi Integracji Europejskiej przyświecała głównie idea działalności komercyjnej i szkoleniowo-konferencyjnej, tak - według zapewnień - Zamek Wielkopolski w Rokosowie ma być czymś o wiele więcej.

- Odnawiamy mury, odnawiamy wnętrza, natomiast bardzo ważna jest też rewitalizacja społeczna. Bardzo zależy, żeby to miejsce tętniło życiem. Zamek Wielkopolski w Rokosowie ma być miejscem inicjatyw, spotkań, które integrują społeczność lokalną. Ale też, do którego będziemy mogli zapraszać nie tylko mieszkańców pobliskich wsi, miejscowości, ale myślę całego kraju czy nawet zagranicy - takie mamy ambicje - mówi Martyna Włudarczyk.

W Zamku Wielkopolskim w Rokosowie ma zostać również otwarta kawiarenka, której menu mogli spróbować podczas sobotniego pikniku wszyscy odwiedzający park i zamkowe mury. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama